Kiirlaenu võtmisega seonduvad riskid, mida sa peaksid teadma

Meedia vahendusel võib pea üle päeva kuulda, kuidas kiirlaenud on kuskil probleeme tekitanud ning aja jooksul on väikesed nö palgapäevalaenud omandanud lausa tabuteemalise hõngu. Millest see kõik alguse on saanud? Eks ikka sellest, et paraku võetakse hõlpsalt laenatavaid kiirlaene liialt rutakalt, ilma eelnevalt lepinguga tutvumata ja selle tulemuseks on üle jõu käiv laen. Sel põhjusel toome alljärgnevalt esile mõned riskid, millega peaks olema kursis iga kiirlaenutaotleja enne laenulepingu allkirjastamist.

Kas sa oled kursis soovitud laenu tegeliku intressiga?

Laenufirmade puhul ei tohi kunagi unustada, et tegemist on eelkõige äriga. Seega panustavad laenuettevõtted korralikult meelitavate hüüdlausetega reklaamidesse. Mõned neist reklaamidest lubavad üllatavalt odavaid laene, millel ei näi intressi lausa üldse olevat. Teinekord pakutakse laenu näiteks 3% intressiga, mis tundub kui unelmate kulukusega laen, kuid seejuures peab tähele panema, mida see 3% tegelikult tähendab.

Laenuandjad märgivad intressi erinevalt – mõned märgivad laenupakkumise juurde kuuintressi, mõned aastase intressi, mõned panevad kirja krediidi kulukuse määra. 3% suurune kuuintress, mis esmapilgul kõlab küll väiksena, teeb aastas lausa 36% ning kui sellele peaks lisanduma veel muid lisatasusid, võid hiljem välja tulla, et laenule tuleb maksta peale vähemalt pool võetud summast. Võta pigem rohkem aega selleks, et selgeks teha, milline intress sind tegelikult ees ootaks.

Kui palju laen kokku maksma läheb?

Rääkides krediidi kulukuse määrast ja lisatasudest, siis teinekord võib küll aastane intress olla mõistlik, ent lisades sellele juurde muud lisatasud, võib laen olla siiski oodatust kulukam. Olenevalt laenuandjast võidakse küsida laenu igakuist haldustasu, laenulepingu sõlmimise tasu ning kui laenuvõtjal on selleks vajadus, võib lisanduda maksepuhkuse sõlmimise kulukus ning muu taoline.

Mõistmaks, palju laen võib tegelikult kokku maksta, on vaja vaadata krediidi kulukuse määra, mis on igal eeskujulikul laenuandjal ka veebilehel ja laenulepingus kirjas.

Ära alahinda maksetähtaega

Üks olulisi omadusi, mille poolest väikesed palgapäevalaenud nagu kiirlaen teistest eristuvad, on võrdlemisi lühike maksetähtaeg. Enamik kiirlaene tuleb tasuda hiljemalt aastakese jooksul, kuid reeglina ei ületa tähtajad paari kuud.

Isegi, kui esimese hooga tundub, et paarisaja euro suurune laen ei ole sugugi probleemiks ning tagasimaksmine on lihtne järgmisel kuul, võib elus ette tulla ootamatuseid, mistõttu ei saa laenu siiski tagastada. Erinevate asjaolude koosmõjul võib saada alguse võlaahel, millest väljumine on keeruline, rääkimata sellest, et tasumata kiirlaenuga satub maksehäireregistrisse üsna kärmelt ja seal viibib märgis pikalt, häirides võimalust paari järgneva aasta jooksul teisi finantsteenuseid saada. Sel põhjusel ei tohiks alahinnata isegi kõige väiksema kiirlaenu tähtaega.

Kas kiirlaenu võtmine on üldse mõistlik?

Teadupärast on kiirlaenu saamine üsna lihtne. Nagu laenu nimigi vihjab saab laenusumma kätte väga kiiresti, mitmel puhul samal päeval ja isegi nädalavahetusel. Selline hõlbus protsess on kahtlemata käepärane ja aitab kriitilistes olukordades, kuid teisest küljest ahvatleb see liialt laenama, isegi siis, kui laenu pole konkreetselt hädasti vaja.

Kahjuks saab vahel inimlik mugavus võitu ja kiputakse alternatiivide väljanuputamise asemel ulatama käe laenutaotluse poole. Kui laenu otstarve ei ole tegelikult hädavajalik, näiteks on soov raha laenata pidutsemiseks, peaks kiirlaenu taotlemise mõtte kohe peast välja viskama. Vastasel korral kahetsed pikemalt mõtlemata tehtud otsust ja satud hoopis kuluka kohustuse osaliseks.

Arvestades neid punkte ning laenates alati üksnes Finantsinspektsiooni väljastatud tegevusloa alusel tegutsevatelt ettevõtetelt, võid olla rahulikuma südamega, kuna tead täpselt, millega oled silmitsi. Ükski laen, sealhulgas väike kiire laenusumma, ei ole halb, kui neid käsitleda ettevaatlikult ja hoolikalt.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24