Maailma kõige kallimad riigid

Eestis elamine võib küll vahel tunduda üle mõistuse kallina võrreldes mitmete teiste riikidega, kuid maailmas on mitmeid imeilusaid riike, kus elamine on omajagu luksus. Kuigi ka palganumbrid on tihti nendes riikides kõrgemad, on igapäevased elamiskulud nagu üür, toit, transport ja muu selline kordades kõrgemad kui mitmel pool mujal.

Maailma kõige kallimate riikide nimistu pannakse iga aasta kokku vastavalt tarbijahinnaindeksile, mida võrreldakse indeksiga New Yorkis – New York on alustalana „100%“ ning maailma kõige kallimate riikide indeks on seega üle 100% – mõne puhul isegi üle 120%!

Alljärgnevad riigid on tarbijahinnaindeksi kohaselt ühed maailma riikidest, kus on kõige kallim elada:

  1. Šveitš – Šveitš ei ole siin nimekirjas niivõrd üllatuslik kandidaat – tegemist on tuntud pangandusriigiga, kus on elustandard kõrge ning isegi miinimumpalk on üle 20 dollari tunnis, mis on mitu korda kõrgem Eesti miinimumpalgast. Mida kõrgem on keskmine sissetulek, seda kõrgemad on ka hinnad, seega hoolimata Euroopa kõige kõrgemast miinimumpalgast ei ole Šveitšis elamine sugugi kõigile taskukohane.
  2. Norra – Norra on tituleeritud kui üks maailma kõige rikkamaid riike, kuid ühtlasi on meie kauge põhjanaabri puhul tegemist ühe kõige kallima paigaga Euroopas. Tavaline küpsetatud ubade purk võib maksta mitu dollarit, kilo kirsse maksab lausa 20 dollari ringis. Dramaatiline hinnaerinevus peegeldub peaaegu igast tootegrupist, seega võib julgelt öelda, et Norra ei ole riik, kuhu tasuks emigreeruda, kui rahakott ei ole paks.
  3. Bermuda – Bermuda ei ole mitte üksnes kurikuulus, vaid ka väga viljakas äripiirkond, kuhu on kogunenud tuhanded rahvusvahelised ettevõtted. Saareriigina peab Bermuda aga väga palju tooteid importima, mistõttu kipuvad kohalikud ettevõtted hindu kõvasti tõstma, et teha tasa importimisega kaasnevad kulud. Seetõttu ei puudu Bermuda kallite elupiirkondade nimistust peaaegu mitte kunagi.
  4. Austraalia – Austraalia mõned piirkonnad võivad olla küll üsna soodsad ning mõned tooted nagu õlu baarides võib samuti olla soodsa hinnaga, kuid keskmised elamiskulud ületavad siiski isegi Ameerikat väga jõusalt. Näiteks maksab Austraalias kaheliitrine Coca-Cola pudel ligi 3 dollarit. Ka ühistranspordi hind ning isegi autode hind on sealkandis tunduvalt kõrgem.
  5. Taani – Taani on tuntud heaoluriigina ning riigina, mille elanikud on õnnelikuimad maailmas. Majandussüsteemi töös hoidmise jaoks on aga ka maksud väga kõrged – kõrgeim määr, mis on tulnud riigile tasuda sissetulekult, on üle viiekümne protsendi. Kõrge maksukoormuse tõttu on Taanis ka hinnad märgatavalt kõrgemad – näiteks maksab McDonaldsi eine seal umbes 45% rohkem kui Ameerikas.
  6. Island – Islandi elukulukuse põhjus on sarnane Bermudale – kuna tegemist on saareriigiga, tuleb enamus kaubast importida, mistõttu on ka hinnad kõrgemad kui mujal. Kuigi elukvaliteet on Islandil kõrge ja kiidetud üle kogu maailma, ei saa öelda, et tegemist oleks soodsa riigiga.
  7. Jaapan – Jaapan on üks maailma kõige urbanistlikumaid riike – enamus meie kasutuses olevast tehnoloogiast on pärit just selle idamaa rüppest. Kui Hiina ja paljude teiste Aasia riikide puhul oleme harjunud seostama piirkondasid pigem vaesusega, siis Jaapan on Aasia kullaauk, olles üks maailma kõige kallimaid linnu. Tokyo on mitmeid aastaid domineerinud maailma kalleima linnana – näiteks maksab päts saia peaaegu 10 dollarit! Jaapan on aja jooksul saanud koduks paljudele rahvusvahelistele suurettevõtetele, mistõttu ei saa imestada, et tegemist on riigiga, kus elamine pole odavate killast.

Antud nimekirjas on koht olnud isegi meie põhjanaabril Soomel, kus hinnad on Eestiga võrreldes märgatavalt kõrgemad. Üldise põhimõtte järgi on kulukam elada seal, kus on kõrgem sissetulek – pole head ilma halvata! Kuigi võib tunduda, et muru on mujal ikka rohelisem, siis võib kindel olla, et ülaltoodud riikides elamine ei ole kindlasti soodne.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24