Kuidas käituda, kui pole võimalik laenu tagasi maksta õigel ajal?

Laenu võtmisega kaasneb üks stsenaarium, millest keegi ei taha küll eriti rääkida, ent mis võib paratamatult kahjuks tõeks saada – võimetus laenumakseid teha. Isegi, kui kiirlaen sai võetud vastutustundlikult ning kaalutletult, ei saa kunagi ette näha tulevikku ning elu keerdkäigud võivad muuta laenumaksetega toimetulemise praktiliselt võimatuks. Kuidas aga toimida, kui kõige mustem olukord kätte jõuab?

Ära peida pead liiva alla ja tegele asjaga kohe

Üks suurimaid vigu, mis tehakse probleemide tekkimisel, on olukorra ignoreerimine. Mõeldakse, et järgmisel kuul tuleb ehk suurem sissetulek ja siis saab lihtsalt tasuda laenumakse tagantjärgi. Paraku on sellise plaani tulemus aga peaaegu alati negatiivne. Laenuandja võib saata meeldetuletuse ja võlateatise juba 5-10 päeva pärast maksega hilinemist, mistõttu ei tohiks mõelda, et viivitamine asja paremaks muudab – teatised on tasulised, rääkimata sellest, et kahjuks ei pruugi finantsid taastuda ka järgmisel kuul. Nii saavad alguse koledad võlakeerised ja palju muud negatiivset, mis on kurnav nii emotsionaalselt, vaimselt kui ka finantsiliselt.

Seepärast tuleks võtta laenufirmaga ühendust otsekohe. Soovitatav on kontakteeruda laenuandjaga lausa nädal või kaks enne maksetähtaega, kuna siis on võimalik laenufirmal pakkuda maksepuhkust või mõnda muud lahendust. Viimase hetkeni ei tasuks kindlasti oodata. Oletame, et kaotad näiteks töö – sel juhul sa tead, et järgmine kuu või kaks on su rahaline seis nirum. Laenufirmaga tuleks sellises olukorras võtta ühendust kohe samal päeval, kui said teada, et sul ei ole enam tööd. Analoogselt tuleb toimida igas olukorras, mis raskendab laenumakse tasumist.

Lisaks kohesele tegutsemisele tuleks mõista, et laenufirma ei pane pahaks, kui tekivad probleemid – sa ei tohiks häbeneda kontakteerumist või suisa jätta helistamast või kirjutamast, sest kardad tagajärgi. Laenufirmad on tegelikult alati mõistlikud, kui sa suhtud ise neisse positiivselt. Lõppude lõpuks on nende eesmärk saada laenatud summa tagasi ja see on võimalik üksnes siis, kui nad saavad sulle anda nõuandeid selle osas, kuidas toimida.

Samas on aga selge, et laenufirmasid üritatakse paraku ka „nöörida“ olematute probleemidega ja ilustavalt kõlavate valedega. Seepärast ära kohku, kui laenuandja soovib näha mingisugust tõestust. Veelgi enam, sa võiksid kohe laenufirmale öelda, et sul on võimalik neile saata tõestusmaterjal, mis selgitab täpselt, kuivõrd su olukord on halvenenud. Võttes siinkohal aluseks eelnevalt mainitud näite, siis töö kaotamise korral võid näiteks saata laenufirmale töölepingu lõpetamise akti koopia või mõne muu dokumendi, mis asja kinnitaks.

Mõtle alternatiividele

Vahel on võimalik maksepuhkuse asemel hoopis leida parem väljapääs. Üks võimalikest lahendustest on laenu refinantseerimine, mis tähendab seda, saad oma olemasolevad kulukad ja üle jõu käivad laenud koondada üheks suuremaks. Suurema summaga laenud on reeglina soodsamad ja enamjaolt saab refinantseerimise käigus taotleda laenu ka pikema ajaperioodi peale, mistõttu kahaneb kuumakse. Refinantseerimine võib seega olla just see otsitud lahendus, mis aitab igakuist kohustustekoormat leevendada.

Juhul, kui refinantseerimine ei saa kõne alla tulla, kuid su maksevõimekus on häiritud pikemat aega, peaksid kohe probleemi ilmnemisel hakkama nuputama alternatiivseid valikuid. Tänapäevasel internetiajastul on võimalik näiteks hõlpsalt raha teenida, müües oma tooteid või teenuseid internetis. Kõlab küll peenelt, kuid kui sulle meeldib näiteks nokitseda käsitööga, siis miks mitte oma loomingut müüa? Kuigi sellised lahendused ei pruugi kohe ja kiirelt su olukorda parandada, on iga asi abiks.

Kõige olulisem on alati säilitada positiivne meel ning mõelda optimistlikult võimalikele lahendustele. Ära unusta ka kohe laenufirmaga kontakteerumast, kuna seal töötavad professionaalsed laenunõustajad, kes on valmis aitama sind igal ajal! Nii saad ebameeldiva olukorra klaarida sujuvalt ning saad keskenduda oma elu joonde ajamisele.

Reklaam

ferratum

zip-banner

creditstar

kinnistulaen

moneyzen