Kuidas vähendada rahastressi ja depressiooni?

Enamus inimesi muretsevad absoluutselt iga päev raha pärast. Rahamured võtavad nende elu üle täielikult võimust, juhivad nende iga päeva ning panevad unustama igasuguse rõõmutunde. Rahaline stress võib muutuda depressiooniks ja tuua kaasa ka tõsiseid tervisehäireid, probleeme lähedastega, töö kaotamise ja paljusid muid probleeme. Rahaline stress võib olla nagu põhjatu must auk.

On aga mitmeid asju, mida sa saad teha stressi vähendamiseks või leevendamiseks – alljärgnevalt kajastame just mõnda taolist võimalust.

Tunnista endale probleemi

Probleemiga tegelemine ei saa alata, kui sa ei tunnista endalegi, et muremõtete pilved hakkavad pea kohal kerkima.

Kas sa mõtled päevast päeva sellele, kuidas sa hakkama saad kuu lõpus? Kas sa muretsed selle pärast, mis juhtub siis, kui tuleb katta ootamatuid kulutusi? Kas sa kardad, mis saab siis, kui kaotad töö?

Ehkki need kõik tunduvad igapäevaste muremõtetena, viitavad need selgelt sellele, et sa kannatad rahalise stressi all ning sa peaksid asjaga tegelema enne, kui stress võtab võimust.

Jaga koormat

See võib tunduda klišeena, kuid kõige suurem viga, mida tehakse murede korral, on nende hoidmine iseendale. Arvatakse, et kui stressist ei räägita, pole see tõsi ning kaob iseenesest. Kui nii aga toimida, lähevad asjad ainult hullemaks.

Kui sul on partner, jaga oma mõtteid temaga. Kui sul on teisi pereliikmeid, jaga nendega oma muresid. Räägi sõbrannadega või kas või pea isiklikku päevikut, kuhu kirjutad oma mõtteid.

Nagu öeldakse, siis jagatud koorem on pool koormat – ära kanna seda kõike üksi ning ära pelga tunnistada oma lähedastele, et sa tunned end väga stressis olevat raha pärast. See ei tee sind nõrgemaks, hoopis vastupidi: see näitab, et sa oled tugev ja analüüsid olukorda mõistlikult.

Vaata oma eelarvet

Vahel muretsetakse raha pärast isegi siis, kui selleks pole tegelikult põhjust, kuid kuskil südames kripeldab mingi väike tunne, mis ütleb ainult ühte: sul pole piisavalt raha ning kohe-kohe kukub kõik kokku.

Kui sa pead eelarvet, räägivad numbrid sulle tõtt. Võib-olla ei olegi olukord absoluutselt nii hull kui sa oled kartnud ning kogu stress on ilma asjata. Numbrid on ainsad, mis ei valeta sulle ning kui kõik faktid viitavad normaalsele rahalisele olukorrale, ei ole sul ka mingit põhjust end koormata üleliigsete muremõtetega.

Kui sul on hetkel vastupidine olukord – sa tead, et raha ei jätku – on aeg alustada eelarve pidamist ja igakuise arvelduse jälgimist. Ehk saad sa mingeid kulusid koomale tõmmata? Eelarve on nagu kaart, mis näitab sulle täpselt, millist teed mööda sa minema pead. Järgides iga kuu kindlat eelarvet ei pea sa kunagi muretsema, et raha ei jätku.

Võrdle ja kaalutle

Kui sa pead tegema mõne suurema kulutuse või võtma hoopis kasutusele krediiditooted, ära jookse lähimasse ettevõttesse, et asi korda ajada. Uuri lähemalt toodet, mida soovid osta, võrdle erinevaid poode ja hinnatasemeid. Kui soovid võtta laenu, võta kasutusele internetis saadaval olev võrdlustabel, mis toob välja hinnaerinevused ja muud olulised faktorid.

Kui sa kaalutled otsuseid põhjalikult ja ei tee kunagi rutakaid rahalisi otsuseid, ei pea sa hiljem kahetsema ega end süüdistama halva otsuse pärast. Sinu süda saab olla täiesti rahul, kuna tead, et otsus on tehtud pärast põhjalikku uurimist ning tegemist oli sinu jaoks parima otsusega. Rutakus on suurim stressiallikas, kaalutletud ja tasakaalukas tegutsemine on aga parim viis, kuidas stressi vältida.

Vabane võlgnevustest

Kõige rohkem tekitavad rahalist stressi võlgnevused. Kuhjuvad võlanõuded, hilinenud arved ja inkassokirjad – kõik see on vaieldamatult stressirohke ning ebameeldiv.

Stress ei kao kuhugi enne, kui sa võlgnevustega ei tegele. Võlgade äramaksmine ei ole lihtne, kuid iga väike panus aitab, isegi see, kui tasud korraga 5 või 10 euro kaupa. Võlgade tegelemist ei tohi mitte kunagi edasi lükata, kuna see suurendab üksnes võlakoormat ja võib tuua kaasa veelgi stressirohkemad kohtumenetlused, seega abistab ka iga väiksem summa.

Tee võlgade tasumiseks plaan. Pane kirja kõikide võlgnevuste jäägid, arvesta, kui palju sa saaksid iga kuu oma sissetulekust suunata võlgnevuste tasumiseks ning jaga see summa kõikide võlgnevuste vahel ära, määrates kõige suurema summa kõige kõrgema intressiga võlgnevusele või kõige väiksemale võlgnevusele. Enne aga muidugi lepi kokku ka võlausaldajaga ja veendu, et talle sobib selline plaan.

Kui toimid sellise plaani järgi iga kuu, on aasta-paari pärast võlgnevused juba kas täiesti kadunud või tunduvalt väiksemad. Plaani koostamine on võimas stressileevendaja juba seetõttu, et see annab sulle stabiilsema tunde – kui tasud võlgnevusi kindla kava järgi, on ohjad sinu kätes ning isegi, kui võlgnevuste lõpliku tasumiseni on veel küllaga aega, ei pea sa enam oma peas hoidm muremõtteid, sest tead, et sisuliselt on võlad juba sama hästi kui tasutud. Kõik tänu sinu plaanile.

Otsi abi professionaalilt

Kui sinu rahaline olukord on tõsiselt halb, ei tasu pead liiva alla pista – otsi hoopis abi näiteks professionaalselt võlanõustajalt. Ehkki selle ametikoha nimi viitab võlgnevustele, tohib võlanõustaja poole pöörduda ka siis, kui soovid lihtsalt nõu selle osas, kuidas oma rahalise olukorraga toime tulla ja näiteks paremini suunata oma sissetulekut.

Ära karda abi otsida – sarnaselt koorma jagamisele oma lähedastega ei tähenda professionaalse abi kasutamine, et sa oled nõrk. Kui sa oled vigastatud, ei teeks sa ju operatsiooni ise, vaid laseksid seda teha kogenud kirurgil. Täpselt sama kehtib ka rahaasjade puhul.

Pane paika kindlad eesmärgid

Rahalist stressi võib tekitada ka teadmatus ja ebakindlus tuleviku suhtes, seda võib aga tekitada see, kui sul pole silme ees kindlat sihti.

Tee endale selgeks, mida sa soovid oma rahalises elus saavutada. Pane kirja oma soovid ja eesmärgid – kirja pandult on need juba sammuvõrra lähemal tõeks saamisele!

Seejärel pane kirja väiksemad sammud, mis aitavad sul suurema eesmärgini jõuda. Väiksemaid etappe on lihtsam saavutada ning niiviisi tundub ka suurem eesmärk reaalsem. Näiteks kui su üldine eesmärk on teenida 5 aasta jooksul 100 000 eurot, on mõistlik jaotada see väiksemateks sammudeks, mis aitavad sul selle summani jõuda: näiteks võid võtta lisatöö ja panna kõrvale kogu raha, mis sellega teenisid.

Oluline on aga hoida oma eesmärke pidevalt silma all. Riputa kas või eesmärgiga paberileht oma külmikule – peamine on see, et sa ei unustaks kunagi, mille poole sa rühid.

Rahalise stressi, ärevuse ja depressiooniga elamine ei ole kerge ning nendest vabanemine on veelgi keerulisem. Võta asjad oma kätesse, jaga koormat, otsi abi ning tee selged plaanid. Vahel võib kogu rahamure aluseks olla lihtsalt liialt ebastabiilne elu ja sind võib aidata juba üksnes probleemi lahendamisega tegelemine ise.

Milline iganes poleks ka sinu praegune olukord, ära kaota usku ja lootust – kujuta endale ette paremat homset ning tee juba täna samme selle poole liikumiseks!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24