Kuidas abiellumine muudab sinu suhtumist rahasse alatiseks

On täiesti selge, et abiellumine muudab sinu suhtumist rahasse dramaatiliselt, võrreldes vallaliseeluga. Enne abieluranda sõudmist on nii sinul kui sinu partneril välja kujunenud teatud rahalised harjumused ja suhtumised, näiteks on reaalne, et üks teist on harjunud raha säästma, teine aga on elanud palgapäevast palgapäevani. Abielludes tuleb mõlemal poolel teha muudatusi ja kompromisse, et jõuda harmoonilise konsensuseni oma rahaasjades.

Alljärgnevalt räägime lähemalt mõningatest muudatustest, mis võivad pärast abiellumist toimuda teie mõlema suhtumises rahasse.

Sa pead kellelegi aru andma

Pärast abiellumist tuleb harjuda sellega, et sa pead nüüd aru andma oma kulutuste kohta ning vastutad suuresti oma partneri heaolu eest. Sul ei ole enam võimalik ratsionaliseerida impulssoste või suuri laristavaid pidustusi, sest sinu väljaminekud mõjutavad teie ühist elu.

Õnneliku abielu jaoks on hädavajalik kaasaga jõuda ühisele arusaamale selle osas, kuidas te oma raha kulutate. Kumbki teist ei saa elada nö eraldi elu, kui asi puudutab rahaasju – see viib varem või hiljem tülideni.

Seepärast on oluline üheskoos luua eelarve.  Eelarve peaks kajastama kõiki igapäevaseid elamiskulusid, kuid ei tohiks välja jätta ka säästufondi ega väikest lisaraha lõbustuste jaoks.

Veelgi enam, te peaksite üheskoos paika panema oma rahalised eesmärgid. Kirjutage taolised eesmärgid kas või märkmepaberile ja riputage külmkapi peale – peamine, et eesmärgid oleksid kogu aeg silme ees.

Teie ühine rahaline eesmärk võib olla misiganes. Võib-olla on mõttes peatselt hankida kodu väikelaen või lausa suurem kodulaen, võib-olla tahate tasuda kõik oma varasemalt kogunenud võlgnevused või ühiselt rühkida finantsilise vabaduse poole. Ükskõik, milline see eesmärk ka poleks, kui rühite ühiselt sama eesmärgi poole, on ka abielu tunduvalt harmoonilisem. Pealegi aitab see vältida ühe partneri üleliigset kulutamist ja isegi impulssoste.

Kui ühel partneril on raske pidada kinni määratud eesmärgist, on teine partner toeks ja aitab niiviisi sisendada paremaid tarbimisharjumusi. Seetõttu võivad oma rahalist mõttemaailma muuta kapitaalselt isegi need, kes pidasid end varasemalt lootusetuteks kulutajateks.

Tee seadused endale selgeks

Abielludes muutub väga palju sinu elus juba üksnes seaduste osas ning seda ei tohiks unustada. Alates varade kuuluvusest kuni testamentide ja kindlustuseni – sellega tegelemine võib olla igav, aga pärast abiellumist on hädavajalik mõelda kõikidele taolistele tüütutele pisiasjadele. Kui pead muutma oma mõttemaailma ümber üksikust hundist abielupaariks, siis on seadusandlusest tulenevate pisiasjadega tegelemine lihtsalt hädavajalik.

Kõigepealt tasub teha selgeks, kas te soovite mõlemad sõlmida elukindlustuse ning kui soovite seda, kas soovite olla üksteise kindlustuspoliisis soodustatud isikuna kirjas. Samamoodi tuleks vaadata üle testament – soovi korral on võimalik abikaasadel sõlmida vastastikune testament, millega on kumbki abikaasa teise poole esmane pärija. Taolistele asjadele on eriti oluline mõelda siis, kui soovite kindlasti välistada pärimisseaduse järgi toimetamist. Kõigele lisaks peaksite te mõlemad teadma kummagi pangakontode andmeid, sh sisselogimisandmeid.

Abikaasadena on võimalik saada ka maksusoodustusi, millele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata. Kuna maksuteemad ja seadusandlust puudutavad asjaolud on üsna keerulised, oleks praktiline suhelda oma valdkonna ekspertidega – näiteks võite ühiselt külastada maksuspetsialiste ja juriste, kes aitavd teil asjadest sotti saada. Ärge aga lükake nende asjadega tegelemist tahaplaanile, kuna viivitused võivad kalliks maksma minna.

Kompromiss on kõige võti

Kõigepealt tuleb mõista, et nii sinul kui sinu kaasal on suure tõenäosusega erinev suhtumine sellesse, kuidas raha kulutada ja seda säästa. Teid kasvatati erinevates majapidamistes ning on enamgi kui tõenäoline, et tarbimisharjumused ja suhtumine rahasse olid erinevad juba lapsepõlves.

On oluline endale selgeks teha, et tarbimisharjumusi ei saa muuta päevapealt – oluline on leida kuldne kesktee, mis teeks teid mõlemat õnnelikuks. Näiteks üks partneritest võib end tunda liialt piiratuna, kui eelarvest välja lõigata niisama kulutamiseks mõeldud raha, teine partner on aga võib-olla elanud niivõrd säästliku eluga, et ei osta kunagi bränditooteid ja ostleb hulgikauplustes.

Harmoonilise abielu jaoks on oluline välja selgitada, millistest harjumustest ei saa kumbki partner lahti öelda ning seejärel tuleks need harjumused eelarvesse kaasata. Nii on mõlemad kaasas rahul ja õnnelikud ning ei tunne nagu abieluga oleks neilt ära võetud nende vabadus ja individuaalsus.

Veelgi olulisem, ära heida partnerile ette tema harjumusi. Mis siis, et sa ei mõista, miks talle meeldib ostelda või teha midagi muud, mis sinu jaoks on ebatavaline – see on osa tema elust ja harjumustest ning kunagi ei tasuks keelata partnerile taoliseid harjumusi. Õnnelik abielu saab alguse kompromissidest, kuldse kesktee leidmisest.

Alati ei ole võimalik kulutada võrdselt

Teine küsimus, mis võib tekitada paaridele tülisid, on see, kui suur osa kummagi poole palgast läheb erinevate kulutuste alla.

Enne abiellumist võid sa küll arvata, et abielludes lisandub sinu palgale veel üks palk ning sellega kaovad su elust mitmed lisakulud, kuid sa pead varem või hiljem mõistma, et asjad ei saa mitte kunagi jaotatud täpselt võrdselt. Teie palgad võivad olla erinevad või kõikuda, töökoht võib kaduda, karjääritee võib muutuda – elu võib teie teele tuua kümneid pisiasju, mis kõik muudavad seda, kui palju raha saab kumbki partner panustada. Ühel kaasadest võivad olla võlgnevused, teisel võib-olla mitte.

Muutes oma mõtteviisi ümber abieluinimese mõtteviisiks, tuleb alati meeles pidada, et kulutused ja teenistused ei ole peaaegu kunagi võrdsed. Ei tasu näpuga järge ajada sellel, kui palju kumbki partner on panustanud – selle asemel peaksite mõlemad töötama ühise eesmärgi nimel.

Sa pole enam üksi – sa oled tiimi liige

Kõige olulisem kogu mõtteviisi juures on aga mõista, et sa ei ole enam üksi. Sinu kõrval on keegi teine, kelle elu sõltub otseses mõttes sinu tegudest ja sinu suhtumisest rahasse. Sa ei ole üksnes emotsionaalselt suhtes, vaid ka rahaliselt seotud oma kaasaga ja õnneliku abielu jaoks tuleb seda mõista. Sa ei saa osta suvalisel hetkel endale kalli brändikoti, sa ei saa lihtsalt minna ja osta uut autot.

Pikas perspektiivis on see põhimõte ka kõige olulisem asjaolu, mis muutub sinu mõtlemises. Sisuliselt muutub abielludes sinu nö vallalise mõtteviis partneriga arvestavaks mõtteviisiks. See muudatus ei pruugi olla lihtne, aga seda ei saa vältida.

Kokkuvõttes, viimasena mainitud muutus on kõige suurem ja olulisem, kuid sellele lisaks ei tohiks unustada muid pisiasju, millele vallalisena sa ilmselt ei mõelnud. Loo üheskoos partneriga eelarve, mis toetab teie ühiseid eesmärke ning ärge kartke ühendust võtta spetsialistidega, kes aitavad rahaasju selgemaks teha.

Pea meeles, et sa ei ole enam üksi ning kõik, mida sa teed, mõjutab ka sinu kaasat. Enne suurte väljaminekute tegemist räägi see läbi oma kaasaga. Täiuslikult harmooniline abielu saab alguse harmoonilistest rahaasjadest. Ära lase vääral rahalisel mõtteviisil rikkuda oma suhet ning tee juba abielu alguses selgeks, et sinu üksiku hundi mõtteviis kohaneks ümber mõtteviisiks, mis arvestab ka partneriga.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24