Kuidas oma eelarvest kinni pidada

Eelarve pidamine ja selle järgimine ei pea olema keeruline. Kusjuures, mida lihtsam on eelarve süsteem ise, seda lihtsam on seda ka järgima. Ära arva, et eelarve tähendab lihtsalt tuima numbrite kokkuliitmist ja endale lõbustuste keelamist – selle asemel otsi viise, kuidas luua eelarve, mis toimib hästi just sulle.

Järgnevad nipid annavad mõne idee, kuidas eelarvest paremini kinni pidada ilma, et tunneksid nagu see koormaks või piiraks sinu elu.

Muuda arvete maksmine automaatseks

Igas eelarves tuleb arvestada igakuisete arvetega nagu näiteks elektri- või telefoniteenuse arve. Tänapäeval on võimalik aga sõlmida püsikorraldused ja tasuda e-maksete funktsiooni vahendusel, mistõttu ei pea sa kunagi muretsema, kas arved saavad õigel ajal tasutud – kõik toimub automaatselt ning ainus, mida sina tegema pead, on veenduma, et kontol oleks piisavalt raha.

Vali süsteem, mida on lihtne kasutada

Eelarvestamise jaoks on mitmeid programme ja äppe, kuid kui sa ei taha kasutada mõnda lisaprogrammi, võid oma eelarve sama hästi luua ka Excelisse või jälgida sissetulekuid ja väljaminekuid paberil. Kõige olulisem on see, et süsteem oleks sinu jaoks lihtne ja arusaadav. Mida lihtsam on süsteem, seda tõenäolisemalt pead sa sellest ka kinni.

Ümarda

Üks kõige tülikamaid osasid eelarvestamise juures on jälgida iga väljaminekut ja hoida alles iga kviitung. Tahes-tahtmata ununeb vahel kas või poetšeki võtmine. Kui seda peaks juhtuma aga tihti, võid varsti käega lüüa, sest ei oska numbreid eelarvesse märkida.

Selle asemel, et eelarvestamine täiesti pooleli jätta, hakka numbreid ümardama. Suurima tõenäosusega mäletad sa, mis oli ostu summa kas või ligilähedaselt. Kui sa tead, et kulutasid poes umbes 19 eurot, pane eelarvesse kirja 20 eurot. Niimoodi võib sul ka rohkem raha alles jääda, sest arvestad eelarves pisut suuremate summadega kui tegelikult, samas ei pea sa enam pead valutama selle osas, kui suur iga arve täpsemalt oli.

Valmistu lisakulutuste jaoks varakult

Kui pead eelarvest kinni, ei pea sa kunagi muretsema, et lisaraha vajaduse korral on ainus lahendus võtta kiire laen ilma palgatõendita. Fakt on see, et iga kuu võib ette tulla midagi, mis lööb eelarve tasakaalust välja, olgu tegemist autoremondi või ootamatu sünnipäevaga, mille olid juba ära unustanud.

Seetõttu ei tohiks eelarves tõmmata numbreid liialt pingule, vaid peaks arvestama väikese nö mänguruumiga, mis aitaks katta ootamatuid väljaminekuid. Kui arvestad sellega juba varakult ja jälgid terve kuu jooksul oma eelarves olevaid numbreid, ei löö sind rivist välja ükski ootamatus.

Ära heida meelt

Enamus inimesi teevad eelarve järgmisel ühe vea: nad piitsutavad end liialt tugevalt. Vahel võib toidupoes kuluda rohkem raha kui olid arvestanud, vahel on küttearve kõrgem, kui olid oodanud. Kõike võib juhtuda ning see ei ole maailma lõpp, kui mõni kulukategooria läheb üle eelarves nähtud summa. Kõik, mida sa pead tegema, on sättima eelarvet nii, et kõik muu oleks ikkagi tasakaalus.

See tähendab, et kui kulutad näiteks toidule ühel kuul liiga palju, võid natuke vähemaks näpistada mõnda muud kategooriat, mis tasandaks ära toidule kulunud rahasumma. Eelarvest üle minemine ei tähenda, et kogu eelarvestamine tuleks nurka visata – selle asemel otsi viise, kuidas asjad siiski kontrolli all hoida.

Kanna oma eelarvet kaasas

Eelarvest pole palju kasu, kui sa ei mäleta, palju sa olid raha arvestanud ühe või teise väljamineku jaoks. Kui lähed sisseoste tegema, võta eelarve kindlasti kaasa, et meelde tuletada, palju sul on veel ruumi ning kui palju oled juba kulutanud. See aitab sul ühtlasi vältida emotsioonide ajendil tehtavaid oste – eelarve on nagu tugipost, mis hoiab sind kindlalt kahe jalaga maa peal.

Luba endale midagi head

Eelarve mõte ei ole panna sind elama ebamõistlike piirangute järgi. Elu tuleks nautida ning sa väärid head ja paremat. Ära unusta, et eelarve eesmärk on aidata sul kontrollida raha ning elada mugavamalt ära, mitte aheldada sind hullumeelsete piirangute külge. Seepärast võid sa endale aeg-ajalt lubada midagi head, mis hoiab tuju kõrgel – olgu see kinnominek, väike maiustus või midagi muud. Sellise väikese lisaväljaminekuga võid samuti juba eelarves arvestada, et see ei viiks hiljem asju tasakaalust välja.

Muuda eelarvestamine mänguliseks

Ära kohtle eelarvet nagu see oleks kiusupunn, kes sunnib sind oma elu piirama. Võta seda kui võimalust ennast ületada – see on nagu isiklik väljakutse, väike võistlus. Kui oled hingelt konkurentsialdis, võid kas või sõbrannaga kokku leppida, et hakkate mõlemad jälgima eelarvet ning vaatate, kummal paremini läheb. Või võid hoopis endale seada väikeseid miniväljakutseid. Kui sa kohtled eelarvestamist mängulisemalt, on ka selle järgimine tunduvalt lihtsam, sest see ei tundu sulle olevat peale sunnitud.

Ära unusta oma eesmärke

Miks sa üldse eelarvet pead? Kui asjad muutuvad raskeks, tuleta endale meelde selle küsimuse vastus. Eelarve aitab sul raha säästa suuremate eesmärkide tabeks, aitab vähendada võlakoormat ning lõpuks võimaldab sul elada oma unelmate elu. Eelarve pole kuri hunt, mis üritab sulle haiget teha – see on parim viis, kuidas oma rahaasjade üle kontroll haarata ning lõpetada arutu rahakulutamine.

Mõned nipid, mida meeles hoida

Kui sa pole kunagi eelarvestamisega kokku puutunud, võib see esialgu tunduda keerulisena. Kõik, mida eelarvestamine tegelikult tähendab, on sinu kulude ja tulude ülevaade.

Esmalt pead sa endale selgeks tegema, kui suured on sinu igakuised tulud ja kulud täpselt. Kui palju raha laekub su pangakontole iga kuu? Kui palju pead sa iga kuu kindlapeale kulutama? On väljaminekuid, mille suurused on fikseeritud nagu näiteks laenumaksed, samas toidukulu on raskem ennustada. Esialgu võid numbrid paika panna tunde järgi ning sealt edasi saad juba teha täpsemaid muudatusi, mis vastavad tegelikule kulutamisele.

Mida ei tohi aga kunagi unustada igakuisete sissetulekute ja väljaminekute kõrvalt, on muud kulutused. Esiteks, jäta alati eelarvesse pisut ruumi lõbutsemise jaoks. See summa võib olla 50 eurot kuus või 5 eurot kuus – vahet ei ole. Peamine on aga see, et sa ei piiraks end ülemäära palju, vältimaks eelarvestamisest tulenevat stressi.

Selle kõrval ei tohiks unustada ka asjaolu, et kõik väljaminekud pole fikseeritult samad iga kuu. Suvel on kommunaalkulud olematud, talvel aga väga kõrged. Mõtle kõikidele võimalikele muutuvatele kuludele ja jaga summad võrdselt kõikide kuude vahel – nii ei tekita ootamatult kõrged väljaminekud mõnes kuus eelarvesse auku.

Lisaks jäta ruumi ka raha säästmise jaoks. Kõigil peaks olema väike osa rahast kõrvale pandud nö mustadeks päevadeks, võimaldades katta lisakulutusi, mida ei osanud ette näha.

Pea meeles, et eluolud võivad muutuda, karjääritee võib muutuda, kõik elus võib muutuda päevapealt. Eelarve pole kivisse raiutud ning seepärast ei tohiks ka karta selle muutmist. Kui vaja, tee eelarvet pisut ümber nii, et see oleks mõistlikum ja aitaks sul paremini oma raha jälgida. See ju ongi eelarve mõte – aidata sul paremini toime tulla ja jõuda oma rahaliste eesmärkideni.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24