Me võime elada küll tarbimisühiskonnas, kuid arutu tarbimine ja ostlemine võivad tuua kaasa tõsised rahalised probleemid, mille tagajärjeks võivad olla võlad, maksehäired, tõsiselt halvenenud krediidiskoor, oma kodu kaotamine või isegi probleemid oma lähedastega.
Ostusõltuvus võib olla küll uudne termin, kuid see ei muuda seda vähem reaalseks. Kui olukord on juba üsna tõsine, võid vajada professionaalset nõustamist, et oma elu taas rööpasse saada. Alljärgnevalt räägime lähemalt mõningatest märkidest, mis võivad viidata sellele, et ostlemine on muutunud niisama toredast ajaveetmisviisist tõsiseks sõltuvuseks.
Sa peidad oma oste teiste eest ja valetad rahalise olukorra kohta
Üks suurimaid märke, mis näitab, et sul võib olla tõsine ostlemisprobleem, on sisseostude peitmine teiste eest. Kui sa oled abielus, võib see tähendada, et varjad oste oma abikaasa eest, kui oled vallaline, varjad võib-olla oste oma sõprade eest. Kui sa just ei peida ostu ennast, siis võib-olla valetad summa kohta, öeldes, et toode maksis vähem kui tegelikult. Nii pea, kui tabad ennast niimoodi käitumast, tähendab see, et sul võib olla probleem, millega tuleks kiiremas korras tegeleda.
Sa tunned end paremini pärast ostlemist
Paljud inimesed tunnevad pärast sisseostude tegemist eufoorialaadset tunnet, mida on võrreldud lausa narkootiliste ainetega. Kui sa võtad sammu kaubanduskeskuse poole pärast halba päeva või tunned, kuidas tahaksid minna ostukeskusesse tuju tõstmiseks, on tegemist juba olulise probleemiga.
Seejuures ei tähenda tuju tõstmise eesmärgil ostlemine seda, et sa ostad midagi kallist – üleliigne kulutamine võib saada alguse isegi sellest, kui käid iga päev poes ja ostad midagi paari euro eest. Ära kasuta summasid probleemi õigustamiseks, sest hinnasilt ei ole niivõrd oluline kui see, et kasutad ostlemist halva tuju leevendamiseks.
Sa võtad laene ostlemise jaoks
Me teame kõik, et krediiditooteid nagu laene või järelmakse ei tohiks kasutada ostlemiseks, kuid paramatult räägib reaalsus midagi muud: väikeseid laenusummasid kasutatakse tihti selleks, et teha sisseoste ning paraku ei pruugi need sisseostud olla ka hädavajalikud, vaid rahuldavad ostuvajaduse. Tänapäeval on saadaval isegi mobiilsed krediidilimiidid, mille taotlemine on lihtne ja kasutamine kiire, see aga võib ajendada rohkem raha kulutama. Kui sul ei ole vaja teha hädavajalikku ostu – ja uus käekott ei ole seda enamjaolt – siis ära kasuta mitte kunagi ühtegi krediiditoodet. Krediitkaardid ja laenulimiidid võid täielikul unustada.
Teine märk, mis viitab sellele, et sul on ostusõltuvus, on oma konto väljavõtte häbenemine. Teadupärast tuleb laenu saamiseks esitada viimase kuue kuu pangakontode väljavõtted, mis tõestavad sinu maksevõimekust, kuid kui sa leiad end otsimast, kus on saadaval laenud ilma konto väljavõtteta, sest sa ei taha näidata pangale või krediidiasutusele seda, kui tihti oled aega kaubanduskeskuses veetnud, siis viitab see võimalikule probleemile. Siinkohal tuleb ka märkida, et konto väljavõtte esitamine on kohustuslik ning kui kuskil on kuulutus, mis mainib vastupidist, on tegemist pettusega. Seetõttu võib ostusõltuvus isegi viia pettuse ohvriks langemiseni.
Sa ei tea enam, mida sa oled ostnud
Kui sul on raske meelde tuletada, mida sa ostnud oled või mis sul juba olemas on, on sul kindlasti ostuprobleem. Võib-olla oled avastanud pärast uue kingapaari ostmist, et sul on juba täpselt samasugused olemas, võib-olla pole sul enam kodus kapiruumi ostude mahutamiseks või ehk on sul lausa eraldi tuba ostude paigutamiseks. Sul ei ole vaja kolme rösterit ega viite paari täpselt samasuguseid pükse – tee kodus suurpuhastus ja vabane kõigest üleliigsest.
Materiaalsed väärtused ei tee sind õnnelikumaks – kui ostad asju selleks, et end paremini tunda, on selge, et peaksid tegelikult tegelema oma halva enesetunde põhjusega, mitte leevendama halbu tundeid ostlemisega.
Sa ostad ostmise pärast
Kas sa üldse tead, miks sa ostad ühe või teise asja? Kas oled kunagi käinud poes sihitult ringi ja lihtsalt pistnud asju ostukorvi? Kui poeskäik ei ole enam mõeldud selleks, et osta midagi konkreetset, vaid on mõeldud selleks, et lihtsalt midagi osta, on sul probleem ostlemisega.
Vahel leitakse ka ettekäändeid, miks iga päev poodi minna – näiteks leitakse, et kapis on midagi vähevõitu, mistõttu tasuks poes ära käia, ehkki järgmine päev oleks vaja osta terve nädala toit. Kui sa käid poes iga päev ning su pangakontol ei ole näha ühtegi kulutustevaba päeva, hakkab ostusõltuvus juba kontrolli alt väljuma.
Ühtlasi tähendab nö ostmise pärast ostmine seda, et sa ei mõtle ratsionaalselt rahale ning juhindud emotsioonidest ostude tegemisel. Selline enesehävituslik käitumisviis tuleks asendada mõtteviisiga: kas ma vajan seda toodet või ma tahan seda toodet? Kui õpid eristama reaalseid vajadusi soovidest, ei satu ostukorvi ükski juhuslik toode ning avastad ka seda, kuidas sa ei kipu iga päev poodi minema, sest sul ei ole lihtsalt vaja.
Sa ei tea, palju sa kulutad või palju sul raha alles on
Ehkki see punkt ei kehti mitte niivõrd ostusõltuvuse kui üldise rahalise kaose kohta, on see siiski oluline faktor, mis viitab sellele, et sul pole raha üle kontrolli. Sa paotad rahakoti suud mõtlematult ning ei ole enamjaolt isegi kursis sellega, palju kontol veel raha on, kuni sinu pangakaarti ei võeta poes enam vastu. Kui sul pole ka kindlat eelarvet, võivad asjad kiiresti kontrolli alt väljuda ning sa ei pruugigi mõista, kuivõrd palju sa tegelikult poes kulutad.
Sellega võitlemiseks on oluline koheselt luua endale eelarve ning hakata sinna pedantliku täpsusega kirja panema oma sisseoste. Sisesta ka kõik poekviitungid, et näha, mille peale tegelikult raha kulub. Eelarve on omamoodi nagu moraalne kompass, mis juhib sind õiges suunas ja hoiab rajal.
Mida teha, kui ostusõltuvus juhib su elu
Kui raha kontrollib su elu ning sa ei suuda poodidest ja raha kulutamisest eemale hoida ning tundsid end ära kõikides ülalmainitud märkides, oleks targem pöörduda spetsialistide poole, kes on toeks ja annavad nõu, kuidas probleemist üle saada. Ostusõltuvus on tõsine probleem, mis võib kaasa tuua sügavamad võlad, suhteprobleemid, depressiooni ja muud ebameeldivused. Ära alahinda seda, kuivõrd tõsine võib ostusõltuvus olla – seda ei võrrelda ilma asjata narkootikumidega.
Probleemi ilmnemisel tasub pöörduda psühholoogi poole, kes aitab leida ratsionaalse lahenduse ning toetab sind. Kui sul on juba tekkinud rahalisi raskuseid, siis võid pöörduda ka näiteks võlanõustaja poole, kes aitab luua eelarve ning annab praktilisi näpunäiteid, kuidas oma rahalised asjad rajale saada. Kõige olulisem on probleemiga tegelemine – ära peida pead liiva alla. On võimalik, et ostlemine on aidanud sul põgeneda igapäevaelu probleemide eest, millega tuleks aga tegeleda, sest nende vältimisel võid sattuda uuesti sõltuvuse küüsi. Ära karda otsida abi, ole tugev ning võta oma raha üle kontroll.