Kuidas tulla toime ootamatute kulutustega?

Kõiki elujuhtumeid ei saa kahjuks ette näha ning seega võib paratamatult juhtuda, et satume olukordadesse, mis nõuavad ootamatute väljaminekute tegemist – olgu tegemist katki läinud autoga või äkiliste ravikuludega. Mida teha, kui tekkinud on olukord, mis nõuab suuremat kulutust, kuid sellise kulutuse tegemine ei ole võimalik?

Esimese asjana tuleb säilitada kaine mõtlemine. 90% ostudest tehakse emotsioonide ajendil ning ootamatu kulutus tekitab stressi, mis manipuleerib tegema otsuse võimalikult kiiresti. Kiired finantsilised otsused ei ole aga kunagi head ning võivad tuua kaasa tõsised majanduslikud probleemid. Isegi, kui on vaja teha otsus kiiresti ning leida lahendus probleemile võimalikult lühikese aja jooksul, tuleks otsuste tegemisel kaaluda valikuid ning säilitada ratsionaalsus.

Äkilise väljamineku tekkimisel ja kulutuse jaoks vastava summa leidmisel tuleks kaaluda kõiki võimalikke valikuid – ehk on sul sääste või hoiuseid, mis aitaksid summa katta, oleks võimalik müüa maha midagi vana, mida sa enam ei vaja või on muid variante, mis aitaksid lisaraha leida. Kõige lihtsam on teha nimekiri kõikidest võimalikest variantidest, mis saaksid aidata ning kirjutada seejuures üles võimalikud tagajärjed, mida lahenduse kasutamine kaasa tooks – nii positiivsed kui negatiivsed. Näiteks, kui sa leiad, et sobiv lahendus oleks raha laenamine, peaksid sa kirjutama üles tagajärjed, mis raha laenamisega kaasnevad: laenukulud, igakuine lisakulutus ning laenusummaks vajaliku kuumakse leidmine regulaarselt pikema ajaperioodi jooksul.

Tihti võib appi tulla kindlustus. Kui kodus läks näiteks pesumasin katki, on võimalik, et kodukindlustus saab aidata sellise kulutusega, sama muude kahjude korral. Kodu, tervise või sõiduvahendiga seotud kulutused võivad saada kaetud kindlustuse abil, seega tasuks pöörduda kindlustusseltsi poole ning uurida, kas probleemi on võimalik katta kindlustusega.

Kui sul ei ole sääste või muid vabu vahendeid, mis aitaksid hädast välja, on võimalik, et ainus väljapääs on raha laenamine – laenu võib võtta nii sõbralt, perelt kui ka mõnest turvalisest laenufirmast. Kuigi raha laenamine tundub olevat kiirtee probleemi lahendamiseks, kaasnevad sellega ka ohud, mida tuleb arvesse võtta. Laenu võtmisel on eelkõige vajalik mõelda sellele, kas laenumakseid on võimalik edaspidi igakuiselt teha. Laenulepingu sõlmimisel tuleks tähelepanu pöörata laenulepinguga kaasnevatele lisakuludele nagu lepingu sõlmimine ja intressikulud. Kiirlaen võib küll ootamatult tekkinud kulutuse kiiresti lahendada, kuid võib pikas perspektiivis tekitada suuremaid probleeme, mis võivad halvimal juhul viia maksehäirete ja kohtuprotsessideni.

Kuigi meil ei ole võimalik tulevikku ette näha ning ootamatuseid ei saa ennustada ja tihti ka ära hoida, on võimalik selliste olukordade jaoks varasemalt ette valmistuda. Seetõttu oleks mõistlik alustada raha kõrvale panemist nii pea kui vähegi võimalik. Seda võib teha näiteks hoiuse abil või lihtsalt raha iga kuu säästa, muutes oma kulud võimalikult väikseks ja säästes raha võimalikult palju. Isegi madalama sissetuleku korral on täiesti võimalik igakuiselt säästa kas või paarkümmend eurot. Paari aastaga võib see summa küündida sadadesse kui mitte tuhandetesse eurodesse ning see garanteerib, et kui elus peaks ette tulema ootamatuseid, mis nõuavad lisakulutusi, oled sa juba kindlustatud ning saad sellised väljaminekud teha ilma, et see tekitaks igakuises eelarves probleeme. Samuti tasuks kontrollida, et su sõiduk, kodu ja ka tervis oleksid kindlustatud sobiva kindlustusliigiga – õnnetused ei hüüa tulles. Seega juhindu kuulsast vanasõnast: „Parem karta kui kahetseda“ ning valmistu ohuolukordadeks juba enne – säästa raha, ava hoius, hangi kindlustus ning saad muretult tegeleda kõikide probleemidega, mis peaksid elus ette tulema.

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24