Paljud meist unistavad iseenda ülemuseks olemisest, kuid vaid vähesed jõuavad selleni, kuna nad ei leia piisavalt võimalusi oma ettevõtte loomiseks. Rahaliste vahendite puudumine näib olevat suurim probleem, kuid tänapäeva Eestis on ettevõtte loomine äärmiselt lihtne ja kui otsid finantseerimisvõimalusi innukalt, ei jää ettevõtte rajamine kindlasti selle taha toppama. Esialgu on sul vaja eelkõige raha selleks, et ettevõte registreerida – isegi osakapitali sissemakset on võimalik teha hiljem. Kui tahad saada ideid, kuidas hankida oma ettevõtte alustamiseks raha, leiad mõned ideed alljärgnevalt.
Leia valdkond, mis ei nõua koheselt suurt kapitali
See, kui palju sul on oma tegevuseks raha vaja, sõltub eelkõige sellest, mida sa üldse teha tahad. On valdkondi, milles tegutsemiseks piisab sul vaid internetiühendusest ning saad enamjaolt kogu tööd ajada üksi ja kodust, seega pole vaja kulutada ei töötajate ega kontori hankimisele.
Isegi, kui sinu tegevusvaldkonnas ettevõtte alustamiseks on vaja rohkem vahendeid, proovi esialgu leida selline lähenemistee, mis ei nõua nii palju vahendeid. Nii võid avastada, et saad ettevõtte käima lüüa üsna madalate või lausa olematute kuludega.
Alusta tegevust siis, kui oled leidnud esimesed maksvad kliendid
Kui sa pole veel päris kindel ka selles, kas sinu tegevus tooks üldse viia, on mõistlik kõigepealt otsida inimesed, kes oleksid sinu ideest potentsiaalselt huvitatud. Kui suudad leida mõned kliendid, kes hea meelega sinu teenust ostaksid, oled juba ka veendunud oma idees, mistõttu on ettevõtte loomine praktilisem.
Veelgi enam, võib-olla on potentsiaalsed kliendid nõus tasuma mingil määral ettemaksu sinu pakutava teenuse eest, kattes seeläbi sinu esialgsed operatiivsed kulud. Muidugi ei saa niiviisi toimida igas nišis, kuid igal juhul tasub kõigepealt veenduda, et sinu idee pakub huvi kellelegi ning seega saaksid üsna kiirelt oma kulutused tasa teenida.
Hangi investorid
Kui sinu idee on lennukam ja vajab rohkelt rahalisi vahendeid selle ellu viimiseks, on juba mõistlikum pöörduda investorite poole. Vaid kiire internetiotsinguga võid leida nö ingelinvestoreid ja muid huvilisi, kes annaksid hea meelega sulle raha, et saaksid oma ideed alustada. Kui sinu ettevõte hakkab tulu teenima, saad investoritele tagastada nende raha koos intressidega. Just niiviisi on saanud alguse paljud suured tehnoloogiaettevõtted, keda on toetanud mitmed investorid oma rahaliste vahenditega.
Startuppide ühisrahastus
Investorite leidmine võib tunduda keeruline, kuid kõige lihtsam viis on algatada ühisrahastusprojekt. Kasutades portaale nagu Hooandja saad koguda oma idee teostamiseks raha tänu heldetele annetajatele, kes on kõik nõus projekti toetama. Erinevalt investoritest ei oodata taoliste portaalide kaudu, et sa raha tagastaksid – tavaliselt kingitakse toetajatele lihtsalt mõni meene.
Asja konks seisneb selles, et piisavalt palju inimesi peavad sinu mõttesse uskuma. Ühtlasi on ühisrahastusprojekti loomine sinu jaoks aga hea kinnistav faktor, mis näitab, kuivõrd populaarseks võib sinu mõte saada.
Uuri toetuseid
Investeeringutest väljaspool on võimalik taotleda erinevaid toetuseid. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaudu saavad ka alustavad ettevõtted toetust, täites vaid taotluse ja vastates toetuse nõudmistele. Taoliseid toetuseid võidakse pakkuda ka mujal ning sestap on mõistlik rahaliste vahendite leidmiseks visata pilk peale erinevatele toetusprogrammidele. Eestis on loodud ettevõtluse jaoks väga soodus keskkond ning mitmeid võimalusi, kuidas oma startupile hoogu anda – olemas on erinevaid organisatsioone, mille vahendusel aidatakse näiteks noortel ettevõtjatel alustada.
Kui sa ei saa just taotleda mõne toetuse saamist, võid ühendust võtta mõne ettevõttega või ärimehega, kes on tuntud ettevõtete toetamise poolest. Ära karda kontakteeruda valdkonna spetsialistidega või mainekate ärimeestega. Paljud noored ettevõtjad hangivad endale lausa ärimentori, kes saab toetada nii rahaliselt kui ka vaimse toega ja annab näpunäiteid selle kohta, kuidas oma ettevõtet edukalt kasvatada. Haara sellistest võimalustest kindlasti kinni.
Toetuste peamine miinus on keerukas taotlemisprotsess. Riiklikud toetused on üsna karmilt reguleeritud ning toetuse saamiseks pead peaaegu kindlasti esitama äriplaani, finantsennustused ja palju muid dokumente. Kui soovid toetuseid taotleda, võid sellega juba varakult arvestada. Enne taotlemisega jätkamist loe kindlasti läbi kõik punktid, mis on seotud tingimustega, kuna vahel võib toetusest ilma jääda üksnes seetõttu, et jätsid taotlusega saatmata paar hädavajalikku dokumenti, mis tõestaksid sinu äriidee potentsiaalset edukust.
Küsi perelt või sõpradelt tuge
Isegi, kui sa oled tavapäraselt liialt uhke, et abi küsida, tuleks oma uhkus alla neelata, kui jutt käib ettevõtte alustamisest. Võid olla üsna kindel, et sinu pereliikmed ja sõbrad toetaksid sind, kui sa seda vaid küsiksid. Kui sa tunned, et sa ei taha olla kellelegi midagi võlgu, võid alati leppida sõbra või pereliikmega kokku, et võtad raha vastu kui laenu, mille tagastad siis, kui ettevõte saab hoogu sisse.
Kui kaasad oma tegevusse ka pereliikme või sõbra, võid saada rohkem abi kui üksnes rahalise toe. Võib-olla on mõnel sinu sõbral juba kogemusi ettevõtlusega, võib-olla saab mõni lähedane inimene aidata sul oma äriideed rafineerida. Ära pelga küsida nõu.
Alusta ettevõtet kellegagi koos
Võib-olla oled sa üksik hunt, aga kui asi puudutab ärimaailma, tuleb sellist mõtteviisi pisut muuta. Kui sul ei olegi hetkel rahalisi vahendeid, võid kaasata ettevõttesse oma sõpru või tuttavaid, kes saaksid oma teadmiste ja vahenditega panustada. Jagatud mure on pool mure ning lisaks rahalistele vahenditele saab kaasomanik sinuga jagada muid muresid ja aidata toiminguid lihtsustada. Seega ära karda kaasata teisi – see võib sulle kuhjaga edu kaasa tuua.
Ärilaen võib appi tulla
Kui miski muu ei aita, on ilmselt ainuke väljapääs võtta väikelaen ettevõttele. Igas suuruses ettevõtetele pakutakse ärilaene, olgu see stardikapitali jaoks või käibevahendite rahastamiseks ning kui sul pole endal vahendeid, tasub pöörduda mõne panga või laenufirma poole, kus pakutakse laene ettevõtetele.
Ärilaenude puhul tuleb silmas pidada, et peaaegu universaalselt alati on vajalik olla ise laenu käendaja, mis võib ebaõnnestuda siis, kui sul on juba isiklikke kohustusi. Juhatuse liikme ja omanikuna oled sa otseselt ettevõtte eduga seotud, seega paraku võib ärilaenu saamist takistada isegi see, kui sul on isiklikke krediidiprobleeme. Laenu saamine pole eriti lihtne ka alustava ettevõttena – kuna sa ei ole ehk oma tegevust juba tõestanud turul, on laenu andmine riskantne laenuettevõtte jaoks.
Seetõttu ei tasu panna laenamisesse suurt usku, kuid kui muud üle ei jää, tasub kindlasti katsetada, eriti, kui sa oled juba natuke aega oma ettevõttega tegutsenud.
Kui sul on hea idee ning sa oled kindel, et sinu ettevõte suudaks kuidagimoodi inimeste elujärge parandada või pakub midagi unikaalset, võid olla kindel, et leiad ka vajalikud rahalised vahendid, olgu need saadud investorite või toetuste kaudu. Oluline on uurida kõiki võimalusi ning mitte kunagi oma eesmärgi suhtes alla anda. Ära lase rahaliste vahendite puudumisel end takistada ning otsi võimalusi – kes otsib, see leiab.