10 nutikat rahalist otsust, mida võiksid teha kõik vallalised inimesed

Noorus on kaunis aeg ning vaba ja vallalise noorena tundub kogu maailm valla olevat. Sama valla võivad olla rahakoti lõuad, mistõttu on levinud noore inimese stereotüüp: kaks kätt taskus, paljas nagu püksinööp, sest kogu raha on kulunud suvalisteks asjadeks või hoopis pidutsemiseks. Samas abieluinimesed tunduvad olevat aga vastutustundlikud ning nende rahaline elu näib olevat ka stabiilne.

Miski ei takista sind üksiku noore inimesena samamoodi käitumast. Igaüks võib oma nooruspõlves teha tarku rahalisi otsuseid ning tegelikult igaüks peakski seda tegema, olenemata sellest, kas oled 20-ndates või 30-ndates. Siin on 10 sammu, mida võiksid teha parema rahalise elu poole suundumise jaoks.

Hoolitse oma krediiditausta eest

Hetkel võib tunduda küll rumal mõelda krediidiskoorile, kuid kalli hinnaga kiirlaenud ja mõtlematud tarbimisharjumused võivad sind kiirelt viia olukorda, kus maksehäireteateid tuleb postkasti iga päev ning krediidiskoori asemel on suur punane hoiatus.

Ükskõik kui vana sa ka poleks, sa peaksid alati mõtlema tulevikule ja oma krediidivõimekusele. Mis siis, kui soovid näiteks viie aasta pärast kodu osta ja kodulaenu taotleda? Nooruses rumalalt võetud kohustused võivad selle sinu jaoks ära rikkuda.

Isegi, kui pead tarbima krediiditooteid, veendu, et sinu võetav laen oleks tõepoolest soodne väikelaen, mis aitab hädast välja ning mida sa suudad tagasi maksta. Nii väldid koledaid maksehäireid, inkassonõudeid ja rikutud krediiditausta.

Mõtle pensionipõlvele

20-aastasena tundub rumal mõelda pensionile, kuid mida varem sa sellele mõtled, seda rohkem jõuab pensionipõlve jaoks raha koguneda. Sestap hangi juba varakult endale pensionisambad ning kui võimalik, alusta lausa eraldi säästufondi kogumist. Iga väike panus, ükskõik kui suur see ka pole, aitab sul kauges tulevikus veeta muretult pensionipõlve.

Säästa raha tuleviku jaoks

Lisaks pensionifondidele ja pensionisäästudele peaksid sa raha kõrvale panema ka muudeks rahalisteks eesmärkideks, mida sa soovid tulevikus saavutada. Võib-olla tahad sa ühel päeval osta päris oma kodu või soovid osta hoopis uue auto – säästuraha aitab sul vajaliku väljamineku teha nii, et sa ei pea kohe pöörduma laenude poole ning seega hoiad raha kokku intressimäärade tasumiselt.

Loo endale terviklik plaan

Liialt vähesed inimesed mõtlevad detailselt oma rahalistele asjadele ja lasevad kõigel lihtsalt libiseda. Selleks, et võtta kontroll oma elu üle, peaks sul olema terviklik rahaline plaan, mis kajastab kõike alates sinu karjäärist kuni pensioniplaanini.

Kui sa ei soovi korraga päris terve elu rahalist plaani paika panna, siis tee endale vähemalt viie aasta plaan. Mida sa soovid viie aasta pärast teha? Kui palju võiks sul olla raha? Kui peamine eesmärk on loodud, jaga see pisut jõukohasemateks ampsudeks, mida saad aasta-aastalt ja kuu-kuult ette võtta. Niiviisi ei pane sa tähelegi, kuidas viie aasta pärast ongi kõik läinud just nii nagu plaanisid.

Roni karjääriredelil edasi

Noorus on suurepärane aeg oma karjäärile keskendumiseks. Karjääriredelil tõusmine ei ole lihtne, kuid lähene ka sellele strateegiliselt. Pane paika eesmärk ja selgita välja, mida sa pead tegema selleks, et oma eesmärgini jõuda. Vahel võib see tähendada teise ettevõttesse liikumist, uute oskuste või hariduse omandamist või hoopis kolimist.

On ka täiesti reaalne, et sa muudad oma suunda täielikult – noorus ongi parim aeg selleks, et katsetada, milline tee on sulle mõeldud ning teha ehk pisut riskantsemaid samme. Mis loeb on see, et sa teeksid endale strateegilise plaani, mis aitaks sul hõlpsamalt oma eesmärke saavutada.

Pea eelarvet

Eelarve pidamine ei tundu eriti lõbus ega nooruslik, kuid on peaaegu võimatu oma raha korralikult hallata ilma eelarveta. Vallalisena on veelgi lihtsam lasta asjadel lihtsalt libiseda, sest keegi teine ei sõltu sellest, kuidas sa kulutad.

Eelarve aga näitab sulle, kuhu su raha kulub ning nii saad sa vältida üle oma võimete elamist ja üleliigsete laenude võtmist. Isegi, kui sa säästad raha ja pead eelarvet, saad sa lõbutseda, kuid ole vastutustundlik.

Hangi kindlustus

Kindlustus on loodud sinu kaitsmiseks, kuid paljud noored väldivad kindlustusi nagu kulutuld. Kohustuslik liikluskindlustus ei tohiks olla ainus kindlustus, mille poliis on tagataskust võtta. Isegi, kui sa elad üksi, on tervisekindlustus ja näiteks üürikorteri kindlustus hädavajalikud abimehed, mis kaitsevad sind ootamatuste eest. Varakindlustus või vastutuskindlustus on seejuures iga noore jaoks hädavajalikud – varakindlustus kaitseb näiteks ka sinu sülearvutit, telefoni ja muud vara. Ära hoia kokku oma turvalisuse pealt ning ära pea kindlustust üleliigseks väljaminekuks.

Hangi elukindlustus

Kindlustusest rääkides, siis elukindlustus on samuti äärmiselt vajalik, isegi siis, kui sul pole kaaslast. Elukindlustuse eesmärk on leevendada väljaminekuid sinu lähedaste jaoks, kui sinuga peaks midagi juhtuma, aga isegi, kui sul pole oma pere, on elukindlustus vajalik, säästes sinu vanemaid ja sõpru.

Elukindlustusele lisaks oleks mõistlik juba varakult panna paika testament ning teha muud taolised korraldused. Keegi ei taha sellele mõelda, veel vähem nooruses, kus elu tundub olevat veel väga pikk, kuid kahjuks ei tea me kunagi, mis võib juhtuda. Sestap mõtle taolistele koledatele asjadele juba nooruses ning aja vajalikud toimingud korda.

Pane raha kõrvale mustadeks päevadeks

Kõige muu kõrval tuleks natuke raha iga kuu säästa ka hädaabifondi tarbeks, st hädavajalike kulutuste jaoks, mida sa ei oska ette näha. Elus tuleb ette kõikvõimalikke olukordi – võid kaotada äkiliselt oma töö või jääda haigeks, mistõttu ei saa sa sissetulekut teenida. Selliste olukordade puhul aitab hädaabifond sind välja ning võimaldab sul rahumeeli oma olukorda taastada. Hädaabifondis võiks ideaalis olla vähemalt 3-6 kuu sissetuleku suurus, kuid ära muretse liialt selle suuruse pärast. Kõige olulisem on iga kuu panna hädaabifondi kas või natuke raha.

Võta raha üle kontroll

Paljud inimesed lasevad oma rahaasjadel lihtsalt omasoodu minna või lasevad rahal kontrollida oma elu, mitte vastupidi.

Ära sina tee seda viga. Parim viis, kuidas hakata kontrollima oma rahaasju paremini, on teha selge plaan. Isegi, kui sa pole momendil päris kindel selle osas, mida sa teha tahad oma eluga, tead sa suuresti, milliseid kulutusi sul on iga kuu teha vaja ning millist rahasummat sa soovid teenida. Kui su eesmärgiks on teenida ka miljon eurot, ei peaks sa seda maha suruma kui midagi võimatut – miski pole võimatu, kui sa teed endale konkreetse tegevusplaani ja hakkad selle eesmärgi suunas töötama.

Noorus on põnev aeg ja aeg teha ilmselt kogu elu kõige rumalamaid tegusid, kuid ära käitu rahaga hooletult. Mida turvalisem ja selgem on sinu elu rahaline pool, seda vabamalt saad sa võtta vastu uusi võimalusi ning seda enesekindlamalt tunned sa oma elus. Juhi ise oma rahakoti sisu ning ära lase sellel ennast juhtida.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24