Kuidas motiveerida end rohkem raha säästma

Vahel ei ole raha säästmise puhul kõige raskem säästmine ise, vaid enda motiveerimine säästetud raha mitte kulutamiseks. Kui sääste on kogunenud aja jooksul juba võrdlemisi palju, siis on ahvatlev sääste kasutada. Paratamatult kipume me leidma ettekäändeid ning rakendusi raha jaoks, kuid kui sa soovid raha tõeliselt efektiivselt säästa, tuleb hoida end säästude kulutamisest eemal ning motiveerida end veelgi rohkem raha säästma. Kuidas leida motivatsiooni selle jaoks? Jagame teiega paari head nippi, mis aitavad säästmisprotsessi teha lihtsamaks.

1. Muuda igakuine säästmine oma kohustuseks.

See kõlab ehk küll pisut veidralt, ent seni, kuni raha säästmine on muudetud liiga paindlikuks ning puudub süsteemsus, on raske leida lisaraha, mida kõrvale panna, kuna rahale leitakse alati mõni „parem“ otstarve. Seetõttu tuleks raha säästmist võtta kui kohustust – säästmine peaks sinu jaoks olema nagu väikelaen: sa tead, et pead seda iga kuu tasuma ning sul ei ole muud valikut.
Märgi endale kalendermärkmikusse igakuine „säästumakse“ ehk summa, mille sa peaksid iga kuu kindlasti kõrvale panema. Nii tundub säästmine nagu laenukohustus ning on keerulisem sellest kõrvale hiilida.

2. Hakka sõbraga võistlema – kes suudab säästa rohkem.

Inimesed on loomult võistlevad ning seega pole paremat viisi enda motiveerimiseks kui hakata sõbraga võistlema. Kui sul on mõni sõbranna, kes soovib samuti raha säästa, leppige kokku teatud ajaperiood, mille jooksul te raha kogute. Perioodi lõpus saate vaadata, kummal läks paremini ning kaotaja ostab võitjale näiteks kohvi või „kompenseerib“ mingil muul moel. Nii on teil aga mõlemal piisavalt motivatsiooni, et säästude hulka pista veelgi rohkem kui tavaliselt ning vältida säästuraha kasutamist – väike võistlus on hea nii sulle kui ka su sõbrale!

3. Tee endale väljakutse.

Üks parimaid viise enda motiveerimiseks on väljakutse esitamine. Kellele teisele oleks aga parem väljakutse esitada kui iseendale! Tõhusama säästmise jaoks on leiutatud maailmas kulutulena leviv 52-nädala väljakutse. Sisuliselt tähendab see seda, et iga nädala esmaspäeval paned sa klaaspurki teatud summa. Esimesel nädalal on see 1€, teise nädala esmaspäeval 2€ ja niimoodi järjest edasi. Iga nädal tuleb purki panna summa, mis vastab järjekorras olevale nädalale (40. nädal tähendab seega, et purki tuleb panna 40 eurot). Niimoodi järk-järgult säästes on sul väljakutse lõpuks säästetud 1378 eurot! Kuigi väljakutse on väga pikk, on ka säästmine pikaajaline tegevus ning väljakutset järgides on sul iga nädal põhjus, miks raha säästa. Sa ei tahaks väljakutset murda, ega ju?

4. Sea endale eesmärk.

Säästmine muutub üsna keeruliseks siis, kui raha pannakse kõrvale lihtsalt mustade päevade tarbeks. See tähendab, et säästmisel ei ole mingit eesmärki ning seega ei ole ka olulist takistust säästuraha kasutamisel. Kui hakkad raha säästma, sea endale selge eesmärk, mida sa kavatsed rahasummaga teha. On see kaua unistatud reis? Ehk soovid osta uue auto või minna kokanduskursustele? Kui sul on siht silme ees, on tunduvalt lihtsam raha säästa, kuna iga kord, kui sa kas võtad säästukontolt raha või jätad säästmise pooleli, jääb su eesmärk kaugemale.
Säästmine võib küll tunduda üsna keeruline, eriti kui poes on ahvatlevad allahindlused, ent kui sul on kindel eesmärk, mille poole sa säästmisega rühid ning kui sa esitad endale personaalseid väljakutseid, on sul enam kui üks põhjust, miks säästmisega järjepidevalt jätkata.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24