5 asja, mida sa peaksid õpetama oma lapsele raha kohta

Edukas rahaga toime tulemine saab alguse juba maast madalast. Uuringutest on selgunud, et lapsed mõistavad raha kui nähtust juba kolmeaastaselt, rahaharjumused tekivad lausa seitsmeaastaselt. Seetõttu ei tohiks alahinnata laste võimet majandusest aru saada ning esimesed õppetunnid raha kohta peaks laps ammutama väga noorelt – kindlasti enne koolielu alustamist.

Lapsevanemana oled sina lapse eeskuju igas eluaspektis, seda ka rahaga majandamisel ning lisaks omaenda tarbimisharjumuste jälgimisele peaksid lapsele varakult selgeks õpetama kõige olulisemad õppetunnid raha kohta. Siin on 5 kõige olulisemat asja, mida sa peaksid lapsele raha kohta selgitama.

  1. Raha ei ole lõputu ning ei kasva puu otsas. Üks kõige olulisemaid põhimõtteid, mis laps peab selgeks saama, on raha teenimine ja raha päritolu. Kõrvalt vaadates näeb laps muidu lihtsalt seda, kuidas raha tuleb pangaautomaadist välja või kuidas poes saab „maagilist“ plastikkaarti viibutades tooteid osta. Selgita lapsele, kust raha pärineb ning kuidas raha toimib.
  2. Kui soovid midagi osta, tuleb oodata seni, kuni on selle jaoks raha ning hoida muidu raha vajalike asjade jaoks. Tegemist on põhimõttega, mis tekitab probleeme isegi täiskasvanutele ning on enamike võlgnvuste ja maksehäirete põhjustaja. Kuna tegemist on niivõrd olulise õppetunniga, peaks see olema esimene asi, mida laps raha kohta õpib – vanusevahemikus 3-5 on paras aeg tutvustada lapsele põhimõtet, et kui ta midagi väga soovib osta, tuleb oodata ja raha säästa selleks, et toode osta.
    Alustada võib näiteks koos poodi minnes kindlate reeglite seadmisega. Enne poodi minemist selgita lapsele, mida te ostma lähete ning tee selgeks, et midagi plaanivälist ei osteta. Hoia lubadusest kinni ning jätka sellist ostlemistrendi ka tulevikus: nii õpib laps, et kui sa oled reegli kehtestanud, siis ei astu sellest üle mitte keegi, sealhulgas sina ise ning laps näeb, et poodi minemine ei tähenda alati, et ostetakse midagi muud – poodi minnakse kindla eesmärgiga.
  3. Raha kulutamisel tuleb teha valikuid. Poed võivad olla värviliste väljapanekute ja magusate lõhnade tõttu väga ahvatlevad ning tekitavad kiusatuse raha kulutada asjadele, mida vaja ei ole. Seetõttu on järgmine vajalik õppetund raha kulutamise prioriteetide seadmine: laps peab mõistma, et raha ei ole lõputult ning raha kulutades tuleb teha mõistlikke otsuseid, sest kui raha on kord kulutatud, ei ole rohkem enam võimalik kulutada ning seega võivad hädavajalikud asjad jääda ostmata. Kaasa last võimalikult palju oma igapäevastesse finantsotsustesse ning räägi lapsega läbi, miks sa teed poes teatuid valikuid (näiteks valid ehk saia, mis maitseb sama hästi, aga on hinna poolest soodsam).
  4. Säästmine ja jagamine on hea. Paljud inimesed ei oska raha säästa ning kulutavad säästetud raha kohe ära. Seetõttu oleks mõistlik juba varakult õpetada oma lapsele, kuidas raha säästa. Selle jaoks võite hankida näiteks eraldi hoiupõrsa, kuhu laps saab pidevalt panna raha ning lisaks võib teha soovinimekirja asjadest, mida laps väga osta tahaks. Nii on tal ka eesmärk, mille poole püüelda.
    Laps peaks mõistma, et raha ei ole üksnes endale asjade ostmiseks. Rahaga käib käsikäes ka heldus, seega anneta koos lapsega heategevusse – innusta ja motiveeri last tegema rahaga head.
  5. Raamatupidamise jaoks ei ole kunagi liiga vara. Üksnes teadmisest, kust raha tuleb, ei piisa. Aita lapsel hoida oma rahal silma peal, märkides üheskoos üles kõik sisse tulevad ja välja minevad summad ning hoidke alles ka kviitungid, et saaks rahavoolu kontrolli all hoida.Need lihtsad põhimõtted juurutavad lapses edukat rahaga toime tulemist ning aitavad veenduda, et täiskasvanuna ei satuks su laps rahalistesse probleemidesse, vaid teab raha väärtust, aitab oma teenitud rahaga ka teisi ning säästab raha viljakalt.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24