Kuidas igapäevakulutustelt raha kokku hoida?

Mõtled iga kuu, et järgnevad kolmkümmend päeva mööduvad säästlikult ning sul jääb kuu lõpus korralikult raha alles, aga ikkagi on näpud põhjas? Oled proovinud korduvalt rahaga ettevaatlikumalt ümber käia, kuid lõpuks on ainus abivahend siiski smslaen? See olukord on paljudele tuttav, ent õnneks on võimalik igapäevastelt kulutustelt üsna hõlpsalt kokku hoida. Kõik, mida sa pead tegema, on rakendama teatud tarbimisharjumusi – reastame neist olulisemad alljärgnevalt.

1. Vaata üle, millele raha kulutad ning mida sul tegelikult vaja on

Esimene samm, mida ette võtta, kui oled kimpus kulutamisega, on jälgida oma tarbimist. Kas sa tead, mille peale sulle iga kuu kõige rohkem kulub? Kui palju kulutad kuus leiva ja piima peale? Kas sa oled oma sissetuleku jaotanud kõige paremini ja teinud säästlikke valikuid toidupoes? Isegi, kui sa arvad pealtnäha, et oled elanud säästlikult, võid enda jälgimisel avastada, et tegelikult kulutad rohkem, kui arvasidki ja tihtipeale asjadele, mida sul ei ole pakiliselt vaja.

Kui sul ei ole juba ülevaadet oma väljaminekutest, hakka ühel kuul end jälgima. Võta poest alati ostukviitung ja pane kirja kas või Exceli tabelisse kõik tšekil olevad tooted ja nende hind. Tee sama muude kulutustega, eriti, kui sul on vaja iga kuu tasuda kiirlaen või midagi muud sellist.

Pärast pisukest jälgimist vaata tabel üle ning ürita leida võimalusi kulutamise vähendamiseks. Vahel lipsab ostuga kaasa mõni šokolaad või midagi muud sellist, mis ei ole tegelikult hädavajalik. Seega saad tänu eelarvestamisele taoliste kulutustega end karmimalt piirata.

2. Mine poodi üksnes poenimekirjaga

Rääkides kulutamisest, siis üks kõige kindlamaid viise, kuidas hakata vähem rahakotti tuulutama, on poes käia konkreetse nimekirjaga, millest ei tohi kunagi kõrvale hiilida. Ilma plaani ja nimekirjata võib poodi minnes paraku liialt hõlpsalt anduda ahvatlustele, olgu selleks küpsisekott või midagi kallimat. Kui aga vältida taoliste ostude tegemist, võid endale eelarves kümneid eurosid juurde tekitada.

3. Ära hoia kaasas kunagi rohkem raha kui parasjagu

Teine hea moodus, kuidas limiteerida võimalust, et kulutad millelegi ebavajalikule, on minna poodi üksnes teatud summaga. Kui oled koostanud poenimekirja, siis tead ka umbkaudu, kui palju sul poes raha kulub, mistõttu ei tohiks olla keeruline poodi minna üksnes vajaliku summaga. Seejuures aitab sind sularaha kasutamine, kuna nii on raha alati käega katsutav, mitte ei ole lihtsalt number pangakontol. Deebetkaardid, olgugi mugavad makseviisid, ei tekita rahaga niivõrd reaalset seost, seega on keerulisem kulutamist kontrolli all hoida.

4. Otsi soodsamaid võimalusi, kuidas soetada tarbeesemeid

Tehnika, sisustuse või kas või riiete ostmine võib osutuda eelarvet koormavaks, kuid õnneks on mitmeid viise, kuidas selliseid suuremaid oste teha säästlikumalt. Näiteks võid jälgida sotsiaalmeedias olevaid gruppe ja lehti, kus inimesed jagavad kasutatud esemeid vahel üksnes sümboolse summa eest või lausa täiesti tasuta. Taolised kasutatud esemed on aga peaaegu alati väga heas seisukorras, seega ei pea kartma, et saad kuidagi kehvema eseme. Taaskasutus on samas ka keskkonnasõbralik ja võid leida endale unikaalseid tooteid, mida brändipoodidest ei pruugi leida, samas hoiad kokku kümneid või lausa sadu eurosid.

5. Hoia tarbimist kontrolli all

Toidu ja tarbeesemete kõrval on tähtis hoida silm peal ka sellel, kui palju sa kulutad elektrit ja vett – need paratamatud igakuised kulutused võivad kahjuks napsata üsna suure portsjoni eelarvest. Jälgi elektrikasutamist ettevaatlikumalt, näiteks vaheta lambipirnid välja säästlikumate vastu ja ära hoia elektriseadmeid järel siis, kui neid ei kasutata. Sama kehtib ka vee kohta – ära lase veel niisama voolata, ära pese pesu, kui pesumasin on pooltühi jne. Variante on palju!

Nagu näha, siis on võimalusi raha säästmiseks mitmeid. Oluline on algust teha ning peatselt saad nautida tunduvalt vabamat elu, kus sa ei pea muretsema pidevalt kuulõpu rahanappuse pärast.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24