5 nõuannet koduse eelarve loomiseks

Paljud rahaprobleemides vaevlevad inimesed ei suuda oma sissetulekute ja väljaminekutega toime tulla peamiselt ühel põhjusel: neil ei ole konkreetset ülevaadet oma rahaasjadest ning kulutused on kaootilised. Kuigi iga kuu on kindlalt fikseeritud sissetulekud ja väljaminekud, võib igakuiselt olla palju muid rahalisi lükkeid, mis kõigutavad rahaga toime tulemist ning võivad viia olukorrani, kus kuu lõpus ei ole enam alles rohkem kui paarkümmend eurot. Sellise olukorra vältimiseks tuleks luua isiklik kodune eelarve. Kuidas luua kodust eelarvet efektiivselt ning võtta kontroll oma rahaasjade üle?

  1. Kasuta Exceli tabeliprogrammi või mõnda spetsiaalset eelarvestamise jaoks loodud tarkvara. Kuigi eelarve võib koostada ka käsitsi, pannes kõik oma igakuised kulud ja tulud märkmikusse kirja, on kõige lihtsam teha eelarve Exceli tabeliprogrammi abil, mis on enamikel koduses arvutis ka olemas või lausa igapäevases kasutuses. Excelis on lihtne teha eraldi vaheleht või lahter iga kategooria jaoks. Märgi tabelisse iga kulutuse liigi juurde summa, mille oled arvestanud nende toodete ja teenuste jaoks ning iga kord, kui käid poes või teed väljamineku, pane kulutatud summa kirja. Nii näed jooksvalt kogu aeg, kui palju on sul eelarves veel ruumi.
  2. Ole enda vastu täiesti aus ning märgi kirja kõik kulutused, alates nätsust kuni telekava tellimuseni. Kuigi peale poes käimist võib olla tüütu kulutusi kirja panna, ei ole võimalik oma rahaasjadel silma peal hoida seni, kuni sa ei märgi ausalt eelarvetabelisse igat infokildu. Seetõttu pane kirja kõik väljaminekud ning tee sissekanded võimalikult kiiresti peale väljamineku tegemist, et summa ei ununeks. Nii saad kuu lõpus väga ausa ja detailse ülevaate oma kõikidest kulutustest.
  3. Eelarve loomine võib olla lihtsam kvartali või aasta lõikes. Tihtipeale on meil kulutusi, mis ei ole igakuised, vaid esinevad kord aastas või kord paari kuu jooksul – mõne teenuse tellimus, sõiduki ülevaatus, kindlustusmaksed. See tähendab, et kui oled loonud eelarve konkreetse kuu jaoks nii, et su sissetulekud ja väljaminekud on täiesti tasakaalus ehk lõpptulemuseks on 0€, võib see tähendada, et sul tekivad probleemid mõnel kuul, mil on vaja teha „plaaniväliseid“ kulutusi ehk on vaja tasuda teenuste eest, mis ei ole igakuised. Kõige optimaalsem on jälgida oma kulutusi mitme kuu läbilõikes ning mitte teha ennatlikke järeldusi ühe kuu baasil. Täiuslik tulemus on siis, kui su kulud ei ületa tulusid ning seetõttu arvesta igakuises eelarves väikese ülejäägiga, mis aitab katta ootamatuid väljaminekuid.
  4. Märgi ausalt ka oma sissetulekuid – sissetulekute detailne kirja panemine on täpselt sama oluline kui väljaminekute puhul. Kui sul on kindla suurusega igakuine sissetulek, on see lihtne, kuid juhul, kui sul peaks olema mõnel kuul veel mingeid sissetulekuid, märgi see kindlasti eelarvesse. Sellised ootamatud sissetulekud võivad olla näiteks tulumaksutagastus, mõne omatehtud toote müük, äritegevus ja dividendid, investeerimistulu või muu selline. Üldine reegel on lihtne: kui sulle laekub tulu, olgu see kas või 10 eurot naabrimehelt tänutäheks teene osutamise eest, peaksid sa selle eelarvesse kandma.
  5. Tee endale väljaminekute arvestamisel kindlad kulukategooriad. Sellised kategooriad võivad olla näiteks majapidamine, laenumaksed, loomad, laps, söök, meelelahutus, transport või misiganes muu, mis sobib su elustiili ja konkreetsete kulutustega. Jagades kulud erinevatesse liikidesse saad kena ülevaate selle kohta, milline kululiik tekitab kõige suuremaid väljaminekuid ning nii on võimalik ka tulevikus oma eelarvet optimeerida, suunates kulusid ja tulusid ümber. Mida täpsem on info eelarves, seda kergemini saad sa ülevaate oma rahaasjadest ning saad võtta täieliku kontrolli oma rahakoti üle!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24