Kus hoiustada raha hädaolukordade tarbeks?

Stabiilne ja edukas majanduslik käekäik saab alguse ette mõtlemisest. Rahaga toime tulemise jaoks ei pea olema selgeltnägija, vaid tuleb luua selgejooneline plaan ning võtta ette vastavaid samme, mis aitavad garanteerida, et ka hädaolukordade puhul on piisavalt raha olukorraga toime tulemiseks. Hoiustamine ja säästmine on kaks tegevust, millele tuleks mõelda võimalikult varakult. Kus ja kuidas tasuks aga raha hoiustada?

Üks levinumaid ja turvalisemaid viise raha hoiustamiseks on raha hoiustamine pangas hoiukontol. Hoiukontosid on mitmeid: tähtajaline hoius, kogumishoius, reservhoius ja investeerimishoius.

Kui su eesmärk on panna raha kõrvale nö mustadeks päevadeks ning su peamine soov on vajaduse korral raha kohene kättesaamine, ei tasuks valida tähtajalist hoiust. Tähtajalise hoiuse korral hoiustatakse teatud summat üksnes teatud kindlaks määratud aja jooksul ning lepingu kestvuse jooksul ei saa teha hoiusele täiendavaid sissemakseid ega väljamakseid. Selline hoius on eelkõige mõeldud neile, kellel on pisut vaba raha ning kes soovivad sellelt rahalt teenida mõnevõrra tulu intressidega.

Neile, kes soovivad raha kõrvale panna pikema aja jooksul ning ei ole ehk isegi kindlad, kas soovivad nii pea raha kasutada, sobivad hästi kogumishoiused ja reservhoiused. Sisuliselt on tegemist sarnaste hoiustega, kuna mõlema puhul saab vabalt teha juurdemakseid ja väljamakseid ning hoiustamise aeg on pikk. Kogumishoius võib vahel olla tähtajaga, seega on paslik enne hoiuse avamist tutvuda erinevate pankade hoiuseliikidega.

Reservhoius on kõige paindlikum hoiuse liik, olles tähtajatu ja võimaldades oma rahaga vabalt tegutseda. Kõige tuntum reservhoius on lastehoius – see võimaldab lapse jaoks raha kõrvale panna kuni 18-aastaseks saamiseni. Samuti ei ole piiranguid sissemaksete osas, kontole võib kanda kas või ühe euro.
Pangas hoiustamise peamine eelis on turvalisus. Kõik pangahoiused on tagatud riikliku tagatisfondiga 100 000 euro väärtuses, mis tagab, et isegi, kui pank peaks pankrotistuma või juhtuma mõni muu äkiline sündmus, ei jää sina oma rahast ilma. Avades hoiuse oma kodupangas on ka maksete tegemine hoiusele väga lihtne ja mõne hoiuse puhul on võimalik sõlmida igakuine automaatse deponeerimise leping, mis tähendab, et iga kuu võetakse su sissetulekult hoiusele teatud summa automaatselt. Nii ei pea sa ise pead vaevama ülekannete tegemise pärast ning raha kogub tasapisi hoiusel intresse.

Reservhoiuse ja kogumishoiuse korral saab hoiusel oleva raha ka kiiresti oma arvelduskontole tagasi kanda, mis tähendab, et kui peaks juhtuma mõni õnnetus või ootamatu olukord, mis nõuab lisakulutust, saad sa kasutada hoiusel olevat raha kiiresti. Tegemist on kahtlemata kõige turvalisema viisiga panna raha kõrvale hädaolukordadeks.

Paljudele meeldib koguda raha ka sularahas. Sularaha säästmine on küll mugav ja võib olla mõistlik, kui on soov koguda raha mõne peatse sündmuse jaoks, ent pikas perspektiivis ei tasu sularaha madratsi alla koguda – inflatsioon „sööb“ iga aasta raha väärtust ning pika aja jooksul kaotab kogutud sularaha oma väärtust. Pangahoius kogub see-eest aga intresse.

Sularahas säästmine on samuti ohtlik – kui koduga peaks juhtuma mõni õnnetus või koju murtakse sisse, ei kaitse miski säästetud raha. Pangahoiusega seda probleemi ei ole, kuna pangad on turvalised ning hoiusel olev raha on samuti kaitstud.

Hädaolukordadeks valmistumiseks ei ole kunagi liiga vara – hoiuseid tasub võrrelda kohe, kui tunned, et saad iga kuu pisut raha kõrvale panna. Kuna hoiuste avamine on enamjaolt tasuta ja esmane makse ei pruugi olla suurem kui 10 eurot, on tegemist mugava ja paindliku raha kogumise viisiga, mis tekitab turvatunde ja aitab üle saada ka elu keerulistest olukordadest.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24