Kumb on parem: olla iseenda boss või töötada kellegi teise heaks?

Kes meist ei unistaks sellest, et saad töötada iseenda heaks, ei pea kellelegi aru andma ning sinu pea kohal ei ähvarda vallandamishirm. Iseenda ülemuseks olemine tundub nagu unelmate täitumine, kuid selle unelma võivad purustada mitmed asjaolud, mis tõestavad, et tegemist ei ole alati meelakkumisega. Kui oled isegi mõelnud sellele, et sooviksid lahkuda bossi käe alt ja ise juhtida oma tööd, siis alljärgnevalt leiad iseenda heaks töötamise plussid ja miinused.

Iseenda ülemuseks olemise plussid

Alustame pisut positiivsemal lainel, kuna iseenda bossiks olemise juures on mitmeid plusse, mistõttu on see ka niivõrd ahvatlev karjäärivalik paljude jaoks. Siin on mõned üksikutest plussidest, mida sa saad nautida.

  • Sa otsustad ise, millises tempos sa töötad. Iseenda heaks töötades pead sa kinni pidama lihtsalt töö tähtajast, kuid sa ei pea töötama kellaajast kellaajani ning saad töötada täpselt sellises tempos, mis sulle sobib.
  • Sul on vaba graafik. See on ühtlasi ka peamine põhjus, miks paljud inimesed otsustavad sellise karjääritee kasuks. Üldiselt ei pea sa järgima kindlat päevaplaani ning kui tahad, võid töötada otse kodus või hommikul veeta aega oma kallimaga ning seejärel alles õhtul tööd teha. See, millal sa töötad, sõltub täielikult sinust.
  • Sa saad järgida oma sisetunnet. Kellegi teise heaks töötades pead sa järgima ülemuse käske ning ei saa tihti järgida oma sisetunnet, kuna kardad, et see lõppeks vallandamisega. Juhul, kui sinu sisetunne ongi vale, ei tähenda see iseenda jaoks töötades tavaliselt eriti traagilisi tagajärgi.
  • Sa ei pea kellelegi aru andma. Iseenda jaoks töötades ei pea sa pidevalt kellelegi õigustama oma otsuseid ega andma teada, mida sa parasjagu teed. Sa saad ise kehtestada tööreeglid ning sa ei pea pidevalt tähelepanu pöörama sellele, mida keegi teine ütleb või käseb.
  • Kõik, mis sa teenid, on sinu. On selge, et kui sa töötad suurfirmas näiteks projektijuhina, kes toob ettevõttele miljonitesse eurodesse ulatuvaid projekte ning tasuvaid kliente, võib meel muutuda nüriks. Iseenda jaoks töötades aga teenid sa raha enda jaoks ning seega on ka tulu sinu oma.
  • Sinu eraelu ei kannata. Kui sa oled väsinud sellest, kuidas elu sinust möödub, sinu lapsed kasvavad suuremaks ja sul pole aega, et olla koos oma sõpradega, ei ole ilmselt küsimustki, miks iseenda jaoks töötamine on parem valik. Kuna sa otsustad ise, millal ja kuidas sa töötad, on ka töö ja eraelu tasakaal parem.
  • Sa ei pea kellelegi muljet avaldama. Ainus, mida sa pead tegema, on tegema oma tööd hästi ning hoidma oma kliendid õnnelikuna, aga sa ei pea oma tööga muljet avaldama ülemusele ega anuma palgakõrgendust siis, kui oled teinud head tööd.

Iseenda heaks töötamise miinused

Kuigi kõik ülalmainitu võib tunduda peo ja pillerkaarena, on reaalsus sellest kaugel. Siin on mõningad pisut mustemad omadused, mistõttu ei pruugi iseenda jaoks töötamine igaühele sobida.

  • Sa võid end vahel tunda üksi. See kehtib eriti nende kohta, kes on harjunud töötama suurfirmas ning alustavad tööd üksi kodukontoris. Üksi töötades võib tekkida kerge muserdus, sest sul pole kellegagi kohvinurgas juttu ajada ning tunned nagu jääksid inimestest kaugeks. Isoleerituse tunne võib olla üsna sügav ja ebameeldiv, takistades lausa kvaliteetse töö tegemist.
  • Keegi ei juhenda sind. Kui sa töötad kellegi teise heaks, ei pea sa ise vastutust kandma selle eest, kuidas müüginumbrid kasvavad või kuidas üks või teine tegevus välja kujuneb, sest ülemus annab sulle kindlad tegevusjuhised ja käsklused. Kui sul puudub ülemuse tugi ja ülemusepoolne motiveerimine, on vahel üsna raske hoida sihti silme ees.
  • Sinu sissetulek ei pruugi olla väga stabiilne. Iseenda heaks töötades ei pruugi olla võimalik iga kuu kindla palganumbri väljastamine, samas kellegi teise heaks töötades on sissetulek stabiilne ja püsiv. Sul ei ole sellist asja nagu tasustatud puhkus ning sa ei saa kunagi päris kindel olla, millal järgmine sissetulek laekub. Samuti võivad rahaasjadega seoses tekkida küsimused nagu kust saada väikelaen firmale, kui käibevahendeid napib või kuidas leida investoreid – juhul kui tegeled suurejoonelisema äriprojektiga. Rahateemad võivad seega olla üsna keerulised.
  • Sa võid muutuda laisaks. Kuna keegi ei vaata üle sinu tööd ning ei hoia silma peal sinu progressil, võib juhtuda, et sa kaotad motivatsiooni ning hakkad laisklema, seda eriti siis, kui töötad kodus. On ju palju muid asju teha peale töötamise, mistõttu hakkad võib-olla vähendama töötunde kuni hetkeni, mil sa ei tee mõnda aega üldse mitte midagi.
  • Sa vastutad ise kõige eest. Kui sa oled ise ülemus, ei lähe su elu sugugi kergemaks. Hoopis vastupidi, kogu ettevõtte käekäik on sinu kätes ning sa pead korraga haldama miljonit erinevat pisiasja, alustades raamatupidamisest ja turundustööst, lõpetades lausa müügitööga. Seega pead ülemusena harjuma, et sinu kätes on põhimõtteliselt kõik.
  • Kui miski läheb valesti, pole kedagi teist võimalik süüdistada. Kui sa töötad iseenda heaks ja mõni projekt läheb luhta, siis pole võimalik süüdistada kedagi teist peale sinu enda. Sa ei saa oma viha välja valada kellegi teise peale ega süüdistada oma ülemust ebakompetentsuses – kogu vastutus lasub sinu õlul.
  • Sa pead töötama rohkem ja kauem. Ehkki sisuliselt otsustad sa ise, millal töötad, on üsna tõenäoline see, et ettevõtet alustades pead sa töötama praktiliselt kogu aeg, tihtipeale nädalavahetustel ja pühade ajal ning sa töötad tõenäoliselt rohkem kui eales varem, vähemalt seni, kuni kõik toimib nagu õlitatud masin. Kui sa ei ole valmis suuremaks töökoormaks, ei pruugi see olla sinu jaoks sobiv karjääritee.
  • Sul ei ole samasuguseid eeliseid nagu töötajatel. Suurfirmades võidakse töötajatele kompenseerida jõusaalikulu, võib saada boonuseid ning muid eeliseid. Sa võid olla kõige parem töötaja maailmas ning võid kuu jooksul teha tohutult tööd, kuid keegi ei tasusta sind – peale sinu enda. Alguses võib iseenda ülemuseks olemine olla väga raske, sest sul ei ole võimalik loota ühelegi eelisele ega lisatasule.

Kui sa mõtled oma ettevõtte alustamisele ja pole kindel, kas see on sulle sobiv valik või mitte, siis võta kindlasti arvesse eelmainitud olulisi punkte. Muru võib tunduda küll rohelisem iseenda heaks töötades, kuid ise ülemus olles märkad sa, kuivõrd palju kohustusi ja vastutusi langeb sinu õlule. Ole valmis selleks, et kõik ei ole alati lilleline ning on aegu, mil töö ei kulge sugugi hästi. Kui sa oled kindel, et sa suudad selle kõigega toime tulla, ei tohiks sind mitte miski takistada ning on võimalik, et see ongi just sinu jaoks parim karjääritee.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24