Eesti Pank – Eesti rahapoliitika alustala

1919. aastal asutatud Eesti Panga ehk Eesti Vabariigi Keskpanga näol on tegemist kogu Eesti rahapoliitika alusega ning Eesti finantspoliitika kujundajaga. Eesti Panga peamine eesmärk seejuures on hinnataseme stabiilsena hoidmine ning selle eesmärgi täitmiseks teeb Eesti Pank tihedat koostööd teiste euroalal asuvate keskpankadega. Lisaks teiste keskpankadega suhtlemisele teeb Eesti Pank koostööd Euroopa Pangandusjärelvalve, Rahvusvahelise Valuutafondi ja teiste oluliste rahvusvaheliste organisatsioonidega, mis tegutsevad igapäevaselt euroala stabiilse majanduspoliitika hoidmise ja arendamise nimel.
Kuigi igapäevaelus ei mõtle me Eesti Panga tegevusele ja olulisusele, on organisatsiooni ülesanded mastaapsed. Eesti Panga ülesannete hulka kuuluvad järgmised tegevused:

  • Hinnastabiilsuse kujundamine ning Euroopaga ühise rahapoliitika kujundamine – Eesti Pank, koos teiste keskpankadega, osaleb eurosüsteemi otsuste tegemises. Keskpankade ülesanne on hoida hinnatõus alla 2% ning üheskoos võetakse vastu otsuseid, mis aitavad seda ülesannet täita.
  • Finantsstabiilsuse tagamine koostöös Finantsinspektsiooniga – selle ülesande täitmisel on Eesti Pangal kolm peamist ülesannet: finantssektori turvavõrgu arendamine, finantssektori poliitika kujundamine ja vastavate õigusaktide väljatöötamises osalemine ning finantsstabiilsust ohustavate süsteemsete riskide ja poliitikameetmete analüüsimine ja hindamine. Antud valdkonna rõhk lasub põhjalikul riski- ja kriisianalüüsil.
  • Maksesüsteemide arendamine ja järelvaatamine – organisatsioon vastutab stabiilse ja tõrgeteta pankadevahelise arvelduse eest. Seda tehakse arveldussüsteemi TARGET2-Eesti kaudu, mis aitab rahapoliitikat ellu viia ja sooritada turvalisi ülekandeid. See tähendab, et kui pankade vahel esineb maksetõrkeid, on tegemist tehnilise veaga, mis ulatub Eesti Panga poolsesse tehnilisse süsteemi.
  • Sularaharingluse tagamine – Eesti Pank vastutab selle eest, et riigis oleks ringluses piisavalt palju kvaliteetset sularaha, st piisavalt palju pangatähti ja münte. Sularaharingluse stabiilsena hoidmine aitab samuti garanteerida ka hinnataseme stabiilsust.
  • Finantsvarade hoidmine ja kasvatamine – Eesti pank osaleb koos teiste keskpankadega Euroopa Keskpanga välisreservide investeerimises ning iga aasta annab organisatsioon kuni veerandi aastasest kasumist riigieelarvesse, toetades seeläbi riigi arengut.
  • Finantsstatistika kogumine ja avaldamine – Eesti Pank on peale Statistikaametit teine riikliku statistika tegija ning organisatsioon koostab finantsvaldkonnaga seotud statistikat. Seda kasutatakse majandusprognooside tegemiseks ning majanduspoliitika kujundamiseks.
  • Valitsuse nõustamine majanduspoliitika küsimustes – Eesti Pank osaleb majanduspoliitika kujundamisel eelkõige analüüside kaudu, mis annavad valitsusele olulist infot erinevate otsuste vastu võtmiseks.

Kõikide nende ülesannete täitmiseks on Eesti Pangas loodud 11 osakonda, mis vastutavad erinevate ülesannete eest: näiteks sularaha- ja taristuosakonna vastutusalaks on sularaharingluse ja infosüsteemide tõrgeteta toimimise tagamine.

Eesti Panga tegevust juhib Eesti Panga juhatus ning juhatuse esimees ehk president ja asepresidendid. President nimetatakse ametisse 7 aastaks riigi presidendi poolt Eesti Panga nõukogu nõusolekul. Eesti Panga nõukogu on seejuures järelvalveorgani rollis ning nõukogu valitakse Riigikogu poolt.

Kuigi Eesti Pank figureerib meedias peamiselt teavitajana ning Eesti Pangaga seotud pressiteated annavad eelkõige teada erinevatest statistilistest tulemustest, on Eesti Panga ülesanne otseses mõttes juhtida kõike, mis riigis toimub rahaga. Keskpank hoolitseb selle eest, et hinnad oleksid stabiilsed, sularaha oleks korraga ringluses piisavalt palju, kõik maksesüsteemid pankade vahel toimiksid kenasti ning rahaga toimetamine oleks riigis turvaline ja tõhus. Samal ajal osaleb keskpank Euroopa eurosüsteemi ühtlustamises ning aitab arendada stabiilset ühtset euroala.

Arusaadavalt on tegemist ühe Eesti kõige olulisema organisatsiooniga, mis aitab riigil areneda ning tagab, et majanduskriisidest saadud löögid oleksid võimalikult madalad ning rahvas saaks finantsiliselt areneda. Asjatundlikkus, usaldusväärsus, koostöö ja hoolivus – need on Eesti Panga tähtsaimad väärtused, millest organisatsioon juhindub igapäevaelus ning kõik tegevused on juhitud nendest põhimõtetest.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24