Viisid, kuidas su mõistus takistab sul edukaks saamist

Kas sa oled mõelnud, miks rikkus pole sinu õuele tulnud? Hoolimata oma parimatest jõupingutustest ei suuda sa ikka oma raha üle kontrolli võtta. Teoorias on asi lihtne: kuluta vähem raha, teeni rohkem. Paraku aga ei ole praktikas kõik nii lihtne ning meie enda mõistused kipuvad takistama meid ühel või teisel viisil – nendest viisidest räägime lähemalt alljärgnevalt.

Sa otsid kiireid lahendusi

Rikkaks ei saada üleöö. Kui sa otsid lahendusi, mis tooksid sinu õuele kullapajad just niivõrd kiirelt, on ka selgelt ees takistus, millest tuleb kõigepealt üle saada. Enamus maailma kõige rikkamaid ja edukamaid inimesi pole jõudnud selliste staatusteni ilma raske tööta ning sa pead olema valmis selleks, et kiired lahendused ei ole kunagi parimad valikud.

Näiteks, kui sul on vaja lisaraha, ei ole kiirlaenud ilma konto väljavõtteta midagi, mida sa peaksid otsima. Selle asemel, et pakiline rahahäda lahendada laenuga, otsi viise, kuidas teenida lisaraha – näiteks müü midagi maha või leia väikeseid nö haltuuraotsi. Laenud võivad olla kiired lahendused, aga mida kiirem on lahendus, seda rohkem seda ilmselt hiljem kahetsed.

Sama kehtib sissetuleku teenimise kohta. Pole olemas ühtegi reaalset „kiirelt rikkaks“ skeemi, mis toimiks. Ära usu lubadusi, mis väidavad, et saad üleöö rikkaks – kui asi puudutab raha, pole kiirus kunagi midagi, mida sa peaksid taga ajama.

Sa kardad ilma jääda

Kui sul on pidevalt tunne nagu sul poleks piisavalt raha, kipud sa tegema rutakaid ja impulsiivseid otsuseid, samas on aga raske mõelda kaugemale tulevikku ja planeerida oma raha nii, et puudujääke ei tekiks tulevikus. Sisuliselt tähendab selline mõtteviis, et sa kardad nii väga rahapuudust, et see tekibki lõpuks.

Ehkki irooniline, on see paraku laastav mõtteviis, mis kannab endaga kaasas halba otsustusvõimet. Kuna sa tunned pidevalt, et võid kõigest ilma jääda, võid teha rutakamaid ostuotsuseid ja kulutada liiga palju raha. Teisalt aga koonerdad võib-olla liiga palju ja ei saa üldse elu nautida. Igal juhul on see mõtteviis laastav.

On selge, et sellisest mõtteviisist lahtiütlemine ei ole niisama lihtne, kuid alustuseks võid endale üles kirjutada kõik asjad, mis sul on juba elus olemas. Ole rohkem tänulik kõige selle üle ning keskendu sellele, mis sul on, mitte sellele, mida sul ei ole.

Sa ei tea, mis sind ajendab ostlema

Meie suhe raha ja ostlemisega on väga isiklik. Kõigil on erinev arusaam rahast ning kõigil on teatud psühholoogilised nö päästiksündmused, mis mõjutavad seda, kuidas me rahaga ümber käime ning mõjutavad meid tegema ebaratsionaalseid otsuseid.

Näiteks, kui sa rahustad oma närve kaubanduskeskuses jalutamisega, võib päästiksündmus olla see, kui su ülemus karjub su peale tööl. Sa võid sellest närvi minna ning pärast tööpäeva suunduda kaubanduskeskusesse, kus on aga äärmiselt raske oma kulutustel silma peal hoida. Kogu asja konks seisneb selliste päästikute äratundmises. Kui sa tead, millised olukorrad või emotsioonid ajendavad sind rohkem ostma, saad sa paremini reguleerida oma rahakotti ja väldid ostuvigu või isegi ostusõltuvust.

Sa ei julge midagi muuta

Mida vanemaks me muutume, seda rohkem kipume oma ümbruse ja eluoludega harjuma ning lihtsalt rahuldume asjadega nii nagu need on. Stagnatsioon ei ole aga sugugi hea rahakotile. Selleks, et muuta oma olukorda ja saada rahakotti juurde raha, peavad asjad pidevalt liikuma ning tihti tuleb ette võtta täielikke muutuseid enne, kui su finantsiline olukord saab paremuse poole minna.

Kui sa aga üritad oma rahalist olukorda parandada ilma, et sa midagi muudaksid, on see sama hea kui peaga vastu seina jooksmine. Edukaks saamine tähendab oma mugavustsoonist lahkumist ning vahel ka riskeerimist. Murra see mõtteviis – see on pisut ebamugav, aga parimad saavutused asuvad meie mugavustsoonist väljaspool.

Kui sa oled pikemat aega tundnud, kuidas su sissetulek on liialt madal, ei tasu karta selle muutmist. Küsi palgakõrgendust, otsi lisavõimalusi või vaheta töökohta. Liialt paljud inimesed rahulduvad oma palganumbriga pelgalt hirmust kaotada sissetulek täielikult. Ära lase hirmul kontrollida oma edu ning leia viise, kuidas asju paremuse poole muuta.

Sa pistad pea liiva alla

See on juba inimloomuses otsida rahuldust ja vältida valu ning seetõttu kiputakse nii käituma ka rahaasjades. Näiteks investorid kipuvad vältima negatiivset informatsiooni ja väldivad riske – seda kutsutakse nö jaanalinnuefektiks, kus inimesed väldivad tõele otsa vaatamist ja teevad näo nagu asjad ei olekski üldse nii.

Paraku kipuvad paljud inimesed ignoreerima asjade tegelikku olukorda. Võib-olla väldid sa oma arveid või ei vaata pangakontot, sest see on liialt masendav. Fakt on aga see, et sa ei saa enne asju muuta, kui sa ei tegele nendega ja ei tunnista endale, kuidas asjad on. Ignoreerimine ei muuda asju paremaks, vaid võib tuua kaasa veelgi probleeme tulevikus, seega ükskõik, kui valus ja ebameeldiv see ka poleks, sa ei tohi ignoreerida olukorda.

Sa ei võta vastutust enda üle

On üsna tõenäoline, et oled kunagi elus kuulnud mõnda tuttavat ütlemas, kuidas ta palk on väike, ülemus ei tõsta palka, riik ei tõsta palka ning üleüldse keegi ei tõsta palka, seega tema peab virelema. Kas tõesti on riik või ülemus süüdi selles, et sinu palk on madal? Et sinu rahalised asjad pole nii nagu sa soovid? Ei, ei ole.

Kahjuks kipuvad inimesed veeretama vastutuse enda kaelast kellegi teise kaela, kuna nii on lihtsam eluga toime tulla. On märksa lihtsam elada arvamusel, et miski ei sõltu sinust. Nii ei ole isegi grammivõrra motivatsiooni, et edasi pingutada ning oleskletakse edasi, midagi tegemata.

Tõde on aga see, et iga inimene vastutab ise oma rahalise olukorra eest. Mitte keegi ei saa sinu eest tööd teha ega sinu eest raha teenida. Kui su palk on madal, peaksid sa selle suhtes midagi ette võtma, mitte istuma käed rüppes ja ootama, kuni mõni helde vanake su palganumbrit tõstab.

Õpi oskuseid juurde, et teenida kõrgemat palka, küsi palgakõrgendust või hakka teenima lisaraha – just nii lihtne see ongi. Edu saavutamiseks on eluliselt oluline hakata mõistma, et sinu rahaline olukord on üksnes sinu kätes ning mitte keegi teine kogu maamunal ei saa mõjutada seda, milline on sinu elu. Kui sa hakkad selle väite peale vastuväiteid leidma, tead ka juba selgelt, et sul on probleem sellesama mõtteviisiga – sa kipud leidma vabandusi, mitte võimalusi.

Nagu näed, võib sinu mõistus teha korralikke trikke ning takistada sul edasi liikumast. Parem rahaline elu saab alguse oma mõtteviisi muutmisest ning mõistmisest, et sa pead muutma oma suhtumist rahasse. See ei ole protsess, mille lõppeesmärgi saad saavutada järgmisel päeval, kuid liikudes sammhaaval kaugemale destruktiivsest mõtteviisist jõuad lõpuks arusaamadeni, mis aitavad sul paremini toime tulla.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24