7 olulist rahalist nõuannet ülikoolilõpetajatele

Pärast ülikooli lõpetamist on kõik uksed sinu ees valla. Käes on aeg luua suurepärased rahalised harjumused, ehitada karjäär ning astuda samme parema rahalise tuleviku jaoks. Kui astud õigeid samme kohe pärast ülikooli lõpetamist, jõuad oma tulevaste eesmärkideni ning võid olla kindel, et pensionipõlv tuleb mugav.

Milliseid samme sa aga peaksid astuma? Alljärgnevalt räägime lähemalt seitsmest sammust, mida peaks tegema igaüks, kes on äsja kooli lõpetanud ja alustab iseseisvat elu ning karjääriteed.

Tee plaan õppelaenu tasumiseks ja sisenda endale vastutustundlikud põhimõtted

Eestis on küll valdavalt võimalik õppida tasuta, kuid see ei tähenda, et paljud tudengid pääseksid õppelaenust. Paraku on elamiskulud kõrged ja nende katmiseks otsustavad paljud noored võtta õppelaenu.

Pärast kooli lõpetamist ja tööle asudes tuleb aga seista silmitsi tõsiasjaga, et on aeg tasuda õppelaen. Summa võib ületada lausa viie tuhande euro piiri, olenevalt sellest, kui mitu korda sa kasutasid õppelaenu võtmise võimalust. See tähendab, et karjäär algab üsna suure võlakoormaga.

Seepärast pead tegema enda jaoks plaani õppelaenu tasumiseks juba kohe pärast kooli lõpetamist. Seni, kuni sul ei ole veel tekkinud kohustust tasuda õppelaenumakseid, peaksid sa panema raha kõrvale nii palju kui võimalik, et suudaksid mugavalt õppelaenumakseid teha. Üle saja euro suurused laenumaksed ei ole paljude äsja tööle hakanud noorte jaoks jõukohased, mistõttu tuleb juba varakult tegutseda, vältimaks võlgnevusi või isegi kohtuteed.

Õppelaenule lisaks on aeg ka endale sisendada vastutustundliku laenamise põhimõtteid. See tähendab, et enne laenutoodete kasutamist peaksid põhjalikult mõtlema, kas see on tõesti hädavajalik. Kui vajad laenu, kasuta võrdlustabeleid, et leida odavaim kiirlaen, mitte sattuda kõrge intressi orki. Kui toimid kaalutletult ja nutikalt, ei pea sa ka kartma laenusummasid.

Hakka säästma pensionipõlve jaoks

Pärast ülikooli lõpetamist ei mõtle naljalt keegi pensioniea peale. See tundub ju nii kaugel olevat! Seda olulisem on aga hakata raha säästma pensioni jaoks. Mida varem sellega algust teha, seda rohkem raha jõuab pensionifondi koguneda. Noorena võid kasutada ka pisut riskantsemaid pensionifonde, kuna isegi turulanguse korral on sul veel aega vahe tasa teha. Ära karda riskida, kuid ära kindlasti väldi pensionipõlve jaoks raha säästmist. Liitu pensionisammastega ja konsulteeri ka asjatundjatega, kes saavad sind nõustada pensioni teemal.

Ole ootamatusteks valmis

Elu on täis üllatusi ja keerdkäike – sa ei tea kunagi, mil võid vajada lisaraha või millal tekib ootamatu võimalus minna reisile. Sellised kulud ei tohiks sinu igakuist eelarvet segi paisata ega jätta muid kohustusi tasumata, mistõttu tuleb juba ennatlikult valmistuda võimalikeks ootamatuteks väljaminekuteks.

Seega loo endale hädaabifond või eraldi hoiukonto, kuhu kannad iga kuu raha hädavajalikeks väljaminekuteks. Nii ei löö äkilised väljaminekud sind kunagi rivist välja.

Järgi oma südant ja unelmaid

Hariduse omandamise järel on sulle kõik uksed avatud ning sul on ilmselt ka selge kujutlus selle kohta, mida sa taahd teha. Ära rahuldu millegi vähemaga ning tee endale selge plaan, kuidas jõuda oma unelmateni. Kõige hullem, mida sa võiksid eales teha, on töötada ametikohal, mida sa vihkad, lihtsalt selleks, et teenida raha. Ära karda riskeerida ja ära loo vabandusi – tee selge tegevusplaan ja tegutse sellele vastavalt. Ükskõik, milline ka su unelm poleks, kui sa jagad eesmärgi väiksemateks etappideks, tundub see reaalsemana ning jõuad suurema tõenäosusega oma soovitud eesmärgini.

Pea eelarvet

Eelarve pidamine ei tundu eriti glamuurse ja lõbusa tegevusena. Kui oled noor ja elad üksi, võid leida kõikvõimalikke põhjuseid, miks vältida eelarve pidamist, kuid niiviisi kaevad endale vaid auku. Kui väljaminekud ja sissetulekud on ebastabiilsed, on seda olulisem pidada eelarvet, mis annab sulle ülevaate selle kohta, kuidas väljaminekuid jaotada. Nii ei teki olukorda, kus kulutad näiteks liialt palju raha lõbustuste peale ning sul ei jää kuu lõpus sentigi üle toidu ostmiseks.

Eelarve ei pea olema sugugi keeruline – see võib olla üksnes tavaline Exceli tabel, kuhu märgid oma sissetuleku ja väljaminekud. Oluline on see, et eelarve kajastaks reaalselt ja täpselt sinu rahalist olukorda ning aitaks sul kõigel paremini silma peal hoida.

Ära karda katsetada

Kuigi stabiilne ja püsiv töökoht on eluliselt oluline, ei tohiks sa karta astuda välja oma mugavustsoonist. Juhul, kui tunned, et sinu töökohas ei ole võimalik edasi areneda või tunned, et see ei sobi sulle, ära karda otsida uusi võimalusi. See ei tähenda, et sa peaksid päevapealt lahti ütlema oma olemasolevast töökohast, kuid hoia alati oma võimalused vabad – kandideeri mujale ja otsi uusi võimalusi. Kui aeg on õige ja leiad endale sobivama võimaluse, võid olemasoleva töö maha panna.

Võib ka juhtuda, et asud tööle oma õpitud ametil, kuid avastad töökeskkonnas, et see ei ole päris see, mida sa sooviksid ülejäänud elu teha. Ära karda muutuseid – kui sa tunned südames, et see pole sinu jaoks õige, katseta muid asju. Mine kas või reisima ja avarda oma silmaringi. Kui sa pole veel kindel selles, mida sa reaalselt tahad teha, katseta erinevaid asju ning hangi nii palju elamusi ja kogemusi kui võimalik. Noorus on parim aeg seiklemiseks ning hirm läbikukkumise ees ei tohiks kunagi sind saata. Eksperimenteeri ja leia see, mis sulle meeldib.

Õpi juurde

Kui diplom on käes, võid tunda end maailma kõige targema inimesena, kuid tegelikkuses on see alles õppimise algus. Eksklikult arvatakse, et kooli lõpetamine tähendab õpingute lõppemist, aga reaalsuses hakkad sa õppima alles siis, kui asud tööle. Terve elu ise on üks suur õppetund ning igal sammul võid õppida midagi uut. Hoia end alati uute teadmiste suhtes avatuna.

Sellest enamgi on oluline end ka muidu edasi arendada. Loe raamatuid või tee kaasa internetikursuseid – mida rohkem sa õpid, seda rohkem on sul oskuseid, millega oma CV-s kiidelda ning seda reaalsemalt saad sa ka parema töökoha.

Kokkuvõtlikult aitavad need seitse sammu sul astuda edasi parema karjääri suunas ning kui oled julge, enesekindel ja teotahet täis, on kogu maailm sinu ees avatud. Ole valmis selleks, et elu ei lähe alati nii nagu arvasid ülikoolis käies ning pärast reaalsesse ellu astumist võid komistada erinevate takistuste või ootamatuste otsa, kuid seni, kuni sa järgid oma eesmärke ja unelmaid, ei takista sind miski.

Ära lase igapäevamuredel end koormata – pea eelarvet ja tee nutikaid tarbimisharjumusi, võrreldes hindu ja järgides oma kulukategooriaid. Tasakaalukas ja läbimõeldud tegutsemine ei tähenda, et sa lõbutseksid vähem. Vastupidi, see aitab sul oma raha paremini juhtida ning garanteerib, et sa ei pea eales muretsema raha vähesuse üle, seni, kuni sa järgid oma plaani, eelarvet ja mõtled otsuseid läbi.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24