Põhjused, miks sind peaks huvitama su krediidiskoor

Paljud ei mõtle igapäevaselt sellele, kuivõrd oluline on tegelikult hea krediidiskoor. Kui kiirlaenud või muud laenukohustused kasvavad üle pea ja nimi kantakse maksehäireregistrisse, muutub krediidiskoori teema aga tunduvalt aktuaalsemaks. Alljärgnevalt kirjeldame mõningaid põhjuseid, miks oma krediidiskoori pidev jälgimine on hea mõte.

1. Halb krediidiskoor muudab laenu saamise praktiliselt võimatuks

Kõik krediidiasutused, st pangad ja laenufirmad, näevad laenusoovija krediidiskoori, mille alusel tehakse suuresti otsus, kas anda laenu või mitte. Halva krediidiskooriga on laenu saamine seega põhimõtteliselt võimatu – ükski laenufirma ei soovi tekitada juurde rohkem probleeme ja seega väljastatakse laen üksnes siis, kui ka krediidiskoori kohaselt on laenutaotleja võimeline laenuga toime tulema.

Krediidiskoor võib muutuda madalaks seejuures samuti laenude tõttu – näiteks kui mõni laen läheb hapuks ja see kantakse maksehäireregistrisse. Vaid üks selline registrikanne võib tähendada, et mitmeks aastaks on halvatud võime saada osa ühestki krediiditeenusest.

2. Ei pruugi saada isegi renditeenuseid

Mõned Eesti rendiettevõtted kontrollivad enne seadmete välja rentimist, kas soovijal on puhas krediiditaust või mitte. Kui päringu tagajärjel saadakse teada, et isikul on kehtivaid maksehäireid või krediidiskoor on väga madal, võidakse rentimisest ära öelda. Seadmete rentimine nõuab siiski mõlemalt poolelt usaldust ja arusaadavalt ei pruugi firma avasüli vastu võtta inimesi, kelle kohta on avalikest registritest näha vastutustundetut finantskäitumist.

3. Töö leidmine võib olla keerulisem

Nii halb kui seda poleks ka mainida, siis madal krediidiskoor võib raskendada isegi tööotsinguid. Tööandjad teevad potentsiaalsetele tööleasujatele taustakontrolli, mõned kontrollivad muuhulgas ka krediiditausta. Kui nähakse madalat krediidiskoori ja muid probleeme, võidakse ilma pikema jututa kaunis CV ja pikk töökogemus aia taha saata, seda eriti siis, kui positsioon hõlmab raha käitlemist. Ehkki alati on võimalik olukorda selgitada, ei pruugi see siiski muuta tõsiasja, et tööd ei saa nii lihtsalt.

4. Korteri üürimine ei pruugi olla lihtne

Paraku laieneb halva krediidiskoori mõju isegi kodu hankimiseni. Üürikorterite omanikud võivad kontrollida üürisoovilise tausta, kuna siiski astutatakse rahalisse suhtesse. Kui krediidiskoor avaldab, et üürilesaaja jaoks on tihtipeale olnud smslaen väljapääsuks, satutud on rahalistesse raskustesse ja krediidiskoor on kahjustatud, ei saa pahaks panna, kui üürileandja keeldub. Nagu iga rahalise suhte puhul vajab see vastastikust usaldust, kuid seda on raske teha, kui teise poole puhul hakkavad silmad ohtrad rahamured.

5. See mõjutab romantilist elu

Seda punkti ei oleks ilmselt siit oodanud leida, kuid nii imelik kui see ka ei oleks – krediidiskooril võib olla mõju isiklikele suhetele. Ehkki kaasat ei tohiks valida rahakoti paksuse järgi, näitab halb krediidiskoor, et kaaslane ei ole kõige vastutustundlikum minevikus olnud ja võib paraku samu käitumismustreid kunagi korrata. Keegi ei soovi koosellu astuda inimesega, kelle hoolde ei saa rahaasju usaldada, seega võib halvatud krediidiskoor olla tõsiseks suhtemurdjaks.

Krediidiskoori puhul ei tohiks unustada, et tegemist ei ole pelgalt numbriga kuskil veebiportaalis. Tegemist on põhimõtteliselt numbriga, mis illustreerib seda, kuivõrd häid finantsotsuseid sa elus teinud oled. Halvad rahaotsused võivad tuua hiljem elus kaasa mitmeid negatiivseid tagajärgi, alates raskustest tööotsingutel ja armuelus kuni võimetusele ühtegi laenutoodet saada.

Pea meeles, et igaüks saab kontrollida teise isiku krediidiskoori infoportaalide kaudu ning otsingu tulemus võib lõpuks sulle tuua kaasa ebameeldivusi. Seetõttu tuleks pidevalt jälgida oma krediidiskoori ja kui see ongi kahjustunud, leida viise, kuidas krediidihinnangut taas tõsta.

Reklaam

ferratum

zip-banner

creditstar

kinnistulaen

moneyzen