Väikelaen

Väikelaenud ja kiirlaenud aitavad kõiki, kellel on tekkinud äkiline rahavajadus. Olgu tegemist kodu remondi, tehnika ostu, reisile mineku või kas või pulmapeo korraldamisega, paindlikud kiirlaenud tagavad, et sa ei pea raha pärast muretsema ning saad oma ideed teoks teha. Enne kiirlaenu taotlemist tuleks end aga kurssi viia kiirlaenude tingimustega – nii saad leida endale sobivas suuruses ja sobivate tingimustega laenu, mis võimaldab sul ootamatud kulutused katta.

Laenuandja Aeg saada Saate SMS Vanus MAX summa Tähtaeg Taotle Laenu
Ferratum 10 min Yes 19 – 70 4000 € 99 kuud Taotle Laenu
Moneyzen 1 päev No 18 – 73 10000 € 7 aastat Taotle Laenu
bobdora 5 min Yes 18 – 70 10000 60 kuud Taotle Laenu
raha24 60 min No 17 – 70 5000 60 kuud Taotle Laenu
laen.ee 15 min No 18 – 70 7500 € 5 aastat Taotle Laenu
Creditstar 10 min Yes 18 – 70 5000 € 36 kuud Taotle Laenu
inbank 1 päev No 21 – 70 10000 € 72 kuud Taotle Laenu
kreditex 1 päev No 18 – 70 5000 € 60 kuud Taotle Laenu
boonuslaen 15 min No 18 – 70 4000 € 30 päeva Taotle Laenu
SMSraha 15 min Yes 18 – 70 1000 € 3 aastat Taotle Laenu
monefit 10 min No 18 – 70 10000 € 45 kuud Taotle Laenu
Coop 1 päev No 18 – 70 15000 € 72 kuud Taotle Laenu
Credit24 10 min No 18 – 70 5000 € 60 kuud Taotle Laenu
SMS money 1 päev No 18 – 70 1000 € 3 aastat Taotle Laenu
tfbank 1 päev No 18 – 70 10000 € 84 kuud Taotle Laenu
 

Mis on kiirlaen?

Kiirlaen on väikelaen, mida iseloomustab selle kiirus – kiirlaenu summa on võimalik parimal juhul oma arvelduskontole saada juba 15 minuti jooksul, isegi nädalavahetusel. Kuigi kiirlaenud on väiksema summaga väikelaenud, mille makseperiood on samuti lühike, on tänapäeval kiirlaenude tingimused väga paindlikud ning ka laenusummad küündivad suuruseni, mis võimaldab katta isegi suured kulutused.

Kiirlaenusid iseloomustab ka üsna kõrge intress, mille põhjustab lühike tagasimakse periood. See ei ole aga alati nii. Olemas on ka intressivaba väikelaen ehk kiirlaen, mis on 0%-lise intressiga. Intressivaba laenu puhul pead tagasi maksma täpselt sama summa, mis laenasid, ainsa tasuna võib vahel kohalduda lepingu sõlmimise tasu – ka see võib uue kliendi puhul olla üksnes paar eurot. Intressita väikelaen on mõeldud aga üksnes uutele klientidele, kuna tegemist on omamoodi turundusviisiga, millega laenuandjad tutvustavad uutele klientidele oma laenuteenust. Kui vajad kiirelt raha ja sa ei ole varem konkreetselt laenuandjalt laenu võtnud, võib selline eripakkumine sobida just sulle.

Kui veel mõned aastad tagasi olid kiirlaenud tuntud mitmesaja protsendilise intressimäära poolest, siis tänapäeval see enam nii ei ole. Kiirlaenu saab taotleda üksnes Finantsinspektsiooni poolt heaks kiidetud laenuandjatelt, kes ei tohi laenule kehtestada teatud määrast kõrgemat intressi – krediidi kulukuse määr ei tohi ületada Eesti Panga poolt viimati avaldatud kuue kuu keskmist tarbimislaenude kulukuse määra enam kui kolmekordselt. Selline muudatus kiirlaenuseaduses kaitseb kliente liiga kõrge intressimäära eest ning tagab, et inimesed saavad mõistliku intressiga laenu.

Kui palju raha on võimalik kiirlaenuga laenata?

Kiirlaenu laenusummad on väiksemad kui teiste laenuliikide puhul, kuna ka laenu tagasimakse periood ei ole väga pikk. Kiirlaenuga on võimalik taotleda rahasummat suuruses 50€ – 2000€, mõnel puhul ka kuni 3000 eurot. Kõige levinum kiirlaenu summa on 300 – 500 euro vahemikus, mis on paras summa selleks, et osta mõni uus tehnikatoode või katta ootamatud kulutused enne palgapäeva tulekut.

Kiirlaenu taotlemisel tuleks kindlasti jälgida ka intressimäärasid ja laenulepingu sõlmimisega seotud lisakulude suurust. Kuigi enamjaolt ei lisandu kiirlaenulepingu sõlmimisel suuri kulusid, on mõne laenuandja hinnakirja kohaselt siiski vaja tasuda sümboolne lepingutasu. Lisaks erineb intressimäär laenuandjate vahel üsna radikaalselt, ulatudes 0%-st 50%-ni. Seetõttu on mõistlik enne kiirlaenu taotlemist leida enda jaoks kõige mõistlikum valik, mis sobib su maksevõimekusega.

Kiirlaen on küll väikelaen, ent eristub teistest väikelaenudest makseperioodi pikkuse poolest. Enamus kiirlaene on makseperioodiga 5 päeva kuni aasta, enim levinud variant on aga 30 päeva kuni 6 kuud. Väikelaenude korral ei ole pikk laenuperiood mõistlik, kuna laenu kogukulukuse määr kasvaks liialt suureks, seega tasub valida lühema perioodiga kiirlaen, eriti kui sobiv summa ei ole väga suur. Samas aga tuleks valiku tegemisel silmas pidada, et ka 500 euro suurused kiirlaenud võivad muutuda koormavaks kui valida makseperiood, mis käib üle jõu. Seega mõtle hoolikalt enne kiirlaenu valimist ning vali üksnes selline makseperiood, mis on sulle sobiv ja mille puhul ei teki tagasimaksmisega probleeme.

Kiirlaenu eelised

Kiirlaenu vaieldamatult suurim eelis on selle kiirus. Kogu laenuprotsess alates taotluse esitamisest laenuandja veebilehel kuni laenuraha laekumiseni võib võtta üksnes 30 minutit kuni tunnike, olenevalt sellest, kui kaugel asub sinust lähim isikutuvastuspunkt. Mitte ükski teine laen ei ole nii kiire ning ei suuda pakkuda konkurentsi kiirlaenu mugavusele.

Lisaks kiirusele on kiirlaenu summad võrdlemisi suured ning just parajad, et aidata ka suurema väljamineku korral. Pangalaenu saamine on keeruline ja võtab kaua aega, aga kui sul läks näiteks mõni vajalik kodutehnika ese katki ja pead tegema kiire väljamineku, pole midagi sobivamat, kui kiirlaen. Kuni paari tuhande euro suurune kiirlaen lahendab kõik vajalikud väikesed rahamured, ilma, et peaksid päevade viisi ootama rahasummat ja muretsema, kuidas saad kitsikusest välja.

Hoolimata kiirest laenuprotsessist ei ole laenuperiood alati lühike – valida on võimalik perioodide vahel alates paarist päevast kuni aastani! Seetõttu on kiirlaen võrdväärne konkurent tarbimislaenule, erinedes üksnes pisut kõrgema intressimäära poolest.

Kiirlaen, sarnaselt teistele väikelaenudele, on tagatiseta laen, mis tähendab, et kiirlaenu taotlemisel ei ole vaja garanteerida mitte mingisuguse tagatisvara olemasolu. Ainsaks tagatiseks on laenutaotleja esitatud dokumentidest nähtuv igakuise sissetuleku olemasolu ja puuduvad maksehäirekirjed Krediidiinfo maksehäireregistris. Tagatiseta laenu korral on suurem vastutus taotleja õlul, kes peab olema kindel, et suudab laenu tagasi maksta, eriti kui laenusoov on suurem kui paarsada eurot ning makseperiood pikem kui mõned kuud. Samas on aga kiirlaenu taotlemine sedavõrd mugavam, kuna pole vaja tagatisvara hinnata, seda ümber registreerida ega teha muid toiminguid.

Kes saab kiirlaenu taotleda?

Kiirlaenu saamiseks peab laenutaotleja vastama mõningatele tingimustele. Kiirlaen on olemuselt aga võrdlemisi paindlik, seega ei ole tingimused niivõrd karmid kui seda on mõne tagatisega laenu või pangalaenude puhul. Kiirlaenu saamiseks peab laenutaotleja sobima järgnevate kriteeriumitega:

  • Kiirlaenu saab taotleda 18-aastane Eesti kodanik või alalise elamisloaga isik. Mõne laenuandja puhul on miinimumvanus 21 eluaastat, ent paljud ettevõtted laenavad ka 18 aastasele taotlejale.
  • Kuigi tavaliselt ei ole laenutaotleja vanuse ülempiir määratletud, ei saa üldiselt kiirlaenu üle 65-aastane isik.
  • Taotlejal peab olema kindel igakuine sissetulek, mida on võimalik tõestada. Tõestusena sobib pangakonto väljavõte, kus on näha viimase 6 kuu sissetulek. Sissetuleku suurus ei ole määratud, erinevalt tarbimislaenudest, ning kiirlaenu saab ka juba üksnes 300-eurose sissetulekuga. Kui laenusoov küündib mitme tuhande euroni, ei pruugi aga saada laenu, kui sissetulek ei küündi keskmise palgani – kõik oleneb sellest, milline on igakuise laenumakse suurus. Üldise reegli kohaselt ei tohi igakuine laenumakse olla nii suur, et laenutaotleja vabad vahendid peale kulutuste katmist oleksid väiksemad kui 40% sissetulekust. Lisaks tasuks meeles pidada, et kui su sissetulek on hüpliku suurusega ja oleneb näiteks töökoha lisaboonustest või muudest tasudest, mis ei ole kindlaks määratud, ei tasu võtta kiirlaenu pikaks perioodiks – laenu tuleks võtta ainult siis, kui su sissetulek on iga kuu kindla summaga ning saad olla kindel, et sellest summast väiksemat sissetulekut sul olla ei saa.
  • Taotlejal peab olema isiklik e-posti aadress ja arvelduskonto. Üksikud laenufirmad väljastavad kiirlaenu sularahas rahakaardi teel, aga peaaegu alati tehakse seda üksnes arvelduskontole, mille omanik on sama isik, kes taotleb laenu.
  • Taotlejal ei tohi olla ühtegi kehtivat maksehäiret ametlikus maksehäireregistris. Kiirlaenu taotlemist ei takista asjaolu, kui taotlejal on kunagi olnud maksehäireid, ent see võib mõne laenuandja silmis tõsta riski ning seega raskendada laenu saamist. Maksehäirete korral ei ole võimalik saada ühtegi tagatiseta väikelaenu, vaid üksnes tagatisega laene.

Lihtsustatult võttes saab kiirlaenu iga Eestis resideeruv elanik, kellel on igakuine sissetulek, üldiselt rahaasjad korras ning pole maksehäireid. Seetõttu on kiirlaen üks Eesti kõige populaarsem väikelaen.

Kuidas kiirlaenu taotleda?

Kiirlaenu taotlemine on väga lihtne ning nagu eelnevalt mainitud võib kogu laenuprotsess alates taotluse tegemisest kuni laenusumma laekumiseni võtta aega üksnes tunnike. See sõltub aga mitmest asjaolust.

Kiirlaenu taotlemiseks tuleb esmalt valida sobiv laenupakkumine, mille intressimäär, lisakulud ning laenu tagasimaksmise periood on sulle sobivad. Kui oled leidnud sobiva laenu, tuleb täita laenuandja kodulehel laenutaotlus. Mõne laenufirma puhul on võimalik teha endale kasutajakonto ID-kaardi abil, mille abil saab hiljem jälgida laenu maksegraafikut ja muid laenuga seonduvaid asjaolusid mugavalt. Taotluse tegemine on samuti ülimalt lihtne ning täita tuleb kõigest vajalikud lahtrid. Lisadokumentidena tuleb lisada taotlusele oma pangakontode viimase 6 kuu väljavõtted või mingid muud dokumendid, mis tõestavad püsiva sissetuleku olemasolu.

Kui teed laenutaotluse laenufirma tööaegade jooksul, vaadatakse laenutaotlus koheselt üle ning vastuse võib saada juba 15 minuti jooksul. Vajaduse korral võib sinuga ühendust võtta ka laenufirma esindaja, kes võib küsida täpsustavaid küsimusi, mis on vajalikud laenuotsuse tegemiseks. Mõne minuti jooksul antakse sulle kas telefonitsi, SMS-i või e-kirja teel teada laenuotsusest.

Kui laenuotsus on positiivne ja laenad konkreetselt laenufirmalt esimest korda, tuleb läbida ka isikutuvastus. Antud toiming on kohustuslik vastavalt Rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadusele. Isiku tuvastamiseks tuleb pöörduda kas Omniva postkontorisse või laenufirma kontorisse, kus on vaja täita väike vorm ja märkida oma isikut tõendava dokumendi number. Peale seda toimingut kantakse su arvelduskontole soovitud laenusumma. Juhul, kui nii sinul kui laenufirmal on samas pangas arvelduskonto, saad sa laenusumma juba 10-15 minuti jooksul! Erinevate pankade korral võib ülekanne võtta pisut kauem – paar tundi kuni päevake. Kui soovid saada laenu nädalavahetusel, tuleks valida laenuandja, kes vaatab laenutaotluseid läbi ka nädalavahetusel ning kellel on samas pangas arvelduskonto, kus sinulgi.

Mõni laenufirma võimaldab laenutaotlust teha ka Maxima infoletis, mis on hea variant neile, kes ei saa parasjagu arvuti läheduses olla. Kogu laenutaotluse protsess toimub aga sama kiirelt, kui ise internetis taotlust täites.

Milliste kulutuste jaoks on kiirlaen sobilik?

Kiirlaen ei ole sugugi niivõrd väike laen kui võiks arvata ning kuna summad võivad küündida mitme tuhandeni on kiirlaen paindlik laenuliik. Väiksema summaga kiirlaen sobib väga hästi siis, kui palgapäevani on veel aega, ent vajad lisaraha, et mugavalt ära elada või kui enne palgapäeva tulekut on vaja teha mõni kiire kulutus. Kiirlaenu kasutatakse tihti ka siis, kui on vaja talvise perioodi jaoks vaja varuda küttematerjali – nii ei ole vaja näiteks jõulukuul teha suuri väljaminekuid ja saab soojamaterjali kulu jaotada mitme kuu peale.

Suuremad kiirlaenud on igati sobivad selleks, et teha näiteks kodus remonti, osta kodutehnikat, mööblit, minna reisile või korraldada kas või pulmapidu. Laenu võtmine ei tähenda ilmtingimata, et taotlejal oleks rahast igapäevaselt puudu, vaid kiirlaenu abil on võimalik hajutada suuremad väljaminekud pika perioodi peale nii, et kulutused ei oleks korraga rahakotile koormavad.

Kuna kiirlaenud on oma paindliku olemuse tõttu väga ahvatlevad, tuleks meeles pidada, et kiirlaen on oluline finantskohustus, mida tuleks kasutada üksnes hädavajalike otstarvete jaoks. Laenamise üldine reegel on järgmine: võta laenu eesmärgi jaoks, mis teenib end pikema aja jooksul ära. See tähendab, et laenu ei tasu võtta lühiajaliste lõbustuste jaoks nagu nädalavahetusel pidutsemine või uue bränditoote ostmine, vaid üksnes eesmärkidel, mis on sinu jaoks märgilise tähendusega või praktilised. Pulmapidu on hea rakendus kiirlaenule, kuna tegemist on ühekordse sündmusega elus, klubis pidutsemine nädalavahetusel ei ole aga kasulik otstarve laenule, kuna ei paku pikaajalisi mälestusi. Seega tuleks kiirlaenu võtmisel mõelda põhjalikult, kas laenu võtmine on otstarbekas ja aitab sind pikas perspektiivis või tegemist oleks lihtsalt hetkelise südamesoovi rahuldamisega.

Kiirlaenu tagasimaksmine

Kiirlaenu on võimalik taotleda perioodiks viis päeva kuni aasta ning vastavalt valitud perioodile ja laenusummale sõlmitakse igakuine maksegraafik. Kiirlaenude maksegraafikud on annuiteetgraafikud, mille puhul on igakuine laenumakse sama suur, ent mõne laenufirma puhul on võimalik sõlmida ka võrdse põhiosa suurusega graafik. Kõikide kiirlaenude puhul kehtib üks põhimõte: mida lühem on makseperiood, seda väiksemad on laenu lisakulud. Pikema perioodi korral tuleb tasuda rohkem intresse. Samas aga ei tasu madala intressimäära saamise eesmärgil sõlmida laenuleping perioodiks, mis käib üle jõu – eelistada tuleks perioodi, mis on kõige optimaalsem sõltuvalt maksevõimekusest.

Kiirlaenu on võimalik tagasi maksta ka varem, kui on maksegraafikuga kokku lepitud. Juhul, kui peaksid näiteks saama äkiliselt lisaraha, mis võimaldab kogu laenusumma tasuda, tuleks sellest laenuandjale teada anda ning teha vastav taotlus. Ennetähtaegselt tagasi makstes ei pea kartma ühtegi leppetrahvi ega lisakulu – just vastupidiselt, kui maksad laenu varem tagasi, pead tasuma vähem intresse, kuna intresse tuleb tasuda üksnes selle perioodi kohta, mille jooksul oli laenusumma sinu käes. Võimalusel tasuks kiirlaen alati tagasi maksta nii kiiresti kui võimalik.

Kui peaks juhtuma, et laenu ei ole võimalik sõlmitud maksegraafiku alusel tasuda kokku lepitud ajaks, on võimalik laenuperioodi pikendada või võtta maksepuhkust. Selle soovi korral tuleks teha sellesisuline taotlus, ent pea meeles, et laenu tähtaja muutmise taotlus tuleks teha parasjagu enne järgmise laenumakse tähtaja saabumist – see tähendab, et kui sa peaksid tegema järgmise laenumakse 15. kuupäeval, siis ei tohiks teha pikendamise taotlust 14. kuupäeval, kuna laenuandjal ei ole piisavalt aega, et su taotlusega tegeleda ja määrata uus kokkulepe. Kõige mõistlikum on teha pikendamise taotlus nädalake enne järgmise makse tähtaja saabumist.

Kõik Eesti laenuturul tegutsevad laenufirmad võimaldavad maksepuhkust või laenuperioodi pikendamist. Taotluse esitamiseks on vahel vajalik teenustasu maksmine – see summa on tavaliselt paarikümne euro suuruses. Kõikidel laenuandjatel on vastava tasu suurus aga erinev ning mõnel puhul on maksepuhkuse või laenu tähtaja muutmine täiesti tasuta, mõnel puhul võib summa oleneda võetud laenusumma suurusest ja küündida paari protsendini laenusummast.

Kui tekkinud on probleem maksmisega või oled sattunud ajutise maksevõimetuse kimpu, tuleks kindlasti tegutseda kohe ja anda sellest laenuandjale teada, et oleks võimalik leida ratsionaalne lahendus. Makseprobleemide varjamine võib tuua kaasa väga tõsised tagajärjed, alustades lisanduvatest võlakirjade kuludest ja viivistasudest kuni kohtukuludeni. Ainus lahendus on laenuandjaga kokkuleppele jõudmine, seega probleemi korral võta kindlasti laenuandjaga ühendust.

Tänu kiirlaenu seaduse muudatustele ja Finantsinspektsiooni poolt tunnustatud krediidiandjatele on kiirlaen muutunud turvaliseks ja usaldusväärseks valikuks paljudele inimestele. Kiirlaenu mugavus ja kiirus võimaldavad alati abi saada, seega kui sul tekib ootamatu rahaline kitsikus, ära oota ja võta endale sobivas suuruses väikelaen, mis aitab hädast välja!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24