Ilma, et me seda mõistakski, on meie elud haaratud mitmete harjumuste poolt, mis on niivõrd tavalised, et neist lahti ütlemine näib olevat võimatu. Paljud taolistest harjumustest on aga laastavad ja takistavad suuresti sul parema palganumbri teenimist ning oma elujärje parandamist. Kas sinu elus on mõni selline harjumus? Alljärgnevalt räägime mõnest, millest võiksid oma elus vabaneda.
Teleri vaatamine ja mängude mängimine
Televisiooni on kutsutud tänapäevaseks pidalitõveks ning seda sugugi mitte liialdusega. Statistika kohaselt veedavad isegi eestlased keskmiselt neli tundi iga päev teleri ees, olles maailmast eemale lõigatud ning elades kaasa kellegi teise elule, olgu tegemist tõsieluserjaali või mängufilmiga. Fakt jääb faktiks: teleri vaatamine ei too sulle kaasa mitte midagi erilist ning see ei muuda sind rikkamaks.
Sarnase nö haigusega on nakatunud ka tuhanded noored, kes on naelutatud arvutiekraani taha, mängides videomänge. Selle asemel, et võtta ette midagi produktiivset ning arendada oma teadmiseid ja oskuseid, mis aitaksid kaasa tuua paremad karjäärivõimalused, oleskletakse ning veedetakse aega lihtsalt niisama olles.
Kujuta ette, mida sa suudaksid saavutada, kui sa kulutaksid iga päev need mõned tunnid hoopis uute oskuste omandamisele või kas või lisateenistuse teenimiseks. Mõistagi ei pea lõbustusi nagu mängud ja televiisor oma elust täiesti välja lõikama, kuid on mõistlik piirata aega, mida sa veedad nende seadmete ees. Ära lase elul endast mööduda.
Vabanduste ja põhjenduste otsimine
Öeldakse, et rumal on see, kes vabandusi ei leia. Oma elu ebasoodsates olukordades süüdistatakse täiesti instinktiivselt teisi või põhjendatakse ebaõnnestumisi mingit asjaoludega, selle asemel, et mõelda, kuidas toimida teisiti. Kohati näivad vabandused ja põhjendused olevat lausa vaikimisi reaktsioonid elu rasketele olukordadele.
Enne, kui asud õigustama, miks sissetulek on madal, tasuks mõelda oma oskustele, tegevustele ja võimekustele. Selle asemel, et väita, kuidas palk on madal, sest ülemus ei maksa rohkem, tuleks ise küsida palgakõrgendust või hankida teine ametikoht. Alati on võimalik midagi ette võtta, kuid seda ainult siis, kui oled valmis vabandusest lahti ütlema.
Kiirtoidu tarbimine
Sa oled see, mida sa sööd, seega milleks süüa midagi, mis vaid tapab su tervist? Kiirtoit ja valmistoit võivad olla mugavad, kuid need ei anna su kehale mitte midagi kasulikku. Rohkelt töödeldud toit ei sisalda ei kasulikke vitamiine ega midagi muud, selle asemel võib see hoopis muuta sinu mõtlemise aeglasemaks, rääkimata muudest tervisehädadest.
Viska maiustused, snäkid ja kiirtoit nurka ning hakka toituma tervislikult. Veendu, et sinu dieet koosneks rohkelt teraviljadest, värsketest puu- ja köögiviljadest, piimatoodetest ja lihast ning tunned peatselt, kuidas su keha pakatab tervisest. Mida energilisem sa oled, seda rohkem on ka motivatsiooni!
Impulssostude tegemine
Ilma ütlematagi on selge, et kui sa teed emotsioonide ajendil oste ja ei suuda kontrollida impulssostude tegemist, on äärmiselt raske eales edukaks saada. Ka kõige rikkamad inimesed maailmas ei larista suvalistele asjadele ja mõtlevad oma oste läbi – rikkus ei tähenda automaatselt seda, et tuleks elada laialt ja raha tuulde loopida.
Mida varem sa rakendad säästliku mõtteviisi, seda varem on võimalik oma elus ette võtta muudatusi. Ära andu soodushindadele ja erimüükidele, mis meelitavad oma soodsate hindadega – suurima tõenäosusega ei ole sul seda soodushinnaga toodet tegelikult vaja.
Vajaduste ja soovide mitteeristamine
Laias laastus jagunevad meie kõigi väljaminekud kaheks: vajadused ja soovid. On kulutusi, mis on vältimatud ning mida me igal juhul vajame nagu toit, elekter, vesi, peavari. Paraku on inimesed aga tihtipeale harjunud kulutama ilma mõtlemata, kas tegemist on reaalselt vajaduse rahuldamisega või üksnes soovile andumisega.
Kui sa elad ainult oma soove rahuldades, võid leida end ikka ja jälle olukorrast, kus kuu lõpus on sinu rahakoti põhjas üksnes laiutav tühjus, sest sa lisad oma igakuisetesse väljaminekutesse liialt palju soove. Vahel on isegi vajaduste näol tegemist osaliste soovidega, näiteks sul võib vaja minna piima selleks, et tarbida piisavalt kaltsiumi tervete luude jaoks, kuid sul ei ole vaja osta piimaletis olevaid suhkrut täis kohukesi, mida sa võid enda jaoks õigustada asjaoluga, et nendes on mingil määral kohupiima.
Samamoodi kipuvad vajadused ja soovid segamini minema muudes eluvaldkondades. Näiteks, kui sul on vaja autot tööle sõitmiseks, ei ole sul vaja üle jõu käiva liisinguga tuttuut väljalaset, kui sa saaksid paari tuhande euro eest hankida keskpärase kasutatud sõiduki, mis on adekvaatses seisundis.
Muidugi ei ole kõik alati nii must-valge, kuid enne rahakoti avamist mõtle sellele, kas tegemist on üksnes sooviga või on see reaalne vajadus. Vihje: enamjaolt on tegemist ei millegi muu kui vaid sooviga.
Ühekülgne suhtumine rahasse
Oled kindlasti kuulnud ettevõtjate mõtteviisi kirjeldavaid motivatsioonilauseid, mis tunduvad niivõrd uljad ja unistavad, et need ei saa lihtsalt olla tõsi. Põhjus, miks edukad inimesed aga korrutavad endale päevast-päeva taoliseid lausungeid, on lihtne: sinu mõtteviisist sõltub see, kui palju sa teenid ning millised on sinu eluolud.
Kui sa oled positiivselt häälestatud, usud oma võimetesse ja suhtud rahasse ning edusse lootusrikkalt ja tegutsemistahtega, on ka selge, et sa haarad rohkematest võimalustest ja selle tulemuseks on selge edu.
Kui sinu mõtteviis on häälestatud negatiivselt ja sa usud kitsarinnaliselt, et ainus viis rikkaks saada, on asuda tööle juhipositsioonil, olla Riigikogu liige või mõni kõrge ametnik, siis ei saagi sa loota, et sinu rahaline olukord muutub. Ühekülgne ja piiratud suhtumine rahasse dikteerib suuresti seda, kuivõrd ambitsioonikas oled sa oma karjäärivalikutes. Kes usub, et rikkaks pole võimalik saada, ei saagi selleks kunagi, sest ta ei hakka isegi selle nimel pingutama.
Järelmaksude poole pöördumine säästmise asemel
Järelmaksud, laenud ja muud finantstooted võivad tunduda päästva õlekõrrena, kuid nende hõlpsa taotlemise tõttu kasutatakse tihtipeale erinevaid laenutooteid sugugi mitte vajaduse tõttu, vaid rutaka uitmõte tõttu. Turule tuleb uus televiisor, mis on kordades parem kui senine – miks mitte otsida üles parim kiirlaen, mille tingimused tunduvad ahvatlevatena ning saadki eseme soetatud. Soodushinnaga müüki pandud telefon või muud lõbustused panevad käe kohe ulatama laenutaotluse järgi.
Alati ei ole aga vaja pöörduda esimese asjana laenuteenuse poole. Hädavajalike väljaminekute tarbeks peaks olema loodud hädaabifond, mis aitab olukordi leevendada ilma, et peaksid kokku puutuma intresside ja laenumaksetega. Paraku unustatakse aga säästmine ning valitakse ikka ja jälle kergem väljapääs.
Sellise destruktiivse harjumuse peatamiseks alusta raha säästmist eelmainitud hädaabifondi tarbeks. Kui sul on nö mustadeks päevadeks raha kõrvale pandud, ei pea sa esimese asjana valima laenuteenuseid, vaid saad kiireloomulise kulutuse kaetud oma säästude arvelt.
Tõrjudes oma elust välja ülalmainitud harjumused lood sa endale tervema maailmavaate, mis sillutab sinu ees tee edu poole. Loo endale plaan, kaota elust ebavajalikud ja kahjulikud harjumused ning märkad, kuidas ka rahakoti sisu hakkab paremuse poole liikuma.