Mida teha, kui sina ja su partner ei suhtu rahasse samamoodi

Pole mingi saladus, et rahaküsimused võivad suhet pingestada. Mitmed uuringud on isegi viidanud sellele, et rahalised eriarvamused on veelgi olulisemad suhtemurdjad kui näiteks tüütud harjumused, lausa veerand abieludest lähevad aga lõhki rahamurede tõttu.

See võib tunduda küll tumeda stsenaariumina, kuid kõik ei pea minema nii sinu suhtes. On mitmeid samme, mida saad oma suhtes ette võtta selleks, et vältida rahatülide tekkimist.

Räägi partnerile oma rahalistest probleemidest

Enamikel meist on mõned rahalised luukered kapis, kuid neid ei tohiks varjata oma kallima eest, eriti kui plaanite kokku kolida või abielluda.

Võib-olla sai kunagi mõtlematult võetud kiirlaen ilma palgatõndita ning tasud seda endiselt? Võib-olla on sul maksehäireidki? Rahalistest eksisammudest rääkimine on raske ja ebamugav, kuid ühise elutee alustamisel on äärmiselt oluline, et avaldaksid oma kaaslasele kogu info oma võlgnevuste, sissetulekute, laenude, investeeringute ja muu taolise kohta.

Mida varem räägite suud puhtaks ja annate üksteisele teada, millised luukered kapis peidus on, seda kergem – nii ei teki tulevikus tülisid millegi rääkimata jätmise tõttu, sest partner ei saa ebameeldiva üllatuse osaliseks, vaid teab juba täpselt, milline olukord on.

Mõista oma partneri rahalist vaatevinklit

Me oleme kõik kasvanud üles erinevates keskkondades ning suuresti võtame oma iseseisvasse ellu kaasa harjumused ja suhtumised, mis omandasime lapsepõlves. Samuti ei tohi unustada erinevaid temperamente, mis mõjutavad rahalisi otsuseid igal juhul – mõni inimene suhtub rahasse konservatiivsemalt, mõni laristavamalt.

Räägi partneriga sellest, millises rahalises keskkonnas ta üles kasvab. Kas tema pere elas eelarve järgi? Kas rahast räägiti või see oli tabuteema? Kuidas suhtuti rahasse tema peres? Kõik taolised pisiasjad võivad olla hiljem olulised.

Isegi, kui teie vaatevinklid pole täpselt samad, ei tähenda see, et peaksite lahku minema. Selle asemel tuleb õppida kompromisse tegema ja arvestama oma partneri vaatevinkli eripärasusega.

Valige ühine eesmärk

Kui teil ongi väga erinev suhtumine rahasse või olete juba tülitsenud selle tõttu, ei tähenda see veel, et kõik oleks hukas. Elu muutub, ajad muutuvad ning inimesed võivad muuta oma rahalisi vaatevinkleid isegi aja jooksul. Mis on aga oluline, on see, et töötaksite mõlemad pidevalt samade eesmärkide nimel.

Kui olete juba mingi hetk püstitanud ühiseid eesmärke, võite aeg-ajalt arutada, kas kõik on endiselt sama ning kuidas eesmärkide täitmine on kulgenud. Kui paaril on ühine eesmärk, pole vahet, milline on kummagi poole suhtumine. Üks pool võib olla pisut laristavam, teine eelistab võib-olla säästlikku eluviisi. Üks partner võib käia kõrgema palgaga töökohal, teine on võib-olla kodune. Kõik see ei ole absoluutselt oluline, kui partnerid on samal lainel selle osas, mida nad soovivad elus saavutada ühiselt.

Tehke eelarve ja ärge ignoreerige seda

Hoolimata sellest, milline on kummagi poole suhtumine rahasse, teil on vaja ühist eelarvet. See on vaieldamatult kõige tõhusam viis, kuidas rahal silma pidada, kuid üllatavalt vähestel paaridel on eelarve. Selle puudumisel võib tekkida näriv tunne nagu raha üksnes libiseks minema, kui see on teise partneri käes ja võib tekkida hirm tuleviku osas. Kui on loodud ühine eelarve, mida jälgitakse iga kuu, ei pea selliseid muremõtteid kannatama.

Eelarve loomine tundub hirmsamana kui see tegelikult on. Tänapäevane tehnoloogia on muutnud eelarve loomise nii lihtsaks, et isegi brauseri avamine on keerulisem kui oma kulude ja tulude kokkuliitmine rakenduse kaudu. Kui oled nutitelefoni fänn, võidki lihtsalt vaadata rakendusepoest mõne taolise äpi, mis aitaks käigupealt jälgida kulutamist.

Kui teie suhtumine rahasse on kardinaalselt erinev – näiteks üks armastab ostlemist, aga teine mitte – siis peaksite arvestama eelarves mõlema poole soovidega. Nii ei tunne üks partner, kuidas ta on survestatud ning nagu juba eelnevalt mainitud, ei lähe ühise eelarve jälgimisel korda see, millised on teie vaatevinklid raha suhtes.

Ei mingeid saladusi

Ei pea ilmselt kordama üle seda, et eduka suhte alustala on ausus. Isegi, kui teie mõlema arvamused säästmise või investeerimise kohta on erinevad ning üldiselt suhtute rahaküsimustesse erinevalt, ei tähenda see, et peaksite lahku minema, kui olete avatud ja ausad.

Saladuste hoidmine on kiirtee suhte purunemiseni. Kui partner saab saladusele jälile, toob see selgelt kaasa suure tüli ning seda enam mitte rahalise eriarvamuse pärast, vaid valetamise pärast. See on eriti tõsi abielu puhul – sa ei saa loota, et teed abikaasaga läbi rääkimata suuri oste ning ta ei ole selle peale solvunud. Kui nii peaks juhtuma, siis ei ole ka probleemi taga mitte erinev suhtumine rahasse, vaid just nimelt oma armastatu reetmine.

Keegi ei oota, et sa annaksid aru igast sisseostust, kuid ära tee suuri rahalisi otsuseid ilma partnerita.

Andke üksteisele hingamisruumi

On väga kerge maha matta oma individuaalsus ning olla partneriga nii lähedane, et tundute hingavat samas rütmis, seda seni, kuni teemaks tuleb raha, mis võib tekitada valusaid lahkhelisid.

Seepärast tasuks anda partnerile hingamisruumi – te ei pea ju ometi üksteisele ette kandma igat pisikest kulutust. Kui nii teha, võib üks partneritest end varsti tunda lämmatatult, sest ta saab peapesu pärast sinu arvates ebavajaliku ostu tegemist.

Individuaalsuse säilitamiseks tasub eelarves eraldada mõlemale partnerile rahasumma, mis on nende käsutada. Nii säilib mõlemal poolel vabadus ning ei teki tunnet nagu oleksid piiratud teise poole erineva rahalise suhtumise poolt.

Pange paika põhireeglid

Suhtes ei ole poolte eesmärk mitte üksteist kontrollida, vaid elada ühiselt harmoonilist elu. Selle saavutamiseks on oluline paaril panna paika mõned põhireeglid näiteks selle kohta, millistes väljaminekutes peaksite omavahel kokku leppima või millised on rahalised piirangud teatud asjadele kulutamise osas.

Üks viis, kuidas leppida kokku, millised väljaminekud on mõistlikud ja millised mitte, on mõelda sellele, milline oleks eseme hind kasutuskorra kohta. Näiteks, ostes 500-eurosed kingad, mida kannad viis korda, tähendaks see, et kingad maksaksid sada eurot korra kohta. Kui ostaksid aga sama hinnaga saapad, mida kannad viiel talvel järjest terve talve jooksul, on hind juba märksa mõistlikum.

Muidugi ei saa sellist süsteemi kasutada iga eseme soetamisel, kuid on mõistlik partneriga kokku leppida teatud süsteem või reeglid, mida ühiselt järgite. See, kuidas kumbki partner ülejäänud raha kulutab, on juba tema teha, seni, kuni järgite samu põhimõtteid.

Ära unusta suhete kuldset reeglit

Lõppude lõpuks taandub kõik ühele põhimõttele: kohtle oma kaaslast nii nagu sa soovid, et ta sind kohtleks. See võib olla väga ilmselge, kuid paraku unustatakse see liialt tihti, eriti, kui koos on oldud juba kümneid aastaid.

Vahel ei peitugi probleem selles, millise rahaküsimuse üle paar vaidleb, vaid selles, kuidas vaieldakse. Sa võid kurta selle üle, kuidas partner raha kulutas, ent mitte sõimelda ja visata valusaid sõnu partneri iseloomu pihta. Näiteks: sa võid öelda, et sinu arvates on kasiinomängudele kulutamine väär, kuid sa ei tohiks partnerit tembeldada vastutustundetuks või arutuks kulutajaks.

Igal paaril tuleb ette eriarvamusi ja vaidluseid. Neid ei pea vältima nagu kulutuld – olulisem on see, kuidas te ühiselt probleemi lahendate.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24