Kuidas säästa raha tudengina?

Iseseisva elu alustamine kodust ja perest kaugel võib olla üsna stressirohke, eriti kui tuleb igakuiselt veeretada eurosid sõrmede vahel ning mõelda, kuidas uue kuuni hakkama saada. Tudengina on võimalik aga ette võtta mitmeid lükkeid, mis aitavad paremini oma rahaasjadega hakkama saada ning keskenduda oma õpingutele. Siin on mõned nõuanded, mis aitavad tudengina raha säästa.

  1. Koosta eelarve – rahaasjade üle kontrolli võtmine algab eelarve loomisest. Seega loo endale selge plaan, kus on kirjas sissetulekud ning igakuised väljapääsmatud kulutused nagu üür, kommunaalkulud, telefoniarve, transport, toit ja muu selline. Peale sellise ülevaate loomist näed täpselt, palju sul jääb iga kuu raha üle lõbustuste jaoks.
  2. Tasu esmalt olulised kohustused – kui oled saanud oma igakuise sissetuleku, kata kõigepealt kõik hädavajalikud kulutused nagu üürimakse, kommunaalkulud, ühistransport ja muu selline. Ülejäänud raha jääb sulle elamisrahaks.
  3. Määra päevaraha – peale hädavajalike väljaminekute katmist näed täpselt, kui palju sul jääb raha üle, et terve kuu elada muretult. Vältimaks olukorda, kus kuu lõpus ei ole piisavalt raha ning on vaja süüa üksnes makarone, jaga järgi jäänud raha ära järgmise sissetuleku laekumiseni jäänud päevade arvu vahel. Nii tead, kui palju sa võid päevas raha kulutada ning saad hoida silma peal oma kulutustel.
  4. Taotle stipendiume ja toetuseid – tudengitele on palju erinevaid toetuseid ja stipendiume, nii riiklike kui erafinantseeritult, seega lisaraha saamiseks tasuks visata pilk peale erinevatele pakkumistele, mis sobivad just sinu erialaga. Lisaks tasub vaadata erinevaid toetusi. Kohalikel omavalitsustel ja ka ülikoolidel on erinevaid toetuseid, olenevalt erialast ning õppuri pere elatustasemest.
  5. Proovi ühiselamut – elamispind on kahtlemata suurim väljaminek, seega sobiva elamispinna otsimisel tasuks vaadata ühiselamute poole. Ühiselamud on tihti tunduvalt soodsamad, samuti on võimalik üürida koos sõpradega mõni korter ja jagada elamispinna kulud omavahel ära. Jagatud mure on pool muret – sõpradega elamispinda jagades on elu lõbusam ning kulud väiksemad!
  6. Tee kodus süüa – väljas söömine on iga tudengi suurim kulu: saiake ja kohv loengute vahepeal, kiire burger enne trenni minemist ja pitsa õhtusöögiks. Sellised kulud aga võivad tähendada, et põletad sissetuleku paari nädalaga ning oled sunnitud kuu lõpus virelema. Kodus söögi tegemine on tunduvalt soodsam, seega miks mitte valmistada järgmise päeva lõuna ja õhtusöök ette kodus, selle asemel, et haarata kohvikust kallis saiake.
  7. Naudi boonuseid – tudengitele on palju lisaboonuseid ja soodustusi, mida on võimalik saada kas ISIC kaardi ettenäitamisel või muul moel oma tudengistaatust tõestades. Sellised boonused võivad olla näiteks transpordisoodustused, priipääsmed üritustele või kas või igapäevakaupade soodustused. Uuri kindlasti, milliseid soodustusi on sul võimalik saada. Iga väike soodustus aitab raha säästa!
  8. Otsi lisasissetuleku võimalusi – õpingud on kahtlemata kõige olulisemad, seega ei tohiks enda tähelepanu hajutada täiskohaga tööd hankides. Sellest hoolimata on palju võimalusi, mis aitavad pisut lisa teenida. Proovida võib nii osalise tööajaga kohti, eriti neid, mis on seotud su tulevase erialaga, müü asju, mida sa enam ei vaja või proovi kätt vabakutselisena – valikuid on mitmeid ning juba paarkümmend eurot lisaraha võib aidata üsna palju.

Isegi, kui sul ei ole tudengina iga kuu väga suur sissetulek, on võimalik ka väikese summaga kenasti toime tulla, kui majandada mõistlikult. Vaata enda ümber avatud silmadega ringi ning leiad kindlasti võimalusi, mis aitavad raha kokku hoida ja teevad tudengielu lihtsamaks.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24