SMS-laen

SMS-laen on üks maailma kõige populaarsemaid väikelaenu liike tänu selle taotlemise mugavusele ja kiirusele. Kui raha on vaja kiiresti ootamatute kulutuste katteks, siis võib smslaen olla just õige lahendus. Sul läks auto katki ja vajab kiiresti remonti? Pesumasin läks katki ja pead ostma uue? Su lemmikpoes on nädalavahetuse hinnasadu ning müügil on ammu ihaldatud toode? Tahaksid minna reisile, aga reisirahast on natuke puudu? Smslaen aitab erinevate lühiajaliste kulutuste puhul ning sobib hästi, kui soovid kiiret laenu, mis ei ole sul õlul aastaid, vaid tagasimakse aeg on vaid paar kuud. Sms-laenu eristab teistest laenuliikidest aga mitu asjaolu, seega on mõistlik enne laenu võtmist tutvuda sms-laenu omadustega.

Laenuandja Aeg saada Saate SMS Vanus MAX summa Tähtaeg Taotle Laenu
Ferratum 10 min Yes 19 – 70 4000 € 99 kuud Taotle Laenu
bobdora 5 min Yes 18 – 70 10000 60 kuud Taotle Laenu
Creditstar 10 min Yes 18 – 70 5000 € 36 kuud Taotle Laenu
SMSraha 15 min Yes 18 – 70 1000 € 3 aastat Taotle Laenu
 

Kõik laenud

Mis on SMS-laen?

Sms kiirlaen või ka lihtsalt smslaen on tagatiseta kiirlaenu liik, mida iseloomustab laenu taotlemise protsess mobiilsõnumi ehk SMS-i teel. Laenu saamiseks tuleb saata laenuandjale sõnum ning raha laekub taotleja arvelduskontole peaaegu koheselt. Telefoni teel on võimalik laenu saada üksnes siis, kui taotlejal on juba konkreetse laenuandja juures avatud konto, mis on saanud positiivse laenuotsuse ehk taotlejale on avatud laenulimiit.

Smslaenu ei tasu ka segi ajada kiirlaenuga. Parim viis smslaenu ja kiirlaenu eristamiseks on järgmine: kõik sms laenud on kiirlaenud, aga kõik kiirlaenud ei ole sms laenud . Sms-laenu tunned ära selle järgi, et laenusummat on võimalik taotleda mobiilsõnumi teel, tavaliste kiirlaenude taotlemine toimub üksnes veebiportaali kaudu.

Sms-laenu üks suurimaid eripärasid võrreldes teiste laenuliikidega on kõrgem intressimäär. Kuna laenu tagasimaksmise periood on lühike ning laen ei ole tagatud laenusaaja varaga, on smslaen laenuandja jaoks kõrgema riskiga ja seetõttu hajutab laenuandja oma riski kõrgema intressiga. Smslaenu intressimäär ei ole aga märkimisväärselt suurem tavalisest kiirlaenust ning uue kliendina on tihti sooduspakkumisi, mis võimaldavad laenata nullilähedaste lisakuludega. Samuti kehtib kuldne reegel: mida kiiremini laen tagasi maksta, seda vähem tuleb tasuda intressi.

Kes saavad SMS-laenu taotleda?

Sms-laenu taotlemiseks peab laenutaotleja vastama teatud tingimustele. Enamjaolt peab taotleja vastama alljärgnevatele nõudmistele:

  • Taotleja peab olema vähemalt 18-aastane (mõne laenufirma korral on miinimumvanus kõrgem) Eesti kodanik või alalise elamisloaga isik. Sms-laenudel ei ole tavaliselt vanuse ülempiiri, kuna tagasimakse periood on lühike;
  • Taotleja peab esmakordsel laenamisel läbima isikutuvastuse Omniva postkontoris või laenuandja kontoris;
  • Taotlejal ei tohi olla Krediidiinfos kehtivaid maksehäireid;
  • Taotlejal on isiklik pangakonto – laenusummat ei ole võimalik kanda kellegi teise nimel olevale pangakontole. Mõni laenuandja võimaldab laenu sularahas, aga enamjaolt on võimalik laenu saada üksnes arvelduskontole. See on vajalik pettuste vältimiseks ning tagab turvalisuse.

Tihti ei kontrollita taotleja finantsolukorda eriti põhjalikult ning piisab üksnes Krediidiinfo andmetest, mis tõestavad maksehäirete puudumist ning vahel on vajalik ka sissetuleku tõestamine. Smslaenu taotlemisel tuleks aga meeles pidada, et isegi kui sul on laenuandja juures konto olemas, ei pruugi sa saada laenu, kui sul on vahepeal tekkinud Krediidiinfos maksehäire kanne. Laenuandja kontrollib taotleja maksevõimekust iga kord uuesti, et veenduda taotleja maksevõimekuses.
Kuidas on võimalik SMS-laenu taotleda?

Smslaenu taotlemine toimub täpselt samamoodi nagu teiste laenuliikide korral. Kuigi veel kümmekond aastat tagasi oli võimalik raha taotleda sõnumi teel ilma eriliste lepingute ja tingimusteta, on tänapäeval smslaenud turvalised ja taotlemise poolest sarnased kõikidele laenutoodetele. Seetõttu on smslaen sama turvaline valik kui tarbimislaen või kiirlaen, ent kiire rahavajaduse korral on võimalik laenusumma saada arvelduskontole kiiremini kui seda oleks tarbimislaenu korral.

Smslaenu taotlemiseks tuleb esitada tavapärane laenutaotlus, täita taotlusvormis kõik vajalikud lahtrid ning vajadusel esitada ka oma sissetuleku tõestus ehk pangakonto väljavõte. Seejärel vaatab laenuandja töötaja taotluse üle ning tehakse laenuotsus. Taotlemisel ei ole tavaliselt vaja palgatõendit, aga pangakontode väljavõte on kohustuslik peaaegu alati. See on vajalik selleks, et vältida laenu andmist isikule, kellel ei ole sissetulekut. Üksnes Krediidiinfo andmed ei pruugi anda laenuandjale piisavalt infot tõestamaks, et taotleja näol on tegemist maksevõimelise isikuga.

Positiivse laenuotsuse korral tuleb veel läbida isikutuvastus. Selle jaoks on vaja minna kas Omniva postkontorisse või laenuandja kontorisse, kus tuleb esitada isikut tõendav dokument. Antud toiming võtab aega kõigest paar minutit ning seejärel on sinu jaoks avatud laenuandja juures laenulimiit. Isikutuvastuse protseduur on oluline petturite vältimiseks – nii saab veenduda, et laenutaotleja on see, kes väidab end olevat.

Kui sulle on avatud laenulimiit, saad seda summat iga hetk kasutada just sellisel määral nagu soovid. Näiteks kui su personaalne laenulimiit on 500€, kuid vajad parasjagu 100€, siis saadki taotleda sms-i teel 100 eurot. Ülejäänud 400€ jääb sulle limiidile alles ning seda saad kasutada siis, kui võetud laen on tagasi makstud ning vajad taas raha.

Kui võtad raha mitu korda ja maksad alati laenusumma õigeaegselt tagasi, suurendatakse ka su laenulimiiti – sinust saab nö püsiklient. Sellisel kujul smslaenud on sarnased krediidikontodele ja virtuaalsetele krediitkaartidele ning võimaldavad oma rahaasjadega paindlikult toimetada.

Juhul, kui su laenutaotlust ei võetud vastu, on enim levinud põhjus ebapiisav maksevõimekus. Isegi, kui sul ei ole maksehäireid, ei pruugi taotluse vastus olla positiivne, kui su sissetulek on liiga madal, et laenumaksetega toime tulla. Näiteks kui kuue kuu keskmine sissetulek on 300€ ning soovid laenata 600€, 150 euro suuruse kuumaksega, on väga tõenäoline, et sa ei saa laenu, kuna laenumakse moodustaks su sissetulekust 50%. Tavalise reegli kohaselt ei tohiks laenusumma olla suurem kui 40% taotleja igakuistest kulutustest alles jäävate vabade vahendite suurusest ehk kui sul jääb kuus üle 200 eurot peale kõikide igakuisete kulude katmist, siis ei tohiks laenumakse olla suurem kui 80 eurot.
Kui palju saab SMS-laenuga raha laenata?

Sms-laenu summad on tavaliselt madalamad kui tavalisel kiirlaenul. Sms laen on peaaegu alati suuruses 50€ – 1000€, vahel ka kuni 2000 – 3000€, kuid enamjaolt ei ole võimalik esmase laenamise korral laenata rohkem kui 300-500€. Peale esimese laenu õigeaegset tasumist muutub laenusaaja püsikliendiks ning talle avatakse suurem laenulimiit, mis seejärel võib ulatuda tuhande või isegi mitme tuhande euroni. Alla 50€ ei ole võimalik laenata ühestki laenufirmast, samuti tuleks meeles pidada, et 50 eurot ei ole võimalik laenata eriti pikaks ajaks. Mida suurem summa, seda pikemat tagasimakse perioodi on võimalik taotleda.

Sms laen erineb teistest laenudest ka laenu lisakulude poolest. Kuna sms laenud on väga paindlikud ja kiired on need laenuandjate jaoks peamised tooted, mida väljastatakse uutele klientidele. Uute klientide rõõmustamiseks on seetõttu sms laenude lisakulud nullilähedased. Mõne laenufirma puhul on laenulepingu sõlmimise tasu kõigest 1€, mõne puhul ei ole üldse lisatasusid ning laenuandjale tuleb tasuda üksnes määratud intress.

Kui võtta sms laen lühikese perioodi peale, on ka intressisumma märkimisväärselt väike: 5-15 päevaks laenates on intress vaid paar eurot. Seetõttu on smslaen üks parimaid lahendusi, kui palgapäev on veel kaugel, aga raha on kiiresti vaja.

Smslaen sobib just lühiajalisteks vajadusteks ja väiksemate rahamurede lahendamiseks. Pikema aja peale laenu võttes on ka intressisumma kõrgem ja võib käia üle jõu. Kiire ja paindlik sms-laen on mõeldud eelkõige inimestele, kellel on tekkinud ootamatu väljaminek ning kes saavad olla kindlad, et ei jää laenu tagasimaksmisega hätta.

Smslaenu summa laekub samuti võrdlemisi kiiresti, olenevalt sõnumi saatmise kellaajast ja sinu ning laenuandja arvelduspangast. Kui sõnum saadetakse laenuandja tööaegade jooksul ja mõlemal poolel on samas pangas arvelduskonto, laekub summa su arvelduskontole 15 minuti jooksul peale sõnumi saatmist! Laenutaotlust ja sõnumit võib saata ööpäevaringselt, aga kuna laenutaotlusi vaadatakse läbi ainult tööpäeva jooksul, tuleks jälgida laenuandja tööaegu. Mõnel puhul saab laenu isegi pühapäeval: kui laenuandja vaatab taotluseid läbi nädalavahetusel ja mõlemal on samas pangas konto, saad laenu isegi nädalavahetusel, mistõttu saad kiire rahamure lahendatud kohe, ilma, et peaksid ootama mitu päeva.
SMS-laenu tagasimaksmine

Sms-laenu tagasimakse periood on tavaliselt lühike: 5 päeva kuni 6 kuud. Mõne laenuandja puhul on tagasimakse aeg 30 päeva kuni aasta, ent kõige tüüpilisemalt on maksimaalne tagasimakseaeg pool aastat. See on selgitatav suhteliselt väikeste laenusummadega – sms-laenude summad ei küündi enamjaolt üle 1000 euro, seega ei ole pikem periood kui 6 kuud vajalik. Laenuandjad, kes annavad laenu paari tuhande ulatuses, lubavad laenu tagastada pikema perioodi jooksul, ent sellisel puhul tuleks arvesse võtta, et pika perioodiga käib käsikäes kõrge intress.

Laenu on võimalik ka ennetähtaegselt tagastada. Selle jaoks tuleb teha eraldi avaldus ning laenuandjale peab tasuma ainult nende päevade eest intressi, mil laenusumma oli sinu valduses. Seega maksad kokkuvõttes tagasi vähem, kui alguses kokku lepitud. Ennetähtaegne tagastamine ei too kaasa mingeid leppetrahve ega lisakulusid.

Kui laenu ei ole võimalik määratud ajaks tagasi maksta, on võimalik laenuperioodi pikendada. Pikendamise tingimused erinevad laenuandjate vahel, ent tavaliselt võimaldatakse laenuperioodi pikendada 15 või 30 päeva. Selle toimingu tegemiseks tuleb tasuda ka lisatasu, mis võib olla paarkümmend eurot, olenevalt konkreetsest laenuandjast ja laenatud summa suurusest. Mõnel puhul on laenu pikendamine tasuta.

Kui ka peale pikendatud perioodi lõppemist ei ole võimalik laenu tagasi maksta, tuleks kindlasti võtta laenuandjaga ühendust, mitte vältida murega tegelemist. Alati on võimalik teha maksekokkulepe, mis võimaldaks sul tasuda laenusumma korrektselt. Seega kui oled jäänud maksmisega jänni või eeldatud sissetulek ei laekunud sulle, võta laenuandjaga ühendust ja räägi murest. Igale olukorrale leidub alati lahendus!

Sms laenud on ahvatlevad tänu laenusumma laekumise kiirusele ja mugavale taotlusprotsessile, ent silmas tuleks ka pidada, et laenukohustust ei tohiks võtta kergekäeliselt ning laenu tuleks taotleda üksnes siis, kui sul on püsiv sissetulek ja piisavalt vabu vahendeid, et laenusumma õigeaegselt tagastada. Laenusumma tagasimaksmisega viivitamine võib tuua kaasa lisanduvad viivised, võlateatekirjade kulu ja hiljem ka kohtukulud, mistõttu võib väike kiire laen muutuda suureks finantskohustuseks. Laenuotsust tuleks alati põhjalikult kaaluda ja valida laenusumma ning tagasimakse periood, mis on maksevõimekusele vastav.

Sms-laenu ei tasuks aga karta. Viimaste aastate jooksul on laenuturgu seadustega kohandatud ning laenamine on muutunud turvaliseks. Enam ei ole ohtu, et sms-laenu väljastaja on pettur või kogub taotlejatelt andmeid kurjade plaanide elluviimiseks, kuna sms-laenu saab väljastada üksnes Finantsinspektsiooni poolt heaks kiidetud ettevõtted, kellele on väljastatud luba. Seetõttu on sms laenud turvalised ning heaks abimeheks kriitilistes olukordades.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24