Tõenäoliselt on suur osa sinu lähikondlastest, sealhulgas sõbrad ja vanemad, veendunud, et kodu ostmine on elu parim ja suurim investeering, mis võib tulevikus ennast igati tagasi teenida. Kinnisvarahindade pidev tõusmine muudab aga selle investeeringu tegemise üsna keeruliseks, mistõttu pööratakse ikka ja jälle pilk üürimise poole. Nii ostmisel kui üürimisel on omad head ja vead, mida vaatleme alljärgnevalt lähemalt.
Kinnisvara ostmine võib tuua kaasa rahalised probleemid
Kui oled tüdinud üürimisest ja soovid olla päris oma kodu omanik, seisad sa suure tõenäosusega probleemi ees, kuidas leida rahasumma. Enamus värskeid koduomanikke saavad oma pesa soetatud kodulaenu abil, kuna kinnisvara ostmiseks vajamineva summa säästmine aja jooksul on keerukas, võttes arvesse sadadesse tuhandetesse eurodesse küündivaid kinnisvarahindu.
Lisaks kodulaenu võtmisele on vaja aga oma taskust leida omafinantseering, mis võib ulatuda kuni 30%-ni ostetava kinnisvara väärtusest. Selle jaoks üritatakse leida soodsaim väikelaen, millega katta omafinantseeringu osa. Paraku aga tähendab see, et kodu ostmiseks võetakse õlule kaks suurt laenukohustust, mille tasumine võib osutuda üle jõu käivaks.
Mis muudab olukorra veel keerulisemaks, on laenude pikk periood. Tavaline kodulaen võetakse mitmekümneks aastaks, samas üürikorteri vahetamine on lihtne ning kui üürikodu osutub liialt kulukaks, on võimalik kolida ümber soodsamasse kohta.
Kodu omamine on kulukas
Lisaks üldisele krediidikoormusele võib kodu omamine ise olla äärmiselt kulukas. Kindlustus, maamaks, remonditööd, hoolduskulud – see on vaid jäämäe tipp. Taolised kulud on kõik juba sinu eest kaetud, kui sa elad üürikodus ning ainus, mille pärast sa muretsema pead, on üüri ja kommunaalkulude tasumine.
Taoliste lisanduvate kodukulude vältimine on praktiliselt võimatu ning toimetulemine võib muutuda äärmiselt keeruliseks, kui palgast jääb niigi igakuiselt pigem puudu kui üle.
Mis siis, kui eluolud muutuvad ja tahad kolida?
Kodu ostmine on mõistlikum eelkõige nende jaoks, kes on enamgi kui sajaprotsendiliselt veendunud selles, kus nad tahavad elada ülejäänud elu. Võib-olla on vaja kolida teise linna või riiki, sest saad uue töökoha või vana töökoht kaob ära, võib-olla toob elu kaasa muid keerdkäike. 20-ndates või isegi 30-ndates on raske teha otsuseid selle osas, kus sa reaalselt ülejäänud elu soovid viibida, mistõttu võid hiljem kinnisvara ostmist suuresti kahetseda.
Isegi, kui mõtled hetkel, et võid kinnisvara igal hetkel maha müüa, ei pruugi see olla nii lihtne. Faktorid nagu kinnisvaraturu mullistumine, piirkonna üldise hinna alanemine, kodu enda amortiseerumine ja müügiprotsessi pikaajaline olemus muudavad kinnisvara müümise keeruliseks, rääkimata sellest, et inflatsiooni tõttu aja jooksul muutunud hinnatasemed ja eelnimetatud faktorid võivad tähendada seda, et sa ei saa müügihetkel oma kinnisvara eest sugugi sellist hinda nagu selle alla oled matnud.
Kas rentimine lahendaks asja?
Kinnisvara ostmine ei pruugi olla täiuslik lahendus, kuid selle poolt räägib üks kõnekas fakt, mistõttu ei pruugi üürimine olla parim lahendus või mitte vähemalt pikaajaline lahendus: kinnisvaralaenu makseid tehes oled sa iga sammuga lähemal omaenda vara omamisele ning ehitad sisuliselt endale vara samm-sammult, üürides ei saa sa aga mitte midagi muud, kui ainult kinnisvara ajutise kasutusõiguse, ehitades üürimaksetega hoopis kinnisvara omanikule vara.
Olenevalt olukorrast võib juhtuda, et üürimine on hea valik hoolimata sellest, et sa ei ehita endale sellega varalisi väärtuseid. See põhimõte kehtib siis, kui elupiirkonnas on kinnisvara ostmiseks hind liialt kõrge ning laenumaksed ja kodu ülalpidamise kulud oleksid märkimisväärselt kõrgemad kui üürimise hind. Näiteks kui kõik kodukulud läheksid igakuiselt kokku 1000 eurot, ent üürimisega seonduvad kulud oleksid 500 eurot, hoiaksid iga kuu kokku 500 eurot, mille võiksid suunata investeeringutesse. Investeeringud aga võivad lõpuks ehitada sulle varanduse, mis on kordades suurem kui kinnisvara hind.
Üürides on sul ka suurem vabadus. Sa võid elada siin ja seal, ei pea end siduma maatükiga ning ei pea oma õlul kandma kinnisvara hooldamisega seonduvaid probleeme.
Millal on kodu ostmine investeering
Ühest küljest võib kinnisvara ostmist võtta küll kui puhtalt rahalist vara ning ehtsat rahalist investeeringut, kuid on ka teisi põhjuseid, miks tasub kodu osta, mitte seda üürida. Üürides võib sul olla tunne nagu sa ei kuuluks kuhugi – sa lihtsalt veedad mõnda aega kellegi kodus, ent iga kord, kui näed kas või poeletil kodusisustustooteid, käib peas mõte: küll oleks kena osta neid asju omaenda kodu tarbeks. Paratamatult ei teki sul eales ehtsat kodutunnet, kui elad ajutiselt üüritud pinnal.
Kodu ostmisel saad sa nö juured maasse panna, tekib tugevam seos naabruskonnaga ning tekib tugevam turvatunne, kuna oma kodu puhul ei saa keegi sind sealt välja visata, seda muidugi seni, kuni tasud oma kohustusi.
Need, kes elavad mobiilsemat elu ja liiguvad pidevalt ringi, ei näe aga ilmselt põhjust kodu ostmisel puhtalt emotsionaalsest vaatevinklist – neil ei ole aega, et ehitada ehtsat kodutunnet ning kuna nad liiguvad ringi, ei ole niivõrd oluline ka ühe kindla kinnisvara omamine.
Kui sa otsustadki ühel hetkel pärast kinnisvara soetamist, et soovid lahkuda paigast, ei pea alati kinnisvara müüki panema. Selle asemel võid ise oma kodu teistele üürimiseks anda või hoopis teenida raha teenustega nagu Airbnb. Niiviisi teenid tagasi raha, mille oled kodu alla kunagi pannud.
Paar nippi enne, kui otsustad kodu hankida
Enamus meist tunnevad oma sisimas, millal on nende jaoks õige aeg osta oma kodu või millal tasuks jätkata üürimist. Kui su sisimas peitub selline tunne, peaksid sa seda järgima ning ei tohiks lasta end kõigutada millelgi muul, seda aga üksnes siis, kui lisaks emotsioonidele teed otsuse ratsionaalselt. Kodu ostmine on tõepoolest üks elu suurimaid väljaminekuid ja investeeringuid, seega puhtalt emotsioonide ajendil seda otsust teha ei tohiks.
Kui sul ei ole just otsuse tegemisega pakiliselt kiire, võiksid mõttel lasta mõnda aega „settida“. Näiteks: oletame, et oled välja valinud kauni maja piirkonnas, mis näib sulle esmapilgul meeldivat. Sa võid selle paiga lausa broneerida, kui kardad sellest ilma jäämist, kuid ära tee otsust esmamuljele tuginedes. Pärast esialgset mõtet heida see peast välja lausa paariks nädalaks ja tule siis tagasi mõtte juurde. Kui sa pole pikema aja jooksul ümber mõelnud ning ka lähemal kaalutlemisel oled veendunud, et tegemist on sinu jaoks hea valikuga, ei tohiks miski sind takistada.
Kui kaalud kodu ostmiseks laenu võtmist, tuleks otsust kaaluda veelgi põhjalikumalt. Kuna seod end kinnisvara ostu korral üsna pikaks ajaks laenukohustusega, ei tohiks seda otsust teha kergekäeliselt. Ära karda konsulteerida spetsialistidega – registreeri end näiteks laenunõustamisele või pea plaani finantsnõustajaga, kes aitab sul selgeks teha, kas suure investeeringu tegemine on mõistlik. Paar konsultatsiooni aitavad sul teha tulevikuplaanid selgemaks ja väldivad potentsiaalseid kahetsusi tulevikus.