Olulised rahavead, mida nooruses tehakse ning hiljem kahetsetakse

Noorus on ilus aeg – iga päev võib tuua midagi uut ja põnevat ning pidevalt toimub midagi adrenaliinirohket. Kahjuks aga kiputakse nooruses tegema oma rahakoti osas rutakaid otsuseid, mis viivad hiljem kibedate kahetsuspisarateni. Reastame mõned sellised vead alljärgnevalt.

1. Elatakse üle oma võimete

Olgem ausad, me oleme kõik selles veas vähemal või suuremal määral süüdi. Kes siis ei sooviks läikivat autot, uhket maja ja kõige uuemaid tehnikavidinaid, mis on veel vaevu „ahjusoojad“? Nooruses on eriti suur ind esitleda end eduka ja mõjukana, et paremini end maailmas kehtestada ja seetõttu kiputakse tegema kulukaid väljaminekuid, mis ei ole reaalselt rahakotile jõukohased.

Seetõttu tuleks enne suue ostu tegemist mõelda endamisi: „Kas ma jaksan tõesti endale lubada sellist asja?“. Kui ostetav auto või kodu on ainuüksi ülalpidamise mõttes kulukad, siis ei tasu endale juba nooruses sellist koormat kaela võtta, kuna paraku võib see hiljem kurjasti kätte maksta.

2. Tehakse sisseoste emotsioonide ajendil

See viga on tihedalt seotud eelmise punktiga, ent ei pruugi hõlmata üksnes luksustooteid. Kui saabub palgapäev ning poes on parasjagu head pakkumised, siis võib kärmelt tekkida soov end „hellitada“ ja lubada head ning paremat. Taolised kiired sisseostud ei ole aga tüüpiliselt kunagi mõistlikud ega ka vajalikud, vaid on mõeldud lihtsalt selleks, et rahuldada hetkelist emotsiooni. Emotsiooni lahtudes võid otsust aga väga kahetseda, kuid siis on raha juba kulutatud ja tegu tehtud.

Noorena ei ole enamikel tagataskust võtta kopsakat rahasummat, mistõttu on vaja jälgida detailselt oma eelarvet. Ära tee rutakaid ostuotsuseid, isegi, kui see puudutab toidupoes käimist. Tee enne ostlema minemist plaan ja ära mine sellest kõrvale.

3. Võetakse vastutustundetult laenu

Üks suurimaid karuteeneid, mida saab endale noorena teha, on vastutustundetult võetud kiirlaen. 20-ndates ja varajastes kolmekümnendates liigub elu kiirelt, otsuseid tehakse käigupealt ja seega kiputakse ka kiirlaenu taotlema „lohakalt“.

See tähendab, et ei mõelda reaalselt, kas laenusummat on pakiliselt vaja või kas laenu saab järgmine kuu tagasi maksta. Kiirlaenude kõrged intressid ja lühikesed maksetähtajad võivad osutuda liiga koormavaks ning paraku võib see lõppeda laenuga, mida makstakse tagasi kümneid aastaid.

4. Võetakse laenu ebaturvalistest kohtadest

Isegi, kui laenu võtmine on asjakohane ja seda saab tagasi maksta korralikult, võidakse ämbrisse astuda siis, kui võetakse laenu tegevusloa alusel funktsioneeriva laenufirma asemel suvalisest kohast. Kuulutuseportaalides levivad tihti kuulutused ahvatlevate pealkirjadega „laenud ilma konto väljavõtteta“, kuid hiljem avastatakse, et laenuandja oli pettur, kes kogus andmeid või hoopis nõudis kõrget laenutasu, ilma eales laenu väljastamata. Laenu võtmisega ei tohi tormata ning alati tuleb laenata vaid professionaalsest laenufirmast.

5. Ei säästeta ega investeerita raha

Isegi, kui muidu ei kulutata rutakalt ja ei elata üle oma võimete või ei olla koormatud laenudega, siis unustatakse säästmine ja investeerimine. 20. aastaselt on küll veider mõelda pensionipõlvele, ent mida varem hakata raha koguma, seda rohkem on pensionifondis lõpuks raha. Seetõttu tuleks hakata pensionile mõtlema kohe tööle minnes.

Kõige ideaalsem olukord on siis, kui on võimalik korraga panna kõrvale nii sääste kui ka alustada investeerimist. Investeerimine võib kõlada küll hirmuäratavalt, kuid tänapäeval on võimalik alustada investeerimist vaid mõnekümnest eurost. Kogudes ja investeerides juba varajases nooruses raha, on sul peatselt korralik summa, mis kindlustab sulle kindla tuleviku.

Vältides taoliseid vigu ja käies rahaga ümber hoolikalt, saad endale tagada tulevikus turvalise finantsseisu ning ei pea kunagi muretsema rahalise olukorra pärast.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24