Euro valuuta tähtsus ja roll Euroopas

Ükski eestlane ei saa unustada päeva, mil Eesti võttis kasutusele Euroopa Liidu ühisraha euro – 1. jaanuaril 2011. aastal sai eurost Eesti ametlik valuuta. Euro on Euroopa valuutasüsteemi kuuluvate riikide ühisvaluuta, mis võeti kasutusele juba 1999. aastal. 2002. aastal tuli euro käibele ka sularahana ning tänaseks on ringluses enam kui 11 miljardit rahatähte. Euro valuuta on kasutusel ametliku valuutana 19 Euroopa Liidu riigis ning mitmetes väiksemates riikides, mis ei kuulu küll Euroopa Liitu, kuid on otsustanud võtta kasutusele euro.

Eurost on saanud dollari ja jaapani jeeni kõrval üks kõige olulisemaid valuutasid peamiselt euroala ühtse majandusruumi tõttu. Eurol on teiste valuutade ees mitmeid eeliseid, mistõttu otsustati ka Eestis vahetada Eesti kroon eurode vastu. Siin on mõned olulisemad eelised, mistõttu on euro valuutana äärmiselt oluline ning kasulik kogu Euroopa majanduse arengule:

  1. Väiksemad tehingukulud – valuutavahetus võib muutuda üsna kulukaks, rääkimata selle tülikusest, kui soovid rännata läbi Euroopa. Ühtne valuuta tagab, et reisijatel pole vaja valuutat vahetada, seega jäävad ära valuutavahetusega seonduvad kulud ning raha kaotamine valuutavahetusest. Samuti on riikidevaheline arveldamine tunduvalt lihtsam ja kiirem, eriti riikides, mis on liitunud SEPA-maksetega. Ühise raha tõttu laekuvad maksed kiiresti, arveldamine on lihtne ning ettevõtetel on tunduvalt hõlpsam arendada oma tegevust, kuna euroriikides asuvad inimesed saavad tellida tooteid ilma valuutavahetusega kaasnevate kuludeta.
  2. Läbipaistvam majandus – tänu ühtsele valuutale mõistavad erinevates riikides elavad inimesed raha väärtust ühtemoodi. Tunduvalt lihtsam on aru saada hinnast, mis on samas valuutas, kui mõistatada, milline väärtus on näiteks sajal Tšehhi kroonil eurodes. Sama valuuta tõttu on lihtne aru saada toodete ja teenuste väärtusest ning ühtse majandustsooni tõttu ei ole ka keeruline osta tooteid teistest riikidest. Ühtne valuuta tagab, et inimesed saavad hindadest ühtselt aru ning läbipaistev majandus muudab raha ringluse elavamaks.
  3. Stabiilne inflatsioonitase – Euroopa Keskpank on võtnud eesmärgiks hoida inflatsioon madalana ning riikides, kus on kasutusel euro valuuta, on inflatsioon olnud tänini üsna madal. Kuigi ei saa olla täiesti kindel, et selline trend jätkub, on ühtse majanduspoliitikaga lihtsam toetada stabiilse inflatsioonitaseme hoidmist.
  4. Madal intressimäär – euroriikides on rekordiliselt madal intressimäär, mis tagab elava majanduse: soodsa intressimäära tõttu võtavad inimesed meelsamini laenu, samuti investeerivad ettevõtted elavamalt, kuna saavad laenata soodsalt. Paljud ettevõtted on otsustanud investeerida pigem euroriikidesse ning Euroopa Liidu siseselt, kuna ühtne valuuta tagab soodsad tehingud ning mugava arveldamise.
  5. Valuutakursi kõikumiste ebaolulisus – kui tavaliselt on reisides üks suurimaid probleeme valuutakursi kõikumisest tulenev raha kaotus valuutat vahetades ning eksportimine on probleemne ebatasase valuutakursi taseme tõttu, ei ole see mureks euroriikide vahel. Ühtne valuuta annab ettevõtetele kindlust eksportida ja importida ning seeläbi areneb majandus euroriikides jõudsalt.

Valuutaliidu loomise aluseks on Euroopa Majandus- ja Rahaliidu riikide vaheline stabiilsus- ja kasvupakt ehk ühine stabiilsus- ja kasvupoliitika. Selle poliitika aluselt ei tohi euroliidu riikide aastane riigieelarve puudujääk olla kõrgem kui 3% sisemajanduse koguproduktist. Kasvupoliitika peamine eesmärk on euro valuuta tugevuse hoidmine ja arendamine ning kriisiolukordade vältimine.

Euro tugevus seisneb selle liikmesriikides ning kõigi riikide keskpankade ühistes pingutustes, mis aitavad luua turvalise ja stabiilse majandusruumi. Koostöö tulemusel saavad riigid olla kindlad, et valuuta on tugev ning majandusruum õitseb, kuna arveldamine on lihtne, intressid madalad ning äritegevus on avatud ilma valuutavahetusest tulenevate riskideta.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24