10 viga, mida ei tohi kunagi oma eelarves teha

Eelarve võib esmapilgul tunduda äärmiselt ebavajalikuna ning paljud inimesed lausa hoiduvad selle tegemisest, sest see ei tundu neid kuidagi aitavat. Ikka ja jälle tekib mingi komistuskivi, mistõttu jäetakse eelarvestamine sinnapaika. Tihti on aga nende komistuskivide näol tegemist ühega kümnest levinud veast, mis takistavad korralikult eelarve pidamist.

Selleks, et sa saaksid mõista, miks eelarvestamine on sinu jaoks keeruline olnud ning kuidas edukalt kodust eelarvet pidada, loe alljärgnevaid kümmet viga, mida inimesed kipuvad oma eelarve koostamisel tegema, kuid mida ei tohiks tegelikult mitte kunagi teha.

Kulusid märgitakse eelarvesse umbkaudselt

Me mõistame seda viga täielikult – on väga igav näpuga järge ajada pangakonto väljavõttes või lüüa kviitungeid kokku, et näha oma väljaminekuid. Samuti on esialgu pisut keeruline täpselt öelda, kui palju ühele või teisele kulub, kuid siinkohal aitab see, kui vaatad oma viimase kolme kuu väljaminekuid näiteks pangakonto väljavõtte abil: tavaliselt näitab see selgelt, millele raha on kulunud. Seejärel saad kuu-kuult kulutamist vähendada.

Sa ei tohiks aga mitte kunagi eelarvesse kulusid märkida umbkaudselt, arvates, et märgid enam-vähem täpse numbri. Kui sa märgid eelarvesse toidukuludeks 100 eurot, aga tegelikult kulub 200 eurot, on selge, et eelarve ei hakka klappima ning lõppeb pettumusega. Samamoodi võid arvata, et kunagi võetud nö soodsad kiirlaenud on tõepoolest soodsad, kuigi ikka ja jälle kulub iga kuu nende tagastamise alla tohutu summa. Ära tee sellist viga kunagi ning märgi kulusid ausalt, just nii nagu need tegelikult on.

Sissetulekuid ei panda kirja täpselt

See viga ei ole küll niivõrd levinud, kuid sarnaselt esimesele punktile kiputakse ka sissetulekute märkimisel tehtama vigu. Sissetulekuid võidakse liialt suurendada eelarve tarbeks – võib-olla märgid, et sinu sissetulek on 1100 eurot, kui see on tegelikult 1050 eurot. Juba ainuüksi 50-eurone erinevus võib olla märkimisväärne, kuna arvestad kulusid sellevõrra valesti.

Eelarve koostamisel märgi alati oma sissetulek täpselt. Kui su palganumber pole iga kuu fikseeritud, märgi eelarvesse väiksem summa, et tasakaalustada kõikumisi ning veenduda, et tuled igati omadega välja.

Kulukategooriaid ei jälgita

Eelarve peaks kajastama sinu väljaminekuid kategooriate kaupa – näiteks peaksid eraldi märgitud olema transpordikulud, toidukulud ja muu taoline. Kui su eelarve ei ole jaotatud erinevate kululiikide kaupa, on see sisuliselt kasutu, sest sa ei tea, millele raha kulub ning sa ei oska ka öelda, kui oled lähenemas kulutamise piirile.

Eelarve loomisel on oluline leida meetod, mis sobib sinu jaoks, kuid misiganes meetodit sa ka ei kasutaks, eelarve peaks igal juhul võimaldama sul jälgida täpselt, mille peale raha kõige rohkem kulub. Just nii saad sa ka hakata tegema korrektuure, et oma eelarvet tasakaalustada.

Kulutusi jäetakse välja

Eelarvet ei tohiks võtta kui kodust tööd, millega sa üritad kellelegi muljet avaldada. See peaks olema aus ja kajastama asju nii nagu need on – aus eelarve aitab sul ka reaalselt ette võtta muudatusi.

Kui sa jätad aga asju eelarvest välja, teed sa endale tohutu karuteene. Vahel võivad asjad muidugi ära ununeda, eriti taolised kulutused, mida ei tule teha iga kuu, vaid kord kvartalis või kord aastas, näiteks kindlustus, ajakirjatellimus vms. Jättes sellised asjad välja, tekitad sa endale aga tulevastel kuudel eelarves auke, mistõttu võid sattuda olukorda, kus sissetulekust ei tule välja, ehkki sa oled hoolsalt eelarvet järginud.

Seega arvesta eelarve tegemisel ka selliste kulutustega, mis võivad aasta jooksul tekkida. Jaga väljamineku summa kõigi kuude vahel ära, et summa oleks võrdselt jaotatud – nii ei tekita väljaminek hiljem krahhi.

Ei töötata ühiselt sama eesmärgi nimel

See punkt kehtib abielupaaride kohta. Paljude paaride suurim tüliõun on raha, mis põhjustab probleeme eelkõige seetõttu, et abikaasad pole suutnud omavahel eelarveküsimustes kokku leppida. Mõlemad partnerid peavad asjaga seotud olema ning järgima sama eelarvet. Nii on välistatud olukord, kus üks kaasadest kulutab liialt palju raha, samal ajal kui teine säästab raha hoolsalt. Kui sul on partner, tuleks eelarve kahtlemata koostada üheskoos ning arvestada eelarves mõlema poole jaoks tähtsate väljaminekutega.

Pole hädaabifondi

Hädaabifond tähendab kõrvale pandud rahasummat, mida kasutatakse siis, kui tuleb teha mõni äkiline ja vältimatu väljaminek, näiteks remontida autot või tasuda ravikulude eest. Igas eelarves peaks vähemalt väike osagi sissetulekust minema hädaabifondi, mille abil saab toime tulla ka rasketes olukordades. Nii on stressirohked olukorrad pisut leebemad, kuna sa tead, et oled vähemalt rahaliselt kaetud – hädaabifond võtab ühe mure vähemaks.

Ei jäeta raha meelelahutuse jaoks

Sa ei ole masin. Kui sa lükkad elust kõrvale kogu meelelahutuse, on tunduvalt tõenäolisem, et kaldud säästurežiimist kõrvale ning võid oma eelarve lausa lõhki ajada.

Aeg-ajalt on täiesti aktsepteeritav kulutada natuke meelelahutuse ja lõbutsemise peale, kuid tee seda vastutustundlikult ja pane eelarves alati osa rahast kõrvale meelelahutuse jaoks. Nii ei tunne sa nagu elu oleks liialt piiritletud ning saad endiselt lõbutseda, samas kartmata, et lähed üle oma eelarve piiride.

Soove võetakse vajadustena

Paljud inimesed kipuvad soove ja vajadusi segi ajama, kuid paraku on see üks suurimaid vigu, mida sa saad eales oma rahaasjades teha.

Vajaduste pealt on raske kokku hoida, kuid vahel kiputakse soove kategoriseerima vajadusteks. Näiteks, toit on vajadus, kuid väljas söömine on soov. Kuna tegemist on aga toiduga, siis võid üleliigset kulutust õigustada sellega, et see rahuldab vajaduse. Vahel teeme selliseid otsuseid isegi toidupoes, pistes ostukorvi tooteid, mida meil ei ole reaalselt elamiseks vaja.

Vajaduste ja soovide eristamisega harjumine võtab pisut aega. Alusta sellest, et iga kord, kui teed väljamineku, küsi endalt: kas ma vajan seda või see on lihtsalt südamesoov?

Rahuldutakse olemasolevate väljaminekute suurustega

Mõned igakuised kulud on meie jaoks nii tavalised, et me ei kipu mõtlemagi, kuidas tegelikult on võimalik nende pealt kokku hoida. Näiteks, sinu elektriarve võib olla iga kuu sama suur, kuid kas sa teadsid, et sa võid elektrimüüjat vahetada ja seega võid saada reaalselt odavama hinnaga elektri? Sama kehtib internetipaketi ja muude teenustega, mille eest tasumisega sa oled niivõrd harjunud.

Vaata oma eelarves üle kõik taolised kulud ning proovi leida soodsamaid alternatiive. Vahel võid sa niiviisi kokku hoida lausa kümneid või sadu eurosid!

Eelarvet ei tehta

Kõige suurem viga, mille sa saad üldse teha, on eelarvestamise vältimine. Kui sul pole eelarvet, ei ole sul sisuliselt kontrolli oma rahaasjade üle. Sa lihtsalt eksisteerid kuust-kuusse, mõtiskledes, miks kuu lõpus raha vähe on. Eelarve räägib sulle terve pika loo selle kohta, kuidas sa oma raha kulutad ning aitab võtta oma raha üle kontrolli.

Eelarve loomine ei ole keeruline – kõige olulisem on sellega algust teha ning seeläbi parandada oma rahalist olukorda.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24