9 põhjust, miks sul on vähe raha

On peaaegu võimatu leida kedagi, kes poleks kuulnud, kuidas kurdetakse raha vähesuse üle. Igapäevaste uudiste seas on artiklid palga madaluse kohta, viidatakse kõrgetele maksudele ja teistele asjaoludele, mis on näiliselt rahapuuduse põhjusteks. Tegelikult ei ole aga madal palk ega kõrged maksud süüdi sinu õhukeses rahakotis ning ei riik ega sinu ülemus ei saa parandada olukorda.

Selle pisut skandaalse väite selgitamiseks toome alljärgnevalt välja üheksa põhjust, miks on tegelikult võimalik, et „raha on vähe“ mantra kõlab igakuiselt ka sinu suul.

Sa ei haara võimalustest

Kas oled mõelnud vahel, mis oleks sinu elust saanud siis, kui sa oleksid haaranud mõnest tööotsast või muust õlekõrrest?

Öeldakse, et elada tuleb nii, et surivoodil poleks ühtegi kahetsust. See pole aga ainus põhjus, miks uksi ei tohiks oma nina ees sulgeda, vaid tuleks riskida. Kui sulle pakutakse katsumusterohket tööd, võta see vastu. Kui sulle pakutakse võimalust end arendada, tee seda.

Vastasel korral võid lõpetada olukorras, kus nutad taga kadunud võimalusi, mis oleksid võinud kaasa tuua finantsilise vabaduse.

Sa laenad vastutustundetult

Kurb tõsiasi on see, et paljud eestlased elavad palgapäevast palgapäevani ning loovutavad iga kuu tohutu osa oma sissetulekust võetud krediidikohustuste tasumiseks. Kümned tuhanded inimesed on langenud võlalõksu, kus laenatakse kuu lõpus raha äraelamise jaoks ning tasutakse laen ära pärast palgapäeva, kuni sama kordub uue kuu lõpus.

Laenude orki sattumisel on mitmeid põhjuseid, kuid üks asjaolu, mistõttu võib olukord olla keeruline, on vastutustundetu laenamine. Laenud tunduvad nagu tasuta raha, mis kukub ei-tea-kust sülle ning paraku ei arvestata sellega, et summa tuleb ka tagastada.

Teisalt peibutavad mõned laenuandjad ka näiliselt madalate laenukuludega, mis võivad hiljem osutuda hoopis laastavalt kõrgeteks. Selle vältimiseks võrdle Eestis olevaid pakkumisi  võrdlustabelite kaudu ja enne laenamist mõtle 9 korda, kas see on ikka hea mõte. Vastutustundlikud laenuotsused ei too kunagi kaasa nö laenuorjust, vaid aitavad sul reaalselt eluga paremini toime tulla.

Sa leiad vabandusi

Rahvasuus öeldakse, et „loll on see, kes vabandust ei leia“. Me põhjendame oma valikuid pidevalt ja leiame kümneid vabandusi, miks midagi ette võtta, kuid kui sa paned kogu oma tähelepanu vabanduste leidmisele ja selgitamisele, ei anna sa oma peas isegi ruumi mõttele: mis siis, kui oleksid toiminud teistmoodi.

Paljud põhjendavad oma halba rahalist seisu sellega, et „tööd ei ole“ või „pole oskuseid“. Kes on selles aga süüdi, et sul ei ole paremat töökohta või kõrgemat palka? Nii valus, kui seda ka kuulda poleks, oled süüdi vaid sina ise.

Kui sul pole oskuseid, mida on vaja parema ametikoha saamiseks, siis täienda end ja hangi vajalikud oskused. Kui sa arvad, et tööd pole, alusta oma ettevõtet ja otsi võimalusi. Hakka vabanduste asemel leidma võimalusi ning sinu rahaline seis muutub täielikult.

Sul ei ole hädaabiraha

Üks põhjuseid, miks vahel pöördutakse laenude poole, on hädaolukord, mille jaoks on kiiremas korras vaja raha. Rutakas laenuotsus võib aga tuua kaasa eelnimetatud laenukeerise, mis hakkab iga kuu rahakotti õhemaks sööma.

Selline stsenaarium võib juhtuda siis, kui sa pole juba varasemalt hakkanud raha kõrvale panema nö hädaabifondi ehk koguma raha juhuks, kui on vaja teha eelarveväliseid kulutusi.

Üldise säästmise reegli kohaselt tuleks iga kuu panna natuke rahast kõrvale hädaabifondi ja siis säästa raha üleüldiselt tuleviku tarbeks. Liialt paljud inimesed ei säästa raha üldse ning seetõttu tekitavad ootamatud väljaminekud neile tõelise rahalise krahhi.

Sa elad üle oma võimete

Seda on endale raske tunnistada, kuid liialt priiskav elustiil on tuhandete inimeste nuhtluseks. Soovitakse kanda brändiriideid, sõita kõige uuema autoga, elada uues korteris ja osta toidupoes kalleimaid bränditooteid. Kurb tõsiasi on aga see, et enamjaolt ei suudeta sellist elustiili ülal pidada ning peatselt pöördutakse laenude poole. Isegi, kui laenud ei tule kasutusele võtta, lõpetatakse enne palgapäeva kuu nii, et pangakontol on vaid mõned sendid.

Kas asjad teevad sind tõesti õnnelikuks? Kui sa oled õnnetu ilma kallite asjadeta, ei muuda ükski rahasumma sind õnnelikumaks, sest põhjus on kuskil mujal. Selle asemel, et uhkustada materiaalsete väärtustega, hoia parem raha kokku ja keskendu oma oskuste arendamisele.

Sa ei mõtle tulevikule

Päev-korraga eluviis on noorte puhul lausa maniakaalseks muutunud, kuna tehakse mõtlematuid ja lausa eluohtlikke trikke, õigustades seda lausega: „elatakse vaid korra“.

See lause võib küll tõsi olla, aga see ei tähenda, et samamoodi tuleks toimida oma rahaasjadega. Kui sa ei mõtle tulevikule, on tõsiasi see, et kuu lõpuks on sul taskute põhjas ainult leivapuru. Ilma planeerimata ja kaalutletud otsuste tegemiseta ei saagi loota, et olukord oleks teistsugune, sest su rahakotti juhivad impulsid.

Selle vältimiseks pead sa hakkama mõtlema tulevikule. Millisena kujutad sa oma elu ette? Kuidas sa selleni jõuaksid? Mis oleks siis, kui sa paneksid iga päev viie aasta jooksul kõrvale paar eurot? Enne finantsotsuste tegemist mõtle oma tulevikule ning mata maha päev-korraga mõtteviis.

Sa ei järgi eelarvet

Ka kõige edukamad ja rikkamad inimesed maailmas elavad kindla kuueelarve järgi, mis aitab neil oma rahalist seisu edendada. Kui sa ei tea täpselt, mille peale raha kulub ja kuidas raha jaotub iga kuu, ei ole ka võimalik teha edusamme, mistõttu sul ongi tunne, et raha ei ole nagu kunagi. Eelarve võib aga paljastada, et sissetulek kulub üsna mõttetute väljaminekute peale, mis oleksid võinud olla olemata.

Eelarve ei pea seejuures olema keeruline. Tee endale kasvõi lihtne tabel tabeldusprogrammi kaudu või kirjuta sissetulekud-väljaminekud märkmikusse. Peamine on see, et sa paneksid eelarvesse kirja kõik pisidetailid, seejuures jooksvad toidukulutused ja muu taolise.

Mida täpsem on eelarve ja igakuine arveldus, seda paremini saad sa edaspidi oma raha jaotada!

Sa ei hoolitse enda eest

Tervis on kõige tähtsam vara ning seda ei tohiks kunagi unustada. Kui sa ei hoolitse oma tervise eest ja põletad seda halva toitumise, alkoholi või muude ainete tarbimise, suitsetamise ja vähese liikumisega, tunned sa end pidevalt loiult, motivatsioonitult või niisama halvasti ning seega püsib kõik sinu elus paigal. Kui su tervis on halb, pole motivatsiooni end liigutada ja edasi pürgida ning nii ei saa su rahaline olukord kunagi paraneda.

Hoia oma tervist, toitu tervislikult ning hoolitse oma keha eest parimal võimalikul viisil. Tegutsemisind järgneb varsti!

Sa ei võta vastutust oma elu eest

See punkt võtab kokku mitmed ülalmainitud põhimõtted ning see on ühtlasi üks kõige olulisemaid takistusi, mis hoiab paljusid inimesi edust eemale.

Nimelt, sa ei tunnista endale, et ainult sina juhid oma käekäiku. Seda ei tee sinu ülemus, sinu sõbrad, sinu pere – ainult sina vastutad selle eest, mis sinu elus toimub. Kui sa töötad viletsal ametikohal, kui su sissetulek on ebarahuldav või midagi muud on elus valesti, ei ole süüdi tööandja ega riik. Sulle on kõik võimalused avatud, kui sa üksnes tahad neist haarata.

Jõukus algab eelkõige sinu sisemusest. Kui sa muudad oma mõtteviisi ja vaatad maailma positiivsema, teotahtelise pilguga, märkad varsti, kuidas ka sinu rahaline olukord hakkab paranema.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24