Kui palju maksab lemmiklooma pidamine?

Olgu tegemist kassi, koera või mõne eksootilise loomakesega – lemmiklooma võtmine on vastutusrikas ülesanne. Lemmikloom vajab palju enamat, kui lihtsalt armastavat kodu – loom vajab kvaliteetset sööki, hoolitsemist, ravi, vaktsiine, treenimist ja palju muud, mis võib kõik kokkuvõttes muutuda üsna kulukaks. Üks olulisi põhjuseid, miks lemmikloomad satuvad loomade varjupaikadesse, on just nimelt looma ülalpidamise kulude valearvestus – loom võetakse emotsiooni ajendil, ent ei arvestata, kui palju raha nõuab tegelikult lemmiklooma pidamine.

Esimene küsimus seisneb lemmiklooma enda hinnas. Nii koerte kui kasside puhul on võimalik leida armas neljajalgne sõber varjupaigast – sel puhul on vaja tasuda vaid sümboolne tasu. Samas saab aga lemmiklooma osta mõne tõuaretaja juurest. Olenevalt looma tõust võib hind olla nii 100 eurot kui ka tuhandeid eurosid. Enne lemmiklooma võtmist tuleks teha endale selgeks, millist hinda ollakse nõus tasuma lemmiklooma võttes.

Looma ülalpidamise igakuised kulud ei ole samuti sugugi soodsad. Keskmiselt hinnatakse kassile või koerale kuluvat 100 eurot kuus – seda üksnes toidule. Kuigi võimalik on osta ka soodsamaid konservtoite ja kuivtoitu, ei ole tegemist pikaajalise lahendusega, kuna odav loomatoit sisaldab tihti looma seedesüsteemile kahjulikke lisandeid (nagu näiteks nisu või mais), mis tähendab, et karvase sõbrakese eluiga on lühem. Kui soovid, et su sõber elaks võimalikult kaua ja täisväärtuslikult, tuleb arvestada toidule kuluva summaga. Korralikud koeratoidud maksavad umbes 3-5 eurot kilo kohta, mõne toidu puhul võib hind olla ka kõrgem. Suure koera puhul tähendab see, et on täiesti reaalne kulutada loomatoidule üle saja euro kuus.

Lisaks toidule vajab lemmikloom ravi ja vaktsiine. Mõne tõsisema haiguse puhul võib ravi minna maksma sadu eurosid, mistõttu tundub nagu ainus lahendus ravi tasumiseks oleks kiirlaen. Ootamatusteks tuleks valmistuda aga juba varakult ning panna iga kuu looma jaoks raha kõrvale. Kui säästad iga kuu „lemmikloomafondi“ kas või 10 eurot, tähendab see aastas juba 120 eurot – see on piisav summa, et mõningate väiksemate protseduuride eest tasuda.

Isegi, kui loom ei vaja eriravi, on vajalik iga-aastane vaktsineerimine. Vaktsineerimine võib maksta paarkümmend eurot, sellele lisandub umbes sama suur visiiditasu. Soovimatute kutsikate sünni ennetamiseks tuleks lemmikloom kastreerida, see maksab omakorda 80-140 eurot, olenevalt loomaliigist ja suurusest. Sellised paarikümne euro suurused kulutused ei tundu küll väga mastaapsed, ent võivad kokkuvõttes tähendada sadu eurosid, mistõttu tuleks valmistuda ning arvestada sellega, et loom vajab muud, kui kõhutäit ja sõbralikku paid.

Lemmiklooma pidamisel on sama oluline loomale aktiivse elu tagamine. Koera võttes tuleks temaga minna koertekooli, kus õpetatakse kuulekust ja muud vajalikku ning koer vajab lisaks korralikku jalutusvarustust. Meie jahedas kliimas ei ole vähem olulised ka koerte riided – näiteks on dogidel Eesti kliimas väga jahe ning neile on kindlasti vaja sooja jopet. Sellised kulutused on vältimatud ning võivad küündida sadadesse eurodesse.

Lemmiklooma kasvatamine on sama vastutusrohke kui lapse kasvatamine ning samas on see ka võrdväärselt kulukas. Kui sa soovid tagada oma lemmikule õnneliku, aktiivse ja tervisliku elu, tuleb arvestada sellega, et loom vajab kvaliteetset toitainerikast sööki, loomaarstikülastusi ning ka mänguasju ja muud olulist, mis võimaldab loomal mängida ja jalutada. Looma pidamise iga-aastaseks kuluks hinnatakse ümbes 1200€, mis on märkimisväärne summa. Enne looma võtmist tuleks mõelda sellele, kas selle lisakuluga on võimalik toime tulla ning loomale saaks pakkuda toreda sõbraliku kodu.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24