Sa käid päevast päeva tööl ja näed vaeva selleks, et teenida iga kuu töötasu, kuid avastad ikka ja jälle, et sul ei ole võimalik oma sissetulekust katta väljaminekuid ning tasumata arvete kuhi aina kasvab. Võid tunda nagu jookseksid peaga vastu seina, depressioon ja stress võtavad elu üle võimust. See võib juhtuda, eriti siis, kui oled juba koormatud krediiditoodete ja võlgnevustega või kui sissetulek pole regulaarne.
Isegi, kui tunned end hetkel lootusetuna, ära anna alla. On mitmeid asju, mida sa saad ette võtta selleks, et oma rahaline ikaldus lõpetada ning edukamalt rahaga toime tulla.
Murra välja laenutsüklist
Me elame tarbimisühiskonnas, kus laenud tunduvad olevat vaikimisi valikuks rahalise mure korral. Ahvatlevad laenureklaamid jätavad mulje nagu tegemist oleks päästeingliga, mis aitab lahendada ka kõige suuremad rahalised mured. Fakt on aga see, et kui sul ei tule praegu igakuisete arvete tasumiseks palgast välja, ei päästa sind ükski laen, olgu see kiirlaen sularahas nii paindlike tingimustega kui ta on.
Selle asemel, et esimese lahendusena haarata käsi laenutaotluse järgi, tuleks leida alternatiive, kuidas leida vajalik lisaraha. Ükski krediiditoode ei ole mõeldud selleks, et kasutada saadud raha äraelamiseks – ära laena arutult ning võimalusel väldi krediiditoodete kasutamist.
Vähenda oma väljaminekuid
Järgmine ja kõige oluline samm on leida viise, kuidas vähendada oma väljaminekuid. Peaaegu alati on võimalik leida mõni väljaminek, mis pole päris hädavajalik või on võimalik leida viise, kuidas vähem kulutada – näiteks võid leida oma korteri jagamiseks kaaslase, kes seega aitaks säästa kodukuludelt, või saad kokku hoida toidueelarvelt, kasutades soodsamaid tooraineid. Samal ajal tuleb vältida väljaminekuid, mis ei ole täiesti hädavajalikud nagu näiteks väljas söömine, puhkused, nipsasjakesed.
Vaata üle ka kõik olemasolevad teenusepaketid nagu näiteks internetiteenus ja televisioonipakett. Vahel võid leida võrdväärse kvaliteediga ent paar eurot soodsama teenuse, mis aitab sul jällegi iga kuu natuke rohkem raha säästa. Kui vähendad siit-sealt paari euro võrra väljaminekuid, on sul märkamatult rahakotis juures juba mitukümmend eurot.
Leia lisasissetulek või võimalus, kuidas rohkem raha teenida
Võib-olla ei olegi probleem mitte selles, kui palju sa raha kulutad, vaid selles, kui palju sa teenid, mistõttu võib olla aeg uue töö või lisasissetuleku leidmiseks.
Sissetuleku suurendamiseks on mitmeid viise. Sa võid näiteks paluda oma praegusel ametikohal suuremaid vastutusalasid, mis õigustaksid kõrgema palga saamist või palu hoopis lisatundide võimaldamist oma graafikus. Kui see pole võimalik, otsi viise, kuidas teenida põhitöö kõrvalt lisaraha – näiteks väikese lisatööga, millega saad tegeleda nädalavahetustel. Teise töö võtmine ei ole paraku väga pikaajaline lahendus, sest see lihtsalt koormaks sind nii vaimselt kui ka füüsiliselt, aga kui sul on mõni oskus või hobi, võid seda rakendada lisaraha teenimiseks, näiteks müües isetehtud tooteid internetis.
Samuti võid müüa maha asju, mida sa enam ei vaja – niiviisi saad jooksva kuu jaoks lisaraha, mis aitab võlgnevusi katta.
Kõik ülalmainitud viisid sobivad pigem aga lühiajalisteks lahendusteks, mis aitavad jooksva kuuga toime tulla. Mida sul on tegelikult vaja, on pikaajaline lahendus, mis aitaks rahalisi probleeme vältida ka tulevikus. Üks võimalustest on küll ülalmainitud palgakõrgenduse küsimine, kuid kui see pole võimalik, on reaalne, et pead omandama lisahariduse või läbima lisakoolitusi, võib-olla pead üldse kogu karjääriteed muutma.
Kõige lihtsam viis, kuidas välja nuputada, mida teha, on enda jaoks paberile märkida praegune olukord, võimalikud lisasissetuleku võimalused ning kaaluda nende plusse ja miinuseid. Kas uus töö aitaks sind? Kas saaksid teenida lisaraha kuskilt tänu oma oskustele ja teadmistele? Mõtle hoolikalt oma karjäärile ning kui vaja, tee muudatusi, mis aitaksid igakuist sissetulekut suurendada.
Tee kokkuleppeid võlausaldajatega
Kui sa pead iga kuu tasuma laenumakseid ning sissetulekust ei piisa selleks, et kõik kulud katta, peaksid suhtlema võlausaldajatega ja uurima, kas saaksid võimalusel igakuiseid makseid vähendada ja maksegraafikut ümber sättida. Kui sul on rahalisi raskuseid, ei tohiks sa võlausaldajaid vältida, vaid just vastupidi – peaksid neid teavitama probleemidest. Kellelegi ei ole kasu sellest, kui sa hoiad kõike enda teada ja hakkad makseid vahele jätma, sest sul ei tule lihtsalt rahast välja.
Selleks, et võlausaldaja saaks selge ülevaate sinu rahalisest olukorrast, saada üheskoos oma palvega ka ülevaade oma rahalisest olukorrast – näiteks koosta tabel, kus on näha, kui palju on sul väljaminekuid ning kui suur on sissetulek. Kui tõestad võlausaldajale, et vajad tõepoolest makse vähendamist, teevad nad seda suurima tõenäosusega.
Kui olukord on nii kaugel, et isegi maksegraafikute ümbersättimine ei aitaks, võid kaaluda laenude refinantseerimist. See tähendab, et võtaksid ühe uue suurema laenu, mille arvelt tasud ära kõik kohustused, samas on tihti aga uue laenu kuumakse tunduvalt madalam. Enne taolise lükke tegemist peaksid kindlasti konsulteerima asjatundjaga, näiteks võlanõustajaga, kes aitab selgeks teha, kas refinantseerimine oleks sinu olukorras kasulik ning kuidas seda täpsemalt teha.
Hoia prioriteedid paigas
Pidevalt postkasti potsatavad võlateated ja tasumata arvete kuhi võivad hägustada sinu prioriteete, aga sa peaksid alati meeles pidama, et sinu põhivajadused on kõige olulisemad. Teisisõnu, esmajärjekorras peaksid sa tagama, et sul oleks süüa ning sa saaksid üüri ja kommunaalkulud tasutud, vältimaks kodust välja tõstmist. Kui sul on kõht täis ning katus pea kohal, saad sa keskenduda võlgnevuste tasumisele. Alles pärast arvete tasumist saad sa mõelda lõbutsemisele ning kõik meelelahutuskulutused tuleks jätta viimaseks.
Samuti pead sa õppima eristama vajadusi soovidest. See võib vahel keeruliseks osutuda isegi toidupoes, kus osteldes rahuldad ometi oma põhivajadust – söömist. Märkamatult võivad ostukorvi aga sattuda kommid, küpsised või karastusjoogid, mis on täiesti ebavajalikud. Kui sul on niigi raske omadega igal kuul toime tulla, peaksid sa eriti karmilt välistama soovoste ning ostukorvi pistma ainult asju, mida sul on reaalselt eluks vaja.
Prioriteetide järgimiseks tasub endale teha ka eelarve, milles paned paika täpselt selle, kui palju kulutad näiteks toidule, transpordile, riietele, kodu ülalpidamisele ja muule. Eelarve aitab sul ühtlasi silma peal hoida arvetel ning tagab, et arvete jaoks on alati raha, sest oled nendega juba arvestanud. Kui sul on vahel probleeme emotsioonide ajendil tehtavate ostudega, tasuks poes käia üksnes kindla rahasummaga – nii väldid üleliigset kulutamist.
Kõige tähtsam on see, et alustaksid probleemiga tegelemist nii pea kui see ilmneb. Kui arvete tasumisega on raskuseid, tuleks alustada kulutuste piiramist ning leida võimalikke lisasissetuleku viise. Isegi, kui tundub, et see kõik pole võimalik, on alati olemas väljapääs ning kui võtad asju rahulikult ja tegutsed samm-sammult, näed varsti, kuidas rahaasjad hakkavad minema paremuse suunas. Ära kaota lootust ja tegutse sihikindlalt oma rahalise elu parandamiseks.