Lisaraha teenimine ühisrahastuse kaudu – on see võimalik?

Ühisrahastus, teisisõnu tuntud ka kui inimeselt-inimesele laenamine, on Eestis viimastel aastatel hoogsalt populaarsust kogunud. Tänapäeval on meie internetiavarusteski mitmeid portaale, mis koondavad kokku laenusoovijad ja investeerijad.

Kui sa ei ole kursis, mida täpsemalt ühisrahastus endast kujutab, siis tegemist on laenuliigiga, mille puhul saavad teised eraisikud laenata raha laenutaotluse tegijatele. Neid eraisikuid nimetataksegi „investoriteks“. Lihtsamalt öeldes, ühisrahastuses ei pärine väikelaen mitte ühelt konkreetselt laenufirmalt, vaid hoopis teiselt eraisikult. Muidugi võivad laene anda ka ettevõtted, kuid üldjuhul on ühisrahastus pigem eraisikute pärusmaa.

Kuigi ka meie meedias on palju juttu olnud ühisrahastuse võlust laenutaotlejate jaoks, unustatakse selle kõrval ära investorite roll. Ilma investoriteta ei oleks siiski taoline platvorm midagi väärt, kuid ühegi P2P platvormi haldaja ei pea muretsema investeerimishuviliste vähesuse üle, kuna ühisrahastus on mugava laenuviisi kõrval muutunud ka heaks võimaluseks, kuidas teenida passiivselt sissetulekut, võludes sedasi aina rohkem inimesi, kes soovivad palgatöö kõrvale leida kindla tuluga investeerimisallika.

Kui palju ühisrahastusega teenida saab?

Nagu ühegi investeerimiskanali korral, ei taga ka ühisrahastus üleöist rikastumist. Tegemist ei ole seejuures isegi sellise kohaga, kust tasuks oodata kümneid tuhandeid kasumit esimestel kuudel, eriti algajana ja väikese algkapitaliga. Olles maininud seda hoiatust, tuleb aga tõdeda, et pisukese lisaraha teenimiseks on ühisrahastus võrdlemisi turvaline, lihtne ja nö lollikindel.

Kui hoiuste intressid jäävad enamasti paari protsendi lähedusse või on isegi madalamad, siis enamjaolt lubatakse ühisrahastuslaenude tuluks lausa 10% ringi. Sisuliselt tähendab see, et 100 laenatud euro pealt võiksid potentsiaalselt teenida juurde 10 eurot. Pole sugugi paha või mis?

Reaalsuses ei pruugi teenitud tulu siiski päris nii palju olla. See võib jääda ka 5-7% kanti, ent siiski on see kordi kõrgem kui hoiuseintress. Sel põhjusel ei ole ka ime, miks nii paljud inimesed otsustavad kätt proovida ühisrahastuses.

Potentsiaalse teenimisprotsendi kõrval tuleb aga arvestada iga laenu pahupoolt – laenud, mida ei maksta tagasi. Paraku on alati oht, et laenuvõtja ei saa laenumakseid tasuda ning jääb võlgnevusse, kuid kahjuks ei tähenda see laenuandjale mitte midagi head. Kui võlgnevus kestab kaua, läheb see üle inkassole, kuid laenuandja ei saa seejärel enam summat tagasi, vaid saab parimal juhul tagasi teatud summa laenatust – näiteks 60 või 80% esialgu laenatud summast. Sellest tekib reaalne võimalus mõnel juhul raha kaotada.

Arvestada tuleb ka laenuperioodi. 10% on kena tulu, kuid selle võib teenida üsna pika aja jooksul, vahel mitme aasta käigus. Seetõttu nimetataksegi ühisrahastust passiivseks tuluks – see ei taga kindlasti tulu paari kuuga, ent võib paari aasta jooksul mitmekordistada panustatud raha.

Kuidas edukalt ühisrahastusega teenida?

Konkreetne teenimisvõimalus sõltub eelkõige sellest, kui suure summaga alustada. Algajate rõõmuks on see väga sõbralik investeerimisviis neile, kellel ei ole palju kapitali – laene saab anda ka üksnes 10 euro kaupa. Tavaliselt alustatakse paarisaja eurose summaga, mis jaotatakse seejärel erinevate laenutaotluste vahel ära. Selles seisneb eduka investeerimise võti – kunagi ei tohiks kogu oma raha panna „ühte korvi“, vaid tuleks riskide maandamiseks investeerida mitmetesse laenu või isegi valida erinevad laenuliigid, näiteks võtta sihikule riskantsem tagatiseta laen ja turvalisem tagatisega laen samaaegselt. Nii on reaalne saada osaks korralikust tulust, mitte jääda kimpu „hapuks läinud“ laenudega.

Enne oma raskelt välja teenitud raha investeerimist oleks paslik pisut uurida ka erinevaid Eestis kättesaadavaid ühisrahastusplatvorme. Kõigil on erinevad tingimused, näiteks võib erineda minimaalse laenupanuse summa või võlgnevustega tegelemise viisid. Seega loe põhjalikult portaalide tingimusi ja saad alustada edukalt oma säästude ning sissetuleku kasvatamist!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24