Autoostu finantseerimine – võtta laen või liising?

Auto on paljudes majapidamistes täiesti asendamatu tarbeese, mille olulisust ei pea pikalt selgitama, ent kui raha napib ja auto läheb katki, tuleb hakata mõtlema sellele, kuidas sõiduk asendada. Kas võtta appi autolaen või hoopis pöörduda liisingufirma poole? Ehkki esimesel silmapilgul on laen ja liising väga sarnased, on neil olulisi erinevusi, mis võivad sinu jaoks olulised olla otsuse tegemisel.

Liisingut võetakse tavaliselt üksnes seepärast, et liisinguga on tunduvalt lihtsam hankida endale uuema mudeli sõiduvahend. Laenu puhul oleks vajaminev summa liialt suur, seega ka laenu saamine keerulisem, seega on liising populaarne lahendus. Autolaenud ei ole seejuures kuhugi kadunud ja sedagi põhjusega. Nimelt, liisingu korral ei ole sa auto omanik, hoolimata sellest, et tasud liisingumakseid. Auto omanikuks saad sa alles siis, kui otsustad pärast liisinguperioodi auto välja osta ja endale jätta, vastasel korral saab auto tagastada ja kas või võtta uue masina.

Kuna sa oled üksnes auto kasutaja, mitte omanik, ei ole liisingumasina kasutamisel niivõrd vaba voli. Erinevalt ettevõttest võivad tingimused olla üsna karmid: näiteks on enamasti liisinguautodel läbisõidupiirangud või muud erilised nõudmised, mis võivad ajapikku häirima hakata või segavad igapäevast toimetamist. Arusaadavalt soovib liisingufirma ka kaitsta oma vara, mistõttu on kaskokindlustus kohustuslik ja tekitab sulle seega lisakulusid.

Autolaenu puhul oled auto omanikuks sina. Seda enam, sa ei pea laenuandjat isegi teavitama siis, kui soovid auto maha müüa. Sinu ainus kohustus on tasuda laenumakseid, kuni laenuperiood on läbi, ent autoga on sul vaba voli. See-eest on laenulepingu lõpetamine enne määratud tähtaega pisut keerukam, nõudes ka eranditult alati laenujäägi tasumist. Liisingu puhul võid lepingu iga kell lõpetada ja auto tagastada ning ainsad kulud, mis võivad tekkida, on seotud lepingus kehtestatud lepingu katkestamise kuludega. Enamjaolt on sellised tasud siiski soodsamad kui laenu puhul.

Mis puudutab kulusid, siis liisingu sõlmimine võib olla kulukam kui laenu võtmine, eriti, kuna tuleb tasuda ka ettemakse. Sarnane kulutus tuleb teha ka laenu puhul, ent siis tead, et iga summa, mis tasud, viib sind lähemale auto hinna täieliku tasumiseni. Kuumaksed sõltuvad olukorrast, kuid ei pruugi erineda oluliselt teineteisest.

Üks liisingu plusspooli on samas aga autoga seonduvad muud kulud nagu korraline hooldus ja remont. Kui laenuga ostes on sellised kulud vaid sinu enda kanda, siis liisingu puhul katab remondikulud auto omanik ehk liisingufirma. Nii võetakse sinu õlult sellised mured.

Autolaenu puhul ei tule tagatiseta laen kui selline kõne alla – autolaenud on alati tagatislaenud, kus ostetav auto jääb laenu tagatiseks. Kui laenumaksete teostamine hakkab raskusi valmistama, siis võib olukord kulmineeruda sellega, et laenufirma võtab auto võla katteks endale. Seega on sõiduki väljaostmine ka omajagu riskantne, kuna riskid varast ilma jäämisega. Liisingu puhul on see juba eeldatav, et varem või hiljem rändab auto liisingufirmale, kui sul ei ole just plaanis kasutada kapitalirenti ja masin välja osta.

Lõppude lõpuks taandub asi ühele küsimusele: kas sa soovid autot lihtsalt kasutada või seda omada? Enne finantskohustuse võtmist tuleks enda jaoks selgeks teha, millised on ootused sõiduvahendile ja kuidas ka eelarve sellist uut väljaminekut kannataks. Kui oled veendunud, et maksmine ei ole probleem ning üks või teine krediiditoode sobib just sinu elustiiliga, siis võid juba peatselt ringi sõita oma uue neljarattalise sõbraga!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24