Kuidas koguda raha oma kodu ostmiseks?

Oma kodu on suurim ost, mille sa tõenäoliselt elu jooksul teed. Kui pole enam soovi üüripinnal elada ning unistad päris oma pesast, siis keerlevad ilmselt peas mõtted, kuidas leida raha sissemakse jaoks: peaaegu kõik pangad ja laenufirmad annavad kodulaenu tingimusel, et laenuvõtja katab 10% laenusummast. See tähendab, et kui soovitud kodu hind on 100 000 eurot, peaks sul olema sissemaksuks 10 000 eurot. Kuidas selline rahasumma aga kokku saada?

Kõige esimene samm on lihtne: loo pere eelarve ning hakka raha iga kuu säästma. Eelarve aitab jälgida igakuiseid kulutusi ning vältida plaaniväliseid tarbetuid väljaminekuid, nagu osturalli aegsed ebavajalikud vidinad, mis võivad muidu pilku püüda. Kuigi võib tunduda, et mitme tuhande euro kogumine on liiga kõrge eesmärk, siis ei aita muu kui kohene tegutsemine. Loo lihtne Exceli tabel, kuhu märgid kõik sissetulekud ja väljaminekud. Kui oled kirja pannud kõik fikseeritud igakuised väljaminekud nagu üür, transpordikulud ja muu selline, määra kindlaks nö päevaraha ehk summa, mille võid päevas kulutada toidule ja muule vajalikule. Nii ei kuluta sa ülemäära palju ning hoiad rahal silma peal. Eelarvet luues pea silmas eesmärki – raha koguda – ning loo eelarve nii, et seal jääks iga kuu ruumi raha kõrvale panemiseks.

Kui oled eelarvega sotid sirgeks saanud pead mõtlema raha hoiustamisele. Selle jaoks on kõige mõistlikum avada kogumishoius, mis võimaldab teha vabalt sissemakseid ja väljamakseid. Lisaks saad hoiusele raha kanda otse arvelduskontolt või sõlmida otsekorralduse ning nii koguneb iga kuu hoiusele pisut raha.
Lisaks pangahoiustele on võimalik raha hoiustada hoiu-laenuühistutes. Taolised ühingud võimaldavad hoiustada raha kümneid kordi kõrgema intressi juures kui pangahoiused – näiteks võib mõnes hoiu-laenuühistus olla hoiuse intress lausa 9%! Igal heal asjal on aga pahupool – hoiu-laenuühistute hoiukontod ei ole kuidagi tagatud ning neile ei laiene riiklik tagatisfond, mis tähendab, et kui ühistu peaks pankrotistuma, ei ole võimalik raha tagasi saada.

Sama oluline on ka igakuisete kulutuste vähendamine. Vaata kriitiliselt üle kõik jooksvad kulutused: krediitkaardid, erinevate teenuste tellimused ja muu selline. Veendu, et sul jääksid alles üksnes hädavajalikud kulutused. Sellisel säästurežiimil elamine tundub küll karm, kuid mõeldes uudse säästliku eluviisi eesmärgile, saad motivatsiooni jätkamiseks.

Säästmine ei ole aga ainus viis, kuidas saada kokku soovitud rahasumma. Säästmismündi teine külg on investeerimine. Tänapäeval on võimalik mugavalt raha investeerida erinevatel ühisrahastusplatvormidel nagu Mintos või Omaraha ning selliste platvormide kaudu on võimalik samuti pisut lisa teenida, isegi kui sul ei ole investeerimiskogemust. Ühisrahastusega kaasneb küll ka risk, kuna laenusumma tagasi saamist ei saa garanteerida ning laenud võivad „hapuks“ minna, kuid julge hundi rind on rasvane ning väike risk võib olla just see, mis aitab osta oma unistuste kodu.

Kodu ostmise jaoks on mitmeid erinevaid võimalusi ning eelistus oleneb sellest, kuivõrd soovid riskida. Kõrgema riskiga kaasneb ka kõrgem tulu, madalama riskiga on tulud väikesed. Ideaalis tasuks paigutada oma raha mitmesse erinevasse kohta – näiteks hoiustada raha nii pangas, hoiu-laenuühistus kui ka investeerida mõnel ühisrahastusplatvormil. Jaotades raha erinevate meetodite vahel saad olla pisut rahulikum, kuna isegi riski realiseerudes ei ole sa kaotanud kogu raha. Loo eelarve, alusta säästlikku eluviisi, kärbi kulutusi ning otsi võimalusi lisa teenimiseks ja saad osta oma kodu varem, kui seda arvatagi lootsid.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24