Parimad rahalised harjumused, mida peaksid kohe rakendama

Öeldakse, et inimesed on harjumuste orjad, kuid harjumused ja rutiin aitavad meil hoida oma elu joones. Ilma süsteemse tegutsemiseta võid end kiirelt avastada ummikust ning seda mitte üksnes rahaliselt, vaid ka mentaalselt ja emotsionaalselt.

Kui asi puudutab raha, siis eelarve pidamine pole ainus harjumus, mis võiks kuuluda iga inimese päevakavasse. Sellele lisaks on veel mitmeid väikeseid asju ja põhimõtteid, mida võiksid regulaarselt jälgida ning kujundada püsivaks harjumuseks.

Kui saad lisaraha, pane see kõrvale ja investeeri

Üks kaval nipp, kuidas ehitada endale korralik säästuraha pada, on alati kõrvale panna rahasummad, millega sa pole juba igapäevaelus arvestanud. Sellisteks rahasummadeks võivad olla näiteks ootamatud boonused, tulumaksutagastus või midagi muud, mille saamisega sa ei ole iseenesest arvestanud.

Ära kasuta seda rahasumma – selle asemel pane see näiteks hoiukontole või investeeri see mingil viisil, et summa koguks veel aja jooksul lisa.

Väldi krediiditooteid

See ei ole küll niivõrd harjumus kui pigem põhimõte, kuid krediiditoodete kasutamine ei tohiks kindlasti olla harjumus. Kui sulle on laenutaotluste täitmine unepealt selge ning mõtled sellest, kust leida mõistlike tingimustega laenud ilma palgatõendita, peaksid destruktiivse käitumise lõpetama ning selle asemel, et võtta laenu, otsima viise, kuidas rahaline kitsikus lahendada krediiditoodetest sõltumatult.

Pea meeles, et isegi kõige väiksem laenusumma on endiselt kohustus, mis tuleb varem või hiljem tasuda. Kui sul ei ole täna võimalik väljaminekut teha ja oled sunnitud laenu võtma, siis mis paneb sind arvama, et järgmine kuu on asjad paremad? Ära lase end meelitada ka madalatel kuumaksetel, sest pead tasuma ka intresse – rahasummat, mis oleks sama hästi võinud olla sinu taskus.

Ära ela üle oma võimete

Kes meist ei sooviks elada luksuslikku elu ja uhkeldada naabrimehe ees oma edeva uue auto või uhke majaga. See on küll ekstreemne näide, kuid kui su sissetulek ei võimalda osta kalleid sinke või uusimat telefoni või sul on vaja esemete ostmiseks kasutada järelmakse, ei tohiks sa seda teha. Asjad on üksnes materiaalsed. Väärtusta rohkem elamusi ja kogemusi, mitte materiaalseid väärtuseid ning sisenda endale vastutustundlikumat ostlemisstiili.

Jälgi eelarvet

Ükskõik, milliseid muid rahalisi harjumusi jälgida, üks nendest peaks olema eelarvestamine. Eelarve loomiseks on palju erinevaid võimalusi, alates rakenduste kasutamisest kuni tabeldusprogrammini, kuid oluline on üks: sa peaksid iga kuu märkima üles oma sissetulekud ja väljaminekud ning reguleerima eelarves olevaid summade piire nii, et sul jätkub raha kõige jaoks. Seejärel peaksid ülejäänud kuu jooksul järgima märgitud piire ja veenduma, et sa ei läheks eelarvega lõhki.

Eelarve loomine ja järgimine pole täppisteadus. Peamine on see, et see sobiks sinu elustiiliga ning oleks sinu jaoks lihtsasti järgitav.

Ole kannatlik

Üks rumalamaid asju, mida saad oma rahakotile teha, on kärsitu, tormakas käitumine. Kui sa oled üks nendest, kes peab kohe saama uusima televiisorimudeli oma koju või kes ei suuda oodata investeeringute lõpuni, teed endale tõeliseid karuteeneid.

 Õpi olema kannatlik. Kui soovid midagi osta, mõtle pikemat aega, kas see on siiski mõistlik käitumine. Kui soovid rohkem raha teenida, ehita järk-järgult üles oma otsuseid. Roomat ei ehitatud ühe päevaga – anna asjadele aega.

Ole tänulik

Tervislik rahaline käitumine saab alguse tänulikkusest. Kui kannatlikkus oli jällegi pigem põhimõte kui harjumus, siis tänulikkust saab väljendada iga päev, muutes selle harjumuseks. Näiteks, kui lesid õhtul voodis, mõtle kõigele, mille üle sa oled tänulik – see võib olla töökoht, lapsed, tervis, misiganes. Kui täidad oma elu tänulikkusega, oled rahulolevam ja positiivsemalt meelestatud ka raha osas üleüldiselt.

Maksa sularahas

Kui sa kipud poes tegema plaaniväliseid sisseoste või kulutad üleüldiselt liialt palju, on mõistlik hakata tasuma sularahaga. Sularahas makstes on sul füüsiline kujutlus rahast – see pole enam pelgalt ilus number pangakontol ning sa ei saa tasuda vaid kaardi viibutamisega. Niiviisi tekib rahaga tugevam seos ning väärtustad summasid rohkem, mistõttu ei kipu ka nii palju kulutama.

Lõbutsemine ei võrdu raha kulutamisega

Tarbimisühiskonnas üles kasvanuna võib olla raske ette kulutada lõbutsemist ilma raha kulutamiseta. Sünnipäevade puhul kaetakse alati laud rikkalikult toidukraamiga, sünnipäevalapsele tuuakse kingitusi või antakse lausa raha, sõpradega ajaveetmiseks minnakse alati kuhugi, mis nõuab raha kulutamist.

Seepärast tuleks rakendada uutmoodi harjumust: leia viise, kuidas oma pere ja sõpradega lõbusalt aega veeta ilma, et sa kulutaksid kas või ühte senti. Selle jaoks on mitmeid võimalusi, näiteks võite üheskoos jalutama minna, juttu ajada või teha midagi muud. Samal ajal paned proovile ka oma loovuse ja hoiad raha kokku.

Väldi impulssoste

Üllatavalt paljud meist juhinduvad ostuotsuste tegemisel emotsioonidest. Kaubanduskeskuses olev melu, lõhnad ja hääled on lausa uimastavad ning poes olev meeldiv teenindaja võib kogu ratsionaalsuse peast pühkida. Nii kiputakse tegema impulssoste, mida hiljem sügavalt kahetsetakse.

Selle asemel peaksid hakkama iga kord enne raha väljaandmist mõtlema, kas ostu näol on tegemist reaalse vajaduse või sooviga. Kui ostu tegemine on vajalik mõne põhivajaduse rahuldamiseks – näiteks nälja kustutamiseks – on see selgelt oluline, kuid kui ostad kallima vorstilati lihtsalt seepärast, et sind nagu tõmbaks selle poole magnetina, ei ole see mõistlik. Eristades soove vajadustest suudad tunduvalt paremini reguleerida oma kulutusi.

Ära osta teenuseid esimesest ettejuhtuvast kohast

Ükskõik, millist teenust sa ka ei sooviks kasutada, ära tee kunagi otsust esimese hoobiga. Kui soovid hankida remonditeenuse kodu korrastamiseks, küsi pakkumisi mitmest firmast. Kui soovid vahetada telefonipaketti, küsi personaalseid pakkumisi. Võta aega selleks, et võrrelda tooteid ja teenuseid – nii teed enda jaoks parima otsuse ning hoiad suure tõenäosusega ka kopsaka rahasumma kokku.

Pane iga kuu pärast palgapäeva teatud summa kõrvale

Igaühel peaks olema kõrvale pandud teatud summa selleks, et katta ootamatuid väljaminekuid, mis muidu lööksid rahalise olukorra täiesti sassi. Selle tegemiseks tasub kohe kuu alguses eraldada sissetulekust mingi summa nii, et paned selle kõrvale ja isegi ei arvesta seda oma sissetuleku hulka. St, kui sa teenid 1500 eurot, pane sellest 200 eurot kohe pärast palga saamist kõrvale ning ela ülejäänud kuu 1300 euroga, arvestades seda sissetulekuks isegi eelarves.

Niiviisi paned end sunniviisiliselt olukorda, kus sul oleks nagu väiksem sissetulek, kuid vaid viivu viie kuu jooksul suudad kõrvale panna juba tuhat eurot. Kõrvale pandud summa võid näiteks pista hoiukontole, et inflatsioon ei näriks summa väärtust madalamaks.

Hakates igakuiselt kasutama kas või paari nendest harjumustest, märkad varsti, kuidas saad rahaga paremini hakkama. Finantsilise vabaduse jaoks pole vaja paljut, kuid on äärmiselt oluline, et sa jälgiksid oma rahakoti sisu rohkem ning teeksid vastutustundlikke otsuseid oma rahaga.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24