5 nippi, kuidas õpetada lapsele raha väärtust

Kui arvasid, et finantsteadmiseid tuleb õppida alles täiskasvanuna või su laps ei peaks teadma juba varakult, mis on kiirlaen, krediitkaart ja pangalaen või kuidas raha teenitakse ja säästetakse, siis oled valel rajal. Tegelikult hakkab rahaline kasvatus juba otseses mõttes maast madalast – lastele saab õpetada rahaga seonduvaid nippe juba siis, kui nad on vaid mõne aasta vanused. Ehkki see võib tunduda sulle varakult, on see tervisliku rahalise suhtumise alustala ja garanteerib, et su silmatera suhtub täiskasvanuna rahasse austusega. Siin on paar trikki, mis aitavad selliste õppetundidega algust teha.

1. Ära priiska taskurahaga

Iga lapsevanem soovib oma lapsele pakkuda parimat ja see on täiesti arusaadav, kuid kopsaka taskuraha andmine on põhimõtteliselt kiirtee vastutustundetu rahakäitumise suunas.

Kui annad lapsele mõõdukas summas taskuraha, mida nad saavad oma äranägemise järgi kasutada, aitab see neil mõista raha väärtust, ent kui su rahakoti suu on nende jaoks pidevalt avatud, ei õpi nad kunagi, kuidas väärtustada seda, mis neil on ega ei õpi, kuidas hakkama saada olemasoleva summaga. Tulevikus võib see tähendada, et su lapsest kasvab nooruk, kes ei saa hakkama väiksema palgaga ja kelle jaoks on ainus lahendus rahalise kitsikuse lahendamiseks smslaen.

2. Lase lapsel endale ise asju osta

Lapsevanemana katad sa muidugi lapse põhivajadused, ostad kingitusi siis, kui selleks on põhjust ja oled muidu rahaliselt olemas, ent kui laps soovib osta endale mõne nö luksustoote nagu näiteks mängukonsooli, tehnikat või midagi sellist, mis ei ole niivõrd vajalik kui pigem lapse personaalne soov, siis võid lasta tal ise raha koguda selle ostmiseks.

Muidugi võid võimaldada lapsel raha kogumiseks ka teha kodutöid või midagi muud, mida tasustad rahaga. Nii õpib ta juba varakult, kuidas raha säästa oma eesmärgi jaoks ning veelgi olulisemalt – kuivõrd raske on tegelikult raha teenida selleks, et osta lõbustusasju.

3. Lase lapsel poes käia

Hea viis lapse aktiivseks kaasamiseks, on lasta tal käia ise sisseoste tegemas või poes lihtsalt sinu asemel ise maksta. Kui ta peab rahaga ümber käima, tekitab see rohkem enesekindlust ning aitab tal selgelt mõista, mida saab osta mingi summa eest. Võid poeskäigust teha ka ühe koduse toimingu, mille eduka sooritamise eest tasustad last väikese summaga, mille ta saab jällegi suunata oma säästudesse.

4. Ära tee pangast tabu ja ava lapsega koos pangakonto

Paljud vanemad muudavad ühe veana pangad ja muud finantsasutused omamoodi tabuteemaks ning nii võib laps hakata pankadesse suhtuma skeptiliselt või lausa vältida hoiustamist ja muud sellist. Selliste olukordade vältimiseks ava lapsega koos pangakonto – lase tal teha ise võimalikult palju toiminguid, suhelda telleriga ja kõike muud, mis kaasneb ühe pangaskäiguga. Vahetud kogemused on parimad alused õige rahalise suhtumise loomiseks.

5. Ole hea eeskuju

Kõige olulisem punkt, mida ei tohiks ükski ema ega isa eales unustada, on see, et lapsed on nagu käsnad ja nad õpivad eluliselt olulisi oskuseid oma vanematelt. Kui vanemad ei käitu rahaga vastutustundlikult, elavad priiskavalt, ei säästa raha ja võtavad pidevalt laene selleks, et ots-otsaga kokku tulla, siis ei saa imestada, kui laps käitub tulevikus samamoodi – ta ei oska lihtsalt teistmoodi.

Ole lapsele hea eeskuju, kaasa teda rahaliste otsuste tegemisel, käi temaga koos poes ja lase tal aktiivselt osaleda, samas jälgides ka iseenda harjumusi. Nii garanteerid, et laps suhtub tulevikus rahasse õigesti ja mõistab, milline on raha väärtus tegelikult.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24