Võlusõnad, millega vähendada palgalõhe ja saada suurem palganumber

Nüüdseks on ilmselt kõik kuulnud sellest, kuidas Eestis on meeste ja naiste palkade vahel üks suurimaid erinevusi kogu Euroopas. Eurostati andmete kohaselt oli see lausa 25.3% 2016. aastal ning tänaseks on see veelgi kasvanud. Võib-olla kannatad ka sina palgalõhe tõttu ning mõtled paratamatult, kuidas on võimalik, et kuu lõpus pead sa mõtlema sellele, kuidas kiirlaen kohe kätte saada, sest palgast ei tule välja, samal ajal elavad meeskolleegid aga märksa vabamat elu.

Me ei saa küll palgalõhe probleemi lahendada, kuid sinu lohutuseks on mitmeid asju, mida sa saad teha selleks, et vähendada enda isiklikku palgalõhe ja teenida sama palju või rohkemgi kui samas valdkonnas töötavad mehed. Hea uudis on see, et palgalõhe vähendamine on täiesti sinu kätes ning vajab sinult julgust ja pealehakkamist, et nõuda endale kõrgem palganumber.

Mida sa peaksid teadma enne palgaläbirääkimiste alustamist

Ennekõike pead sa välja selgitama, kui palju on väärt sinu töö ning kui palju on väärt sellise mehe töö, kes töötab sinuga võrdsel ametikohal, samuti peaksid sa selgeks tegema, kui palju makstakse üldse sellise ametikoha eest. Selle jaoks tasub visata pilk peale erinevatele töökuulutuste portaalidele, kus paljud kuulutused kajastavad ka palganumbreid või palgavahemikku. Ehkki tööandjatele ei meeldi neid numbreid väga levitada, on palgalõhe probleemiga seoses paljud tööandjad muutunud avatumaks ning näitavad palganumbreid märksa parema meelega.

Samuti võid pilgu peale visata Statistikaameti andmestikule – võib-olla leiad nende andmebaasist üles kasulikku infot selle kohta, milline on palgatase erinevatel ametikohtadel.

Kui muu ei aita, võid lihtsalt reaalselt helistada mõningatesse ettevõtetesse, kus on parasjagu saadaval sinu tööle sarnane ametikoht ning võid küsida järgi, milline on pakutava ametikoha palgavahemik. Sellise väikese uurimustöö abil saad sa selgelt teada, palju teenitakse sinu ametikohal ning võid oma üllatuseks avastada, et sinu praegune palk on hulga madalam.

Sellele lisaks peaksid sa kokku panema nö portfoolio oma töövõitudest, mille oled ametikohal saavutanud. Iga lisaväärtus, mida sa suudad ette näidata, suurendab võimalust, et palgaläbirääkimised lõppevad sinu jaoks edukalt. Kui ülemus saadab sulle e-kirja, milles tunnustab sind hea töö eest, prindi see e-kiri välja ja pista oma portfooliosse. Kui sa oled toonud ettevõttesse kliente või kuidagi suurendanud müüginumbreid oma tegevusega, peaksid sa selle kõik märkima oma portfooliosse. Mida paksem on see portfoolio, seda rohkem on tõestusmaterjale, mis näitavad, kuivõrd väärtuslik töötaja sa oled.

Ära astu palgaläbirääkimistesse mitte kunagi ilma ettevalmistuseta. Pea meeles, et isegi, kui sinu töökohal on praegugi selge palgalõhe, ei saa sa marssida tööandja juurde jutuga, et soovid rohkem palka, sest oled naine. Sa pead end tõestama põhjalikult.

Mida sa pead palgaläbirääkimiste ajal ütlema

Kui oled astunud palgaläbirääkimistesse ja saad palganumbri pakkumise, soovid ilmselt peas teha väikese rõõmutantsu, kuid ära kiirusta pakkumise vastuvõtmisega. Selle asemel täna tööandjat ning ütle, et sa soovid pakkumisse rohkem süveneda ja seda kaaluda.

Kui sa oled valmis vastama pakkumisele, kuid tunned, et see on liialt madal, ütle tööandjale, et pakkumine kõlab põnevalt, kuid sinu uurimustööle tuginedes tundub see väga madal. Seda saad sa muidugi öelda üksnes siis, kui uurisid reaalselt, milline on palk teistes ettevõtetes samal ametikohal ning kui sa tegid seda, võid sa ka tööandjale selgitada seda. Kui palgaläbirääkimiste näol on tegemist tööle asumisega uude ettevõttesse, mitte olemasoleva palga suurendamisega, võid sa anda ettevõttele ka teada, et nad ei ole ainsad, kelle heaks töötamisest sa mõtled. Ütle näiteks: „Ma peaksin ka teistele ettevõtetele teada andma, et mul on üks pakkumine“. Sellega viitad, et konkurentsis on ka teisi.

Juhul, kui soovid aga saada kõrgemat palka oma praegusel töökohal, pead sa lähenema asjale pisut teistmoodi. Taoliste palgaläbirääkimiste käigus peaksid eelkõige viitama oma varasemale tööle firmas ning tooma välja kõik näited, mis viitavad sellele, kuivõrd väärtuslik sa oled ettevõtte jaoks olnud. Kui oled tööandjale kõike seda selgitanud, ütle: „sellest kõigest tulenevalt, kas oleks võimalik saada palgatõusu?“. Kui tööandja vastab eitavalt, peaksid koheselt küsima tagasisidet kogu teema kohta, et saada teada, kas tööandja kaaluks seda üldse ning millal see kõne alla tuleks.

Pea meeles, et sa oled ettevõttele väärtuslik. Kui sa oled enesekindel ja usud oma võimetesse ning oled ettevõttes reaalselt olnud väärtuslik, ei tohiks miski takistada sind parema palga saamiseks.

Mida ei tohiks kunagi öelda

Uuele töökohale kandideerides küsitakse üsna tihti seda, milline on sinu palk varasemalt olnud või milline on sinu soovitud palganumber. Nendele küsimustele ei tohiks mitte kunagi vastata, kuna niiviisi saad sa peaaegu kindlasti madalama palga kui oleks muidu võimalik olnud.

Kui sinult küsitakse, kui palju sa teenid hetkel, siis ei pea sa samuti sellele vastama. Sa võid viisakalt keelduda sellele vastamast ja öelda, et sa ei leia, et sinu varasem palganumber mängiks rolli sinu võimekuses. Õnneks on paljud ettevõtted hakkanud ka ise vältima taoliste küsimuste küsimist, sest reaalselt ei mängi see tegelikult mingit rolli.

Töö on isiklik ning asjad võivad muutuda emotsionaalseks. Lõppude lõpuks sõltub palganumbrist see, milline on su käekäik ning kuivõrd heal või halval järjel in sinu elu. Palgaläbirääkimistel tuleks aga kõik emotsioonid jätta täiesti eemale ning sa peaksid seejuures ka unustama enda võrdlemise teiste inimestega samas ettevõttes. Kui soovid suuremat palka, ei tohiks seda küsida seetõttu, et sa arvad palgalõhe olevat suur – nii näib sinu palgasoov nagu väljapressimine, mitte nagu õigustatud soov.

Kõrgem palganumber on õigustatud siis, kui sa oled seda väärt – kui sinu võimed, oskused ja teadmised kõik viitavad sellele. Pea meeles, et sa ei soovi küsida mitte teistega võrdset palka, vaid kõrgemat palka ning sinu oskustele võrdväärset palka.

Palganumbrite võrdlemisel, olgu seda üle kogu tööstuse või sinu praegusel töökohal, tuleks meeles pidada ka seda, et kahe samal ametikohal töötava inimese palk võibki olla väga erinev. On võimalik, et üks töötaja täidab lisaks ka muid ülesandeid või on muul moel olnud väärtuslik, mistõttu võib tema palk olla kõrgem, samal ajal kui sama ametikoha täitja on väiksema palgaga. Ära hinda kunagi palganumbreid ilma, et sa võtaks arvesse taoliseid faktoreid. Näiteks kui sa töötad projektijuhina ja meessoost kolleeg, kes on samuti projektijuht, saab kõrgemat tasu, võib see tuleneda faktist, et ta on ettevõttes sooritanud rohkem edukaid projekte, on kasvatanud müüginumbreid või teinud midagi muud, mis on talle teeninud välja taolise palganumbri. Maailm ei ole must-valge ning ei tasu teha ennatlikke järeldusi, muidu võid palgaläbirääkimistel sattuda väga rumalasse olukorda.

Kui sa pole rahul oma praeguse palgaga ning pärast põhjaliku uurimustöö tegemist näib, et ka mujal tööstuses on sarnased palgad, võid küsida tööandjalt, kas sul oleks võimalik täita lisaks muid tööülesandeid, mis võiksid sulle tuua kaasa palgakõrgenduse või arenda oma oskuseid ja teadmiseid juurde nii, et sa saaksid pakkuda lisaväärtust ettevõttes.

Pea meeles, et ainult sina saad mõjutada oma palganumbrit – kui sa ei ole sellega rahul, võta midagi ette, arenda end edasi, ole julge ja enesekindel.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24