Võlgade tasumise ABC – kuidas võlad kiirelt tasuda?

Nagu öeldakse, siis ka kõige peenemalt välja töötatud plaanid võivad minna nihu. Nii on paraku ka laenudega, mis võivad üllatavalt kiirelt kontrolli alt väljuda ja muutuda hoopis stressirohkeks koormaks. Kui sul on kunagi võetud mõni väikelaen, mille maksmisega oled hätta jäänud, siis siin on paar näpunäidet, mis võivad kasuks tulla ja aidata sul oma võlgnevuste üle jälle kontrolli haarata.

Tee endale selge plaan

Kõik algab planeerimisest. Kui kukil on mitmeid võlaprobleeme, siis ei tasu minna paanikasse, vaid tuleks võtta ette eelarvestamine. Pane endale kirja kõik võlgnevused, nende jääk, igakuised graafikujärgsed maksed ja muidugi oma sissetulek. Järgmisena eralda oma sissetulekust summa, mida sa saad panustada võlgade maksmisele – see on summa, mis sul jääb üle siis, kui tasutud on kodukulud ja igapäevased tarbekulud nagu toit ja muu taoline. See summa ongi see, mida saad kasutada kõikide võlgnevuste tasumiseks.

Maksa esmalt ära väiksemad võlad suuremate maksete kaupa

Järgmine samm on selgeks teha, kui palju eraldatud summast iga laenu alla suunata. Rusikareeglina soovitatakse alustada kõige kallimatest ja väiksematest võlgadest nign suunata nende alla suuremad maksed. Nii saad sellistest kohustusest kiiresti vabaneda. Kui oled juba saanud mõne laenu niiviisi tasutud, suuna vabaks jäänud osamakse suurus teise kohustuse tasumisele. Tänu sellele saab alguse omamoodi makselumepall ehk konkreetse laenu maksed suurenevad pidevalt eelnevate maksete arvelt. Kindlasti pead ka selgitama laenufirmale, et sul ei ole võimalik teatud summast rohkem tasuda – kui selgitad oma eelarvet ja tehtud plaani, tulevad laenuandjad kahtlemata vastu, ent on tähtis neid informeerida olukorrast.

Kui asi kisub hapuks, organiseeri maksed jälle ümber

Alguses võib sellise plaani järgimine olla keeruline, eriti kui pead niigi igapäevaselt sente veeretama. Kui hakkad rajalt kõrvale pöörduma või sul ei jätku lihtsalt raha kõikide maksete tegemiseks, organiseeri plaanid ümber ja jaota maksed nii, et saaksid teha kas või tillukese osamakse igale laenuandjale. Isegi, kui makse on 10 eurot, on sellest abi, ent ära jäta mitte kunagi makset vahele!

Taotle laenu refinantseerimist

Juhul, kui sul on juba mitmeid laenukohustusi ning isegi maksete ümber organiseerimise teel ei ole võimalik mahutada makseid oma eelarvesse, on üks variant laenu refinantseerimine. Selle näol on tegemist küll põhimõtteliselt uue laenu võtmisega, kuid see on tüüpiliselt suurema summaga ja pikema perioodiga soodsam laen, mis võimaldab tasuda väikesed laenukohustused ning seega vabaneda nendest kohustusest, samas saad edaspidi tasuda vaid ühte laenu, mille kuumaksegi võib olla tunduvalt sõbralikum sinu rahakotile. Nii saad võimaluse maksta ära olemasolevad laenud ja ei pea muretsema selle pärast, et miski muutuks võlgnevuseks.

Ära unusta säästmist ja ka enda kiitmist

Kui oled tublisti võlamakseid koondanud, alustanud nendega tegelemist, maksete tegemist ja võlasummad hakkavad ka kahanema, on aeg vahelduseks end ka pisut premeerida. See ei tähenda, et peaksid oma eelarve peeneks rebima ja minema pidutsema, kuid väike kook ja patsutus õlale on ära teenitud. Väike lõõgastumine on tegelikult ka tervitatav, kuna võlgadega tegelemine on selgelt stressirohke ja emotsionaalselt kurnav. Ei ole mõtet end hulluks ajada muremõtetega, seega võib vahel lubada endale väikest mõttepausi.

Pärast mõnda aega maksete korralikku tasumist, võid vaadata ka oma eelarve üle ja leida potentsiaalseid võimalusi raha säästmiseks. Isegi, kui saad esialgu iga kuu kõrvale panna 5 eurot, on see hea algus, mis garanteerib, et tulevikus ei pea sa laenude poole kohe pöörduma, vaid võid kasutada sääste. Tegutsedes strateegiliselt ja võttes asja rahulikult saad varsti rahaasjad korda ja alustada uut võlavaba elu!

Reklaam

ferratum

zip-banner

creditstar

kinnistulaen

moneyzen