17 kõige suuremat rahaprobleemi, mis takistavad raha säästmist

Küll on vares korstnajalas kinni, ilm halb või rahakoti põhjas suured augud – raha säästmise vältimiseks leitakse kuhjaga põhjuseid. Miks aga tegelikult on eestlastel raske raha nö mustadeks päevadeks kõrvale panna? Põhjuseid tuleb otsida ei kuskilt mujalt kui oma igakuisest eelarvest. Alljärgnevalt heidame pilgu 17 erinevale potentsiaalsele põhjusele, mis löövad rahakotti augu ja raskendavad säästmisega alustamist.

Väljas söömine ja valmistoit

Pärast pikka töönädalat ei ole kohe üldse viitsimist askeldada pliidi taga ja kokata kogu perele. Seepärast minnakse lihtsama vastupanu teed ning õhustatakse väljas või ostetakse valmistoitu.

Kuigi see on selgelt mugavam, annab rahakott samuti tunda. Ükskõik kui soodne väljast ostetud valmistoit ka poleks, kodune toit on alati kõige soodsam ning seejuures tihti ka tervislikum.

Ootamatud väljaminekud

Elus tuleb ikka ette olukordi, kus mõni ootamatu sündmus nõuab oma osa sinu sissetulekust. Raha peakski aga kõrvale panema selliste ootamatute ürituste tarbeks – nii ei häiri juhtum sinu kuist eelarvet.

Teine variant on pöörduda ka krediiditoodete poole, ehkki neid tuleks esmalt väga põhjalikult kaaluda. Kui tunned, et rahaline seis on stabiilne ning suudaksid laenu tasuda, võrdle laene ja saa raha laenme.ee kaudu soodsamalt, seda tänu võrdlustabelitele, mis selgitavad laenukulukust. Ootamatus olukorras võib laen olla suureks abiks, kuid üksnes siis, kui käitud nutikalt.

Impulsi ajendil tehtud ostud

Oh neid emotsiooni ajendil tehtud oste! Šokolaaditahvel, uus tehnikavidin, nipsasjake kodu jaoks või midagi hoopis muud – kaubanduskeskuse võluvas atmosfääris on peaaegu võimatu käia ringi nii, et käsi ei ulataks pangakaardi järgi.

Kui tahad aga raha säästma hakata ja oled väsinud peost-suhu elustiilist, pead sa igat ostu võtma kriitiliselt ning lõpetama impulsiostude tegemise.

Asjade kuhjamine

Olgem ausad, kas sul on tõesti vaja osta kümneid kaste õlut või 50 pakki makarone sahvrisse, lihtsalt sellepärast, et need on soodsa hinnaga parasjagu?

Inimesed kipuvad endale elu jooksul kokku krabama liiga palju asju ning suuresti ei lähe neil kunagi neid asju vajagi. Ära mata oma kodu ja rahakoti sisu üleliigse alla.

Soodushindade järgimine

See punkt on seotud ka eelmisega. Tõsi, toode võib hetkel olla soodushinnaga, kuid kas see on tõesti põhjus, miks seda osta? Müügikohad meelitavad inimesi sooduskampaaniatega just selles lootuses, et alandatud hind paneb inimesi ostma. Ära lange selle lõksu ning ära tee ostuotsust üksnes hinna põhjal.

Kõikuv sissetulek

Kui sissetuleku suurus on väga kõikuv, tekib säästmise suhtes ebakindel tunne. Võid lausa mõelda, et säästmisel pole mõtet, kui sa ei tea niikuinii, kas saad üldse järgmisel kuul raha kõrvale panna.

Kui sissetulek pole stabiilne, on säästmine sedavõrd olulisem! Kui vaja, pane mõnel kuul kõrvale lihtsalt väiksem summa, kuid ära jäta vahele ühtegi kuud.

Abikaasa pole nõus

Raha tekitab paaride vahele kõige rohkem kiile, kuna paraku ei räägita rahaasju varakult läbi ning hiljem ei suudeta jõuda konsensusele. Kui sa soovid raha säästa, aga abikaasa tahab raha kulutada, on selgelt olukord keerulisem.

Proovi aga oma kaasale rahulikult selgitada oma vaatevinklit. Kui sa selgitad talle, kuidas raha säästmine aitab teil hiljem luksuslikumalt elada, nõustub ta sellega lõpuks kindlasti.

Toidupoes käimine

On selge, et toidupoodi vältida ei saa, kuid on mitmeid viise, kuidas sa saad vältida üleliigset kulutamist ka toidu ostmisel. Näiteks: ära mine tühja kõhuga poodi, et vältida impulssiivseid oste, osta vaid poenimekirjas olevaid asju ning võta kaasa kindel rahasumma. Üksnes toidupoes raha kulutamise vähendamine aitab sul rohkem raha kõrvale panna.

Riided ja ilutarbed

Kes meist ei tahaks end hellitada brändiriiete ja rohkete ilutarvikutega, eriti, kui need on müügil 50% soodsamalt? Tihti õigustatakse selliseid oste faktoriga, et tegemist on tarbeesemete, mitte suvaliste lõbustustega, kuid tegelikult ei ole see siinkohal oluline. Sa peaksid mõtlema hoopis sellele, kas sul on reaalselt vaja uusi riideid, kreeme või meigitooteid. Kui vastus on kõhklev eitus, ei ole sul vaja raha nende toodete eest välja anda.

Transpordikulud

Transpordikulud moodustavad toidu- ja kodukulude järel ühe suurima osa paljude perede igakuisest eelarvest. Sõiduki kindlustus, kütus, hooldus või ühistranspordi piletid moodustavad kõik üsna suure summa.

Kui nii on ka sinuga, mõtle viisidele, kuidas neid kulusid vähendada. Proovi näiteks võimalusel käia rohkem jala, et vähendada kütusekulu. Iga väike jõupingutus aitab rahakoti sisu suurendada.

Järjepidevus

Võib-olla on sul hoopis probleeme järjepideva säästmisega? Oled võib-olla paar kuud raha kõrvale pannud ning tunned, et ei suuda enam? Ole mureta, tuhanded inimesed maailmas jagavad sinuga seda mure!

Kõige lihtsam viis, kuidas tagada, et säästmisesse ei teki „auku“, on hakata järgima säästmisplaane või võid näiteks sõpradega teha väikese võistluse või kihlveo. Ära hoia säästmist ainult endale – jaga seda mõtet teistega, kes saaksid sind tagant utsitada.

Teadmatus

Koolis ei jagata noortele just kamaluga teadmisi raha säästmise ja eelarvestamise kohta, mistõttu võib olla täiesti reaalne, et sa lihtsalt ei tea, kuidas paremini raha kõrvale panna.

Uuri internetist pisut lisainfot selle kohta, kuidas nutikalt raha kõrvale panna ning ära muretse eelarvestamise pärast – pane lihtsalt kirja igakuised kulud ja tulud. Säästmine ei ole raketiteadus, kõige olulisem on pealehakkamine!

Võlgnevused

Kui iga kuu tuleb olmekulude kõrval tasuda ka olemasolevate laenude või krediiditoodete kuumakseid või võlgnevusi, on selge, et raha ei pruugi palju üle jääda.

Ära lase võlgnevustel aga takistada raha säästmist. Sa ei pea iga kuu säästma palju – ka paarkümmend eurot on iga kuu juba suur panus parema tuleviku heaks.

Eesmärkide puudumine

Kui sul ei ole millegi poole pürgida, ei ole ka motivatsiooni raha säästmiseks.

Seetõttu tee endale selgeks, mida sa üldse soovid saavutada. Kas sa tahad elada vabamalt? Unistad finantsilisest vabadusest? Tahad osta mõne ihaldatud eseme? Pane eesmärk paika ning sul on märksa lihtsam raha selle jaoks säästa.

Rutakus

Kui asi puudutab raha kulutamist või üleüldist finantsilist heaolu, ei tohiks kunagi teha rutakaid otsuseid. Ära torma ostma esimese vile peale, ära sõlmi lepingut esimese pensionifondi pakkujaga, ära võta esimest ettejuhtuvat laenu – mõtle rahalised otsused alati läbi ning kaalu nii plusse kui miinuseid.

Enese „poputamine“

Me oleme kõik aeg-ajalt ära teeninud väikesed kiidusõnad, kuid kui sa oled vaid 2 päeva raha säästnud, siis kas tõesti tasuks end premeerida vahuveini ja koogiga? Ilmselt mitte. Ära unusta end küll kiita, kuid ära mine sellega liiale – iga asja pärast ei ole vaja veinil korki maha keerata.

Eelarvestamine on keeruline

See on üks suurimaid müüte ning paljud inimesed ei säästa raha, väites, et nad lihtsalt ei oska eelarvet pidada.

Nagu eelnevalt mainitud, siis eelarve ei pea olema keerukas numbrite jada. Ava kas või Exceli fail või võta ette paberileht ning pane kirja oma sissetulekud ja kõik fikseeritud igakuised väljaminekud. Nii hakkad nägema, kust oleks võimalik koomale tõmmata ja kuidas paremini oma raha hallata.

Raha säästmine on nagu jalgrattasõit. Kõige olulisem on hüpata sadulasse ja hakata sõitma – küll sa õpid trikid ja paremad meetodid sõidu jooksul selgeks!

Reklaam

monefit

creditstar

ferratum

credit24